Svek och lurendrejeri

Henrik Fexeus attack mot Sara Skyttedal i ”Förrädarna”

Det börjar hetta till på riktigt.
Mentalisten Henrik Fexeus håller inte igen.
Han ger sig på politikern Sara Skyttedal i ”Förrädarna” och ingenting blir sig likt.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Karl Biermann

| 2025-05-29 kl 18:06 |

ProvaPremium

Det började som en psykologisk katt-och-råtta-lek, men i senaste avsnittet av ”Förrädarna” briserade dramat på allvar när mentalisten Henrik Fexeus, 53, riktade en vass attack mot politikern och förrädaren Sara Skyttedal, 38.

I takt med att spelet närmar sig sitt slut och snaran dras åt kring de återstående förrädarna, eskalerade både retorik och känslor – och det blev tydligt att spelet nu tagit en ny, brutalare vändning.

Bild 1 av 12Henrik Fexeus Attack Sara StorNY - Stoppa Pressarna

Henrik Fexues höll inte igen. Mentalisten gav sig på politikern Sara Skyttedal.
Bild 2 av 12Henrik Fexeus Attack Sara Stor1 - Stoppa Pressarna

Sara Skyttedal är bra på att hålla masken.
Bild 3 av 12Henrik Fexeus Attack Sara Stor1NY - Stoppa Pressarna

"Förrädarna" börjar hetta till på allvar.
Bild 4 av 12Henrik Fexeus Attack Sara Stor2 - Stoppa Pressarna

Sara Skyttedal tvingades hålla masken när Henrik Fexeus gick till attack.
Bild 5 av 12Henrik Fexeus Attack Sara Stor3 - Stoppa Pressarna

Sara Skyttedal berättar att pressen var extrem under "Förrädarna".
Bild 6 av 12Isa Ostling Attack Snickaren Stor2 - Stoppa Pressarna

Isa Östling gillar inte alls Anders Öfvergård som hon lärde känna i "Förrädarna".
Bild 7 av 12Maria Montazami Brak Forradarna Stor7 - Stoppa Pressarna

Farao och Kaeli är inte såta vänner.
Bild 8 av 12Maria Montazami Brak Forradarna Stor6 - Stoppa Pressarna

Samir Badran trasslar in sig i intriger på slottet.
Bild 9 av 12Maria Montazami Brak Forradarna Stor5 - Stoppa Pressarna

Radiomannen Farao Groth hymlar inte med att han är falsk.
Bild 10 av 12Maria Montazami Brak Forradarna Stor4 - Stoppa Pressarna

Komikern Kaeli Abdi visar sig vara en riktig tuffing, trots sin ungdom har hon en stark integritet.
Bild 11 av 12Maria Montazami Brak Forradarna Stor3 - Stoppa Pressarna

Författaren Mikaela Bley slängdes under bussen av Montazami som var skoningslös mot snälla Mikaela.
Bild 12 av 12Maria Montazami Brak Forradarna Stor - Stoppa Pressarna

Maria Montazami hamnade i ett jättebråk med skådespelaren Emma Molin i "Förrädarna".

– Förrädarna är panikslagna, desperata och agerar ogenomtänkt, säger Henrik Fexeus iskallt vid frukostbordet, till synes oberörd – men han har ett tydligt mål i sikte.

”Det är panik!”

Orden träffade mitt i prick.

Rakt framför honom satt Sara Skyttedal som tvingades behålla sin stoiska uppsyn medan hennes strategi och intelligens ifrågasattes inför hela gruppen.

I en intervju med Hänt reflekterar hon över attacken.

– Det är ganska sällan man får höra någon snacka illa om en till ens ansikte. Det brukar ju ofta vara bakom ens rygg, säger Sara Skyttedal.

Sara Skyttedal, som under hela säsongen utmärkt sig som en skicklig manipulatör med ett politiskt pokeransikte, befinner sig nu i det yttersta av pressade lägen.

Henrik Fexeus avslöjade i avsnittet att han kvällen innan tackat nej till förrädarnas hemliga erbjudande – och att han nu vet att förrädarna känner sig trängda.

– De bad mig byta sida samma kväll som vi firade en seger. Det är panik, säger Henrik Fexeus i programmet.

I en annan kontext hade Sara Skyttedal kunnat bemöta kritiken med ett välformulerat motangrepp, men här tvingades hon le i det tysta.

Den erkända proffspolitikern erkänner att stämningen var påtaglig.

– Det var ju nästan lite roligt när folk förolämpade förrädare och sa att de var korkade. Men det är också förolämpande – man sitter där, vet att man ljuger, men måste ändå spela oberörd, säger EU-parlamentarikern till Hänt.

”Förrädarna” har under sin tredje säsong utvecklats till en psykologisk tryckkokare, där deltagarnas förmåga att ljuga, manipulera och samtidigt skapa förtroende sätts på prov.

Misslyckade försvarstal

För Sara Skyttedal är det dock ett välbekant territorium.

– Jag tror min politiska bakgrund har hjälpt mig enormt. Man lär sig att bygga förtroende, att hålla huvudet kallt även under extrem press, säger hon.

Men hur kallt huvud man än har, blir det svårt att ignorera direkta personangrepp – särskilt när de sker framför kameror och andra deltagare.

Att Henrik Fexeus, med sin bakgrund som mentalist och kroppsspråksexpert, valde att rikta en sådan kraftfull attack mot Skyttedal är ingen slump, menar flera tittare.

Det var lika mycket en strategi som ett känslomässigt utspel.

Henrik Fexeus och Sara Skyttedals konfrontation är långt ifrån det enda dramat som utspelat sig under säsongen.

Maria Montazami, 59, har gjort sig känd som en aggressiv spelare med ett oväntat hett temperament.

Emma Molin, 46, kallade henne rentav ”skogstokig”, och andra deltagare har öppet ifrågasatt hennes inflytande över gruppen.

Samtidigt har misstag, svek och brutna allianser blivit vardag i programmet.

Från Samir Badrans, 35, klavertramp till Isa Östlings, 21, misslyckade försvarstal – varje beslut i spelet får konsekvenser, både strategiskt och känslomässigt.

Men när det kommer till just Sara Skyttedal och Henrik Fexeus, är det något mer som står på spel.

Deras konflikt speglar inte bara spelets dynamik, utan även en djupare kollision mellan två olika världar – politikens kontrollerade spel och mentalistens psykologiska taktik.

Med bara några avsnitt kvar står det klart att förrädarna är trängda – och att Sara Skyttedal är en av dem som har mest att förlora.