Jerry Williams: “John Lennon tog mig i skrevet”
Jerry Williams kommer aldrig glömma sitt möte med Beatles.
Helt plötsligt var John Lennons fingrar i hans skrev.
– Klart fan man reagerade, säger Jerry.
Stoppa Pressarna
| 2015-09-11 kl 06:48 |
Jerry Williams, 73, karriär på över 50 år är imponerande
Livet som rock´n roll-artist har inneburit att han har träffat en hel drös av berömda människor och världsstjärnor. Ett möte som Jery Williams aldrig kommer att glömma var när han under 1960-talet mötte Beatles i Eskilstuna.
Under en fotografering tillsammans började plötsligt John Lennon röra honom under midjan, eller “på klockspelet” som Williams själv säger.
– Klart man reagerade. Jag sa åt honom “ge fan i det där”. Han skulle lalla. Jag stod på en stol och de stod runt mig. Klockrent vad jag sa på engelska minns jag inte, men typ “Jag ska knacka in pannbenet på dig”, berättar han i Svenska Dagbladet rapporterar Hänt Extra.
Jerry Williams är aktuell med en ny krogshow i Göteborg till hösten. Trots sin ålder har han inga planer på att gå i pension.
– Om man var 20 bast och någon tog ner skylten som 70-åring tänkte man “Det är ju skitgammalt”. Men den gränsen har man flyttat på hela tiden, att det är ungt nu, säger han i podcasten Värvet och avslutar:
– Man får inte ta livet för hårt. Det är mer begravningar än 30-årspartaj, det kan jag säga.