Brott & straff
Jublet: Jens B. Nordström frias från sexköp
Han är en fri man.
Jens B. Nordström frias från misstankarna om att ha köpt sex.
Den profilerade TV4 jublar efter domen i Attunda tingsrätt men
Stoppa Pressarna kan avslöja att det inte är säkert vi får se honom
i rutan igen.
Stoppa Pressarna
| 2026-02-09 kl 11:43 |
Jens B. Nordström, 49, frias från åtalet om sexköp.
Attunda tingsrätt slår fast att åklagaren inte lyckats bevisa att mötet mellan TV4-profilen och den prostituerade kvinnan utgjorde ett brott.
LÄS MER: Glenn Hysén sorgliga besked på ålderns höst
Därmed är den uppmärksammade rättsprocessen över – och en flera månader lång mardröm för den välkände journalisten tar slut.
Besvärande uppgifter
Den profilerade TV4-reportern, som är van vid att grilla makthavare, har hela tiden nekat till brott och hävdat att kontakten med kvinnan skedde inom ramen för ett journalistiskt arbete.
Tingsrätten konstaterar i domen att hans version inte kan avfärdas.
LÄS MER: Åsa Ingrossos nya liv i frihet – glamour & party!
– Hans berättelse får också stöd av vad hans vittnen har berättat, skriver rätten, vilket Expressen rapporterar om.
Åklagaren Kristoffer Kågström menade att Jens B. Nordström köpt sex av kvinnan, som varit föremål för en utredning om koppleri.
Bevisningen innehöll flera omständigheter som domstolen beskriver som besvärande för TV4-profilen. Trots det räckte den inte hela vägen.
Domstolen framhåller att det inte går att utesluta alternativa förklaringar till mötet eller till vad som faktiskt utspelade sig.
LÄS MER: Kronprins Haakons ord om Mette-Marit svek med Epstein
Åtalet ogillas därför i sin helhet.
Polisens utredning tog sin början när kvinnans telefon tömdes.
Där hittades sms som kopplade henne till Jens B. Nordström. Samma morgon som de träffades skrev han bland annat:
– Vill gärna träffa dig en timme i dag.
LÄS MER: Pernillas nya erkännande om parterapin med Bauer
I meddelandena fanns också önskemål om klädsel.
– Har en grej för tjejer i träningskläder. (Tights).
Samma dag tog Jens B. Nordström ut 2 000 kronor från en bankomat, vilket motsvarade priset för en timmes träff enligt kvinnans annons.
I rätten uppgav han att pengarna var avsedda för att eventuellt köpa bilder, men också som en säkerhetsåtgärd.
LÄS MER: Marius Borg Høibys träff med Epstein-kvinnan i New York
– Jag visste inte vilken situation jag skulle hamna i. Det skulle ju kunna stå en hallick där, redo att slå in varenda tand jag har, sade han under förhandlingen.
Kvinnan var fåordig i rätten och avböjde att svara på flera frågor.
I polisförhör har hon uppgett att hon inte träffat någon journalist, men när hon senare hördes i Attunda tingsrätt justerade hon sitt svar.
– Jag minns inte riktigt om jag träffat någon journalist, sade hon och fortsatte:
LÄS MER: Strömstedts stoppas i TV4 efter rasistskandalen
– Jag blev stressad i förhör med polisen och kanske svarar något som inte är ett korrekt svar.
I hennes telefon var Jens B. Nordström sparad under namnet ”Trevlig lite knubbig svensk man (ålder) Kn*llade länge”. Hon uppgav i rätten att det kan ha blivit fel när kontakterna namngavs i efterhand.
– Ibland blir det svårt för det står inte så mycket information i konversationen, det kan vara svårt och jag kan blanda ihop.
Rättegången väckte stort intresse och både Expressen och Aftonbladet följde förhandlingarna på plats.
LÄS MER: Mette-Marits möte med Epstein på paradisön
Framtiden diskuteras
Jens B. Nordström företräddes av advokaten Henrik Olsson Lilja och hade även stöd från sin arbetsgivare, som var representerad i rättssalen.
Förhandlingen inleddes med en diskussion om källskyddet. När åklagaren frågade om Jens B. Nordström var beredd att häva det, svarade han tydligt.
– Då har jag jobbat min sista dag som journalist.
LÄS MER: Hemliga spelet bakom Mette-Marits Epstein-ursäkt
Åklagaren yrkade på villkorlig dom och böter, men försvaret hävdade att målet var unikt.
– Att sexbrottsmål prövas i rätten är vanligt. Men att det rör ett mål inom ramen för ett journalistiskt arbete är ovanligt, sade Henrik Olsson Lilja.
Jens B. Nordström berättade själv att han fått tips om att en näringslivstopp skulle ha misshandlat kvinnan och att han sett mötet som journalistiskt motiverat.
– Jag tänker att det här är spännande, men också svårt att göra en publicering av.
LÄS MER: Epsteins hemliga mejl om prinsessan Sofia – avslöjade av FBI
Han uppgav att mötet var kort, att det skedde utomhus och att kvinnan begärde källskydd.
– När jag kommer fram är det en person som begär källskydd, och jag kan inte gå in på vad som sägs efter detta.
Att han bad kvinnan bära träningskläder förklarade han med att han ville undvika att hon skulle vara avklädd, något han sade sig ha sett indikationer på i recensioner på sexköpssajter.
Domstolens friande dom innebär att Jens B. Nordström inte längre är misstänkt för något brott.
LÄS MER: Kronprins Haakon i häktet – Marius panikslagen
För TV4-profilen, som riskerade både sin frihet och sin yrkesframtid, är rättsprocessen därmed avslutad.
Nu återstår att se om åklagaren avser överklaga den friande domen.
Förhoppningen är att Jens B. Nordström nu ska få komma tillbaka i TV4.
Enligt uppgifter till Stoppa Pressarna pågår dock just nu diskussioner kring hans framtid på TV4.
– Det finns en oro på kanalen kring det här, det har ju skadat både Jens ochTV4 att han blivit åtalad men samtidigt är du friad så är du friad. Jag är dock inte helt säker på att han kommer tillbaka i uran än på ett tag, det diskuteras just nu vilken roll han ska ha framöver på Nyheterna, säger en person med insyn till Stoppa Pressarna.









