Krister Henriksson utnyttjad i sexreklam

Krister Henriksson är fly förbannad. 

Ett företag använder honom i reklam för potensmedel. 

– Jag blir mållös. Jag blir ursinnig och frustrerad, säger skådespelaren.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Gittan Larsson

| 2018-02-05 kl 18:49 |

ProvaPremium

Den 71-årige ”Wallander”-stjärnan har gått i taket sedan skådisen fått reda på att han används för att kränga potenshöjande medel. 

Även skådespelarens hustru Cecilia Nilsson, 60, förekommer i reklamen. 

Bild 1 av 7

Krister Henriksson är fly förbannad.
Bild 2 av 7

Nu avslöjas det hur skådespelaren används i en reklam för potenshöjande medel,
Bild 3 av 7

I sexreklamen finns även skådespelarens hustru Cecilia Nilsson.
Bild 4 av 7

"Jag blir mållös. Jag blir ursinnig och frustrerad. Jag hittar inget ord" säger Krister Henriksson.
Bild 5 av 7

Även prinsessan Madeleine har använts i reklam mot sin vilja. Då för en spansk sexdocka.
Bild 6 av 7

Kristin Kaspersens ansikte nyttjades när en mirakelkräm skulle säljas.
Bild 7 av 7

Och Anna Book utsattes när ett bolag skulle kränga rynkkräm på nätet.

I annonsen rekommenderar paret att konsumenterna ska ta pillret ”15 minuter före sex för bästa reslutat”. 

Men Krister Henriksson har aldrig gett sitt godkännande till att användas i sexreklamen och nu rasar han mot tilltaget. 
– Jag blir mållös. Jag blir ursinnig och frustrerad. Jag hittar inget ord. Jag har aldrig varit inblandad i sånt här förut och trodde aldrig att jag skulle bli det, säger han till Aftonbladet.

Att kända personer utnyttjas av skumma företag i reklamsammanhang är inget nytt.  Bland annat har ett spanskt bolag marknadsfört en sexdocka i ”naturlig storlek” med hjälp av bilder på prinsessan Madeleine, 35.

Även programledaren Kristin Kaspersen, 48, har drabbats då hennes ansikte användes för en mirakelkräm som såldes på nätet. Anna Book, 47, blev också utsatt när ett bolag försökte kränga en rynkkräm med hjälp av bilder på sångerskan. 

– Det är några riktiga amatörer som klistrat ihop det här. Men det räcker ju med att en enda person köper krämen i tron att jag ligger bakom, så är ju skada skedd, sa hon då bluffen avslöjades. 

Nu återstår det att se om Krister Henriksson tänker agera juridiskt mot bolaget som utnyttjat honom i den fräcka kampanjen.