Relation

Kärlekenkrasch: Bianca Ingrosso dumpad av äldre miljardären

Det är över nu.
Stoppa Pressarna kan nu avslöja att det var Bianca Ingrosso som dumpades av nye pojkvännen Jonas Ejevärn.
Den lite äldre miljardären, som är bosatt i Schweiz, tröttande på all uppmärksamhet

Stoppa Pressarna

Relationen mellan entreprenören och influencern Bianca Ingrosso och affärsmannen Jonas Ejevärn är över.

Efter en period av intensiv uppmärksamhet kring parets romans kommer nu uppgifter om att det var den äldre miljardären som valde att avsluta förhållandet.

Det var en riktigt förmögen kille som Bianca Ingrosso la vantarna på. Nu har Jonas Ejevärn dock dumpat henne.
Bild 1 av 8
Det var en riktigt förmögen kille som Bianca Ingrosso la vantarna på. Nu har Jonas Ejevärn dock dumpat henne.
Bianca Ingrosso var kär i Jonas Ejevärn som är betydligt äldre. Nu är det dock över.
Bild 2 av 8
Bianca Ingrosso var kär i Jonas Ejevärn som är betydligt äldre. Nu är det dock över.
Jonas Ejevärn, i mitten, tycker om att umgås med kändisar, här är han med programledaren Rebecca Stella.
Bild 3 av 8
Jonas Ejevärn, i mitten, tycker om att umgås med kändisar, här är han med programledaren Rebecca Stella.
Stoppa Pressarna kunde tidigt konstatera att det dessvärre fanns flera tecken på att den äldre mannen inte var den
Bild 4 av 8
Stoppa Pressarna kunde tidigt konstatera att det dessvärre fanns flera tecken på att den äldre mannen inte var den "rätte". Vi fick rätt.
Pernilla Wahlgren var rädd för att hon inte skulle få träffa eventuella barnbarn om Bianca bosatt sig i skatteparadiset Schweiz. Nu behöver hon inte bekymra sig.
Bild 5 av 8
Pernilla Wahlgren var rädd för att hon inte skulle få träffa eventuella barnbarn om Bianca bosatt sig i skatteparadiset Schweiz. Nu behöver hon inte bekymra sig.
Bianca Ingrosso avslöjade att hon var kär i Jonas Ejevärn som av okänd anledning lämnade Sverige och flyttade till Schweiz.
Bild 6 av 8
Bianca Ingrosso avslöjade att hon var kär i Jonas Ejevärn som av okänd anledning lämnade Sverige och flyttade till Schweiz.
Bianca Ingrosso var kär i den äldre barnlöse mannen som lämnat Sverige och som inte kan laga mat. Mamma Pernilla Wahlgren var orolig.
Bild 7 av 8
Bianca Ingrosso var kär i den äldre barnlöse mannen som lämnat Sverige och som inte kan laga mat. Mamma Pernilla Wahlgren var orolig.
Stoppa Pressarna avslöjade att Bianca Ingrossos nye pojkvän, Jonas Ejevärn, är dömd i ett brottmål.
Bild 8 av 8
Stoppa Pressarna avslöjade att Bianca Ingrossos nye pojkvän, Jonas Ejevärn, är dömd i ett brottmål.

Samtidigt bekräftar Bianca Ingrosso själv uppbrottet i sociala medier.

”Blev ohållbart”

Bianca Ingrosso är åter singel. Den uppmärksammade relationen med företagaren Jonas Ejevärn har tagit slut efter en relativt kort tid tillsammans.

Enligt uppgifter till Stoppa Pressarna var det Ejevärn som tog initiativet till uppbrottet.

– Jonas vill inte vara offentlig. Han insåg att det inte går att vara under radarn när man är ihop med Bianca. Till slut blev det ohållbart och känslorna förändrades, berättar en uppgiftslämnare.

Bianca Ingrosso bekräftar själv att relationen är över. I en vlogg på Youtube berättar hon öppet om uppbrottet och den uppmärksamhet som omgav deras relation.

– När det stod som mest att Bianca är kär, och vill ha barn, och ”här är Biancas kille”… Well guys, it’s over. We broke up. Alltid är det något.

Romansen mellan influencern och den schweizbaserade entreprenören blev snabbt omskriven.

Expressen rapporterade tidigare att Bianca Ingrosso hade inlett en relation med Jonas Ejevärn, som beskrivs som storägare i ett miljardvärderat spelbolag.

Paret ska bland annat ha rest tillsammans till Thailand, där de bodde på ett exklusivt hotell med ett pris på över 150 000 kronor per natt. Uppgifterna om lyxresan bidrog till att ytterligare öka intresset kring relationen.

I realityserien ”Wahlgrens värld” talade Bianca Ingrosso om sin dåvarande pojkvän och de förändringar relationen kunde innebära.

– Han vill ju att jag ska flytta dit.

Känslorna växte fram

Jonas Ejevärn bor sedan flera år i Schweiz efter att ha lämnat Sverige 2015.

Han äger enligt uppgifter drygt fem procent av spelföretaget Hacksaw, som har ett börsvärde på närmare 17 miljarder kronor.

Bolaget har även lockat andra profilerade investerare, bland dem fastighetsentreprenören Erik Selin, som är mest känd som Blondinbellas expojkvän, och hotellmagnaten Petter Stordalen.

Genom dessa affärskopplingar har Ejevärn rört sig i kretsar nära nöjes- och finansvärlden. Han har bland annat synts i sociala sammanhang med DJ-stjärnan Alesso och housegruppen Swedish House Mafia, där Bianca Ingrossos kusin Sebastian Ingrosso är medlem.

Relationen väckte också reaktioner inom familjen. I ”Wahlgrens värld” uttryckte Bianca Ingrossos mamma Pernilla Wahlgren en viss oro över dotterns framtidsplaner och hur en eventuell flytt skulle påverka familjelivet.

– Ska jag då få ett barnbarn som inte bor i Sverige?, resonerade hon i programmet.

Samtidigt framställdes relationen som mer stabil och långsiktig än många av Bianca Ingrossos tidigare förhållanden. Hon beskrev själv hur känslorna vuxit fram gradvis.

– Tidigare har det varit lätt att ta på känslorna för de har varit explosiva och passionerade. Nu handlar det mer om trygghet och lugn.

Trots de stora planerna och den intensiva uppmärksamheten blev relationen kortvarig. Enligt uppgifter kan just offentligheten ha varit en avgörande faktor bakom uppbrottet.

Jonas Ejevärn har hållit en låg profil i medierna och har inte själv kommenterat uppgifterna om separationen.

För Bianca Ingrosso innebär uppbrottet ännu ett kapitel i ett privatliv som under många år följts av både tv-kameror och rubriker. Samtidigt fortsätter hennes affärsverksamhet och mediala karriär i högt tempo.

Hur framtiden ser ut – både när det gäller kärlek och en eventuell flytt utomlands – återstår att se.

Klart är att uppbrottet från den schweiziske miljardären åter placerar Bianca Ingrosso i centrum för offentlighetens intresse.