Realitydrama

Hemliga spelet bakom finalen av på ”Spelet” – hon vann

En rysare in i det längsta.
Finalen av ”Spelet” blev högdramatisk.
Till slut, efter ett sista svek, kunde den värdiga vinnaren koras.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Karl Biermann

| 2025-11-28 kl 18:58 |

ProvaPremium

SVT:s stora realitysatsning ”Spelet” har under hösten blivit en av kanalens mest uppmärksammade succéer.

I finalen stod det till sist klart vem som skulle kamma hem den prestigefyllda vinsten – och bakom utgången fanns ett spel präglat av både taktiska beslut, hårda ord och känslomässigt tryck.

Julia Franzén eller Fröken snusk (originalet) vinner
Bild 1 av 10
Julia Franzén eller Fröken snusk (originalet) vinner "Spelet". Finalen blev dramatisk med ett hemligt spel bakom vinsten.
Zeina Mourtada och Christian Bauer återkom till finalen för att rösta fram vinnaren.
Bild 2 av 10
Zeina Mourtada och Christian Bauer återkom till finalen för att rösta fram vinnaren.
Alla deltagare samlades för att avgöra vem som förtjänade att vinna.
Bild 3 av 10
Alla deltagare samlades för att avgöra vem som förtjänade att vinna.
Dominika Peczynski genomförde en fräck bluff i
Bild 4 av 10
Dominika Peczynski genomförde en fräck bluff i "Spelet" som lurade alla.
Jan Emanuel har varit mjuk och älskvärd i
Bild 5 av 10
Jan Emanuel har varit mjuk och älskvärd i "Spelet", något som står i skarp kontrast till hur han beter sig på sina sociala medier.
Zeina Mourtada åkte ut och då ville inte Dominika vara kvar längre.
Bild 6 av 10
Zeina Mourtada åkte ut och då ville inte Dominika vara kvar längre.
Håkan Juholt sliter sitt hår. Han lyckas inte lugna de andra deltagarna.
Bild 7 av 10
Håkan Juholt sliter sitt hår. Han lyckas inte lugna de andra deltagarna.
Fröken Snusk (originalet) bryter ihop i tårar under ett bråk. Sedna lyckade hon vinna finalen och 100 000 kronor.
Bild 8 av 10
Fröken Snusk (originalet) bryter ihop i tårar under ett bråk. Sedna lyckade hon vinna finalen och 100 000 kronor.
Hanna Friberg blev allt listigare i
Bild 9 av 10
Hanna Friberg blev allt listigare i "Spelet" och lyckades ta sig till final.
Fröken Snusk, originalet, tog hem vinsten i succéserien
Bild 10 av 10
Fröken Snusk, originalet, tog hem vinsten i succéserien "Spelet".

När allt stod på sin spets var det Fröken Snusk (originalet), 23, som till slut stod som segrare.

Knyta allianser

Finalavsnittet samlade säsongens kvarvarande deltagare: Ayan Ahmed, 25, Fröken Snusk (originalet), Hanna Friberg, 31, och Julia Franzén, 35.

Stämningen i rummet var laddad, och enligt tittare och deltagare gick nervositeten nästan att ta på.

Till sist presenterades resultatet i programmet: Fröken Snusk (originalet) vinner strategispelet och de 100 000 kronorna i prispotten.

– Efter den här vinsten ska jag aldrig någonsin mer säga till mig själv att jag inte kan någonting eller att jag är dålig på något, för jag är fan asgrym, säger Fröken Snusk i programmet.

Realityserien bygger på att en grupp kända svenskar isoleras i en skyskrapa i Stockholm för att tävla i strategispel, knyta allianser, bryta dem – och undvika utröstning.

Upplägget har lockat stora publikskaror, och SVT meddelade nyligen att en ny säsong redan spelas in i vår, med planerad sändning till hösten.

Men bakom det rafflande slutet på säsongen växer också en debatt om programmets arbetsmiljö och hur deltagarna framställs i tv.

Skådespelaren Ayan Ahmed, som nådde finalen, riktar skarp kritik mot produktionen efter att hon sett hur hennes medverkan klippts samman.

I ett långt inlägg på Instagram, vilket Aftonbladet rapporterat om, beskriver Ayan Ahmed hur programmet enligt henne inte speglar det som faktiskt hände under inspelningen.

– Trots psykisk press, sömnbrist, personangrepp och utfrysning i laget fortsatte jag, skriver hon.

Hon menar att mycket av det som förekommit i huset har klippts bort, bland annat händelser där hon själv blivit illa bemött eller utsatt för hårda ord från andra deltagare. Enligt henne har en orättvis bild skapats:

– Jag är verkligen tacksam för all fin respons och kärlek jag fått, särskilt med tanke på att mycket har klippts bort – bland annat när jag själv blivit illa bemött eller utsatt för personangrepp. Tyvärr har man försökt framställa mig som dum, vilket känns orättvist, skriver hon.

Blev ifrågasatt

Hon beskriver även inspelningen som psykiskt påfrestande, och säger att hon redan i början av produktionen funderade på att lämna tävlingen.

– Redan i avsnitt två ville jag åka hem, men jag påminde mig om vem jag är – stark och envis – satte på mig mina ”big girl pants” och överlevde en dag i taget genom att spela mitt alter ego, skriver hon.

Andra deltagare har uttryckt liknande kritik.

Zeina Mourtada, 43, har tidigare sagt att hon ofta kände sig ifrågasatt under inspelningen och beskrivit hur upplevelsen påverkat henne även efteråt.

– Det var tufft att ständigt bli ifrågasatt, att bli kallad dum, oärlig, som om jag inte kunde tänka själv. När jag ser programmet nu i efterhand blir jag nästan arg på mig själv. Varför kände jag att jag behövde förklara mig så mycket?, har Zeina Mourtada skrivit till Aftonbladet.

Dominika Peczynski, 55, har i sin tur berättat att hon mådde dåligt under produktionen och att delar av de mest intensiva konflikterna aldrig blev en del av den färdiga serien.

– Det är mycket värre än vad det ser ut. Det som var värst är inte med. Folk skriker på varandra och hotar. Det var riktigt obehagligt, har Dominika Peczynski sagt tidigare.

Hon har även beskrivit ”Spelet” som ett socialt experiment där isoleringen påverkar deltagarnas omdöme.

I en intervju med Expressen berättar hon hur hon till slut ”tappar det fullständigt”.

– Jag blir helt sjuk i huvudet där inne. Jag tappar det, säger hon.

SVT avvisar kritiken om vilseledande klippning.

Hans Abrahamsson, projektledare på SVT, betonar i en kommentar till Aftonbladet att man haft regelbunden kontakt med deltagarna.

– Vi förde löpande samtal med alla deltagare under inspelningen och erbjöd olika typer av stöd när det behövdes. När man gör den här typen av program spelar man in väldigt många timmar, som sedan klipps ner till en timme.

Klippningen blir alltså en komprimerad bild av händelseförloppet, men den är sann, säger han.

Debatten kommer i ett läge där realitygenren återigen ifrågasätts för hur långt ett program får gå för att skapa dramatik och känslomässig intensitet.

För Ayan Ahmed är slutsatsen tydlig.

– Jag stod upp för mig själv och vägrade bli nedtryckt. I dag är jag stolt över att jag höll fast vid vem jag är.

Samtidigt fortsätter tittarna att strömma till, och ”Spelet” befäster sin position som SVT:s största realitysatsning på flera år.

Finalens hemliga manövrer, där Ayan offrade sig själc till förmån för Fröken snusk (originalet) och starka känslor blev en avslutning som satte tonen inför kommande säsong – och lämnade både fans och deltagare med frågor om spelets pris och vinterns verkliga vinnare.