- Senaste nytt från kändispressen
Kristin Kaspersen drabbad av dödlig sjukdom
Kristin Kaspersen drabbad av dödlig sjukdom.
Nu lämnar hon Sverige efter beskedet från läkarna.
Programledaren reser till Norge för att vara nära sin pappa och andra anhöriga.
Kristin Kaspersen, 50, har under en längre tid haft det motigt.
Den populära och skickliga programledaren har själv berättat om hur hon förlorade alla uppdrag över en natt i samband med att coronapandemin drabbade Sverige med full kraft i mitten av mars.
LÄS MER: Amelia Adamos bittra coronahån i direktsänd tv
Kristin Kaspersen har isolerat sig och hon har setts vandra runt ensam i centrala Stockholm, endast i sällskap med sin älskade vovve Minoo.
I början av sommaren kom en liten ljusning då Kristin hade en spännande och het hotellträff i city med en stilig man i röda byxor, något som Stoppa Pressarna kunde visa exklusiva bilder ifrån.
Men bara någon dag senare syntes en bedrövad programledare ensam i en ödslig hotellbar, utanför sken solen och förälskade par och barnfamiljer njöt av det vackra vädret och smarriga och läskande glassar. En ensam Kristin satt i den dunkla baren och såg förtvivlad ut, vilket framgick av Stoppa Pressarnas bilder.
Och Kristins ensamhet tycktes hålla i sig, nya bilder visar hur hon fikade i avskildhet endast i sällskap med sin hund.
LÄS MER: Kenzas nya gravidlycka efter klimakteriekampen
Till slut behövde den eftertänksamma programledaren någon att tala med och nyligen kunde Stoppa Pressarna visa bilder på när Kristin tröstades av en nära vän. Paret satt avskilt på uteserveringen till den trendiga restaurangen Nyko Kitchen på Östermalm och ett ögonvittne berättar:
– De hade ett djupt samtal och Kristin såg förtvivlad, ja nästan desperat ut vid flera tillfällen, men hon fick ett fint stöd av sin kompis. Jag blev lite nyfiken men allting kändes så känsligt så jag ville inte gå fram och be om en selfie, berättar en gäst på restaurangen för Stoppa Pressarna.
Och nu kan Stoppa Pressarna avslöja att Kristin Kaspersen varit drabbad av den dödliga sjukdomen covid-19.
– Jag hade feber varannan dag ungefär i 5 veckor. Förstod inte att det var Corona. Trodde vara jag var hängig. Men vecka 4 när det inte gav sig gick jag till läkare, berättar Kristin Kaspersen på Instagram.
För Kristin Kaspersen innebär paradoxalt nog det faktum att hon burit på den synnerligen dödliga sjukdomen inte bara nackdelar.
– Äntligen får jag träffa pappa! Ett nytt antikroppstest jag gjort visar positivt, jag har antikroppar fortfarande. Som norsk medborgare med antikroppar får jag nu åka till Oslo och träffa min pappa, bröder och syskonbarn. Kan knappt vänta! På fredag åker jag. Åhhh vad jag längtar nu, skriver den blonda programledaren.
LÄS MER: Elin Härkönens smärtsamma insikt efter återföreningen med Paolo
Det är full begripligt att Kristin efter sin ensamma vår och sommar vill lämna Sverige för att umgås med sina nära och kära i Norge.
Och besöket i Norge blev mycket lyckat, Kristin fick äntligen träffa pappa Kjell Kaspersen, 81.
– Jag har tidigare beskrivit honom som en stor, vacker ek. Djupa rötter, stabil stam att luta sig mot. Starka grenar jag kan klättra upp i och han tror på mig. Han får mig att våga flyga. Han står stolt kvar när jag återvänder. Dessutom klok som en bok och galet härligt humor, skriver Kristin intill en fin bild på sin pappa som hon lagt upp på Instagram.
LÄS MER: Soldoktorns nya skarpa krav på Lotta Engberg överraskar
Kristin står mycket nära sin älskade pappa och strax före jul sågs de i Stockholm. Far och dotter gick på trendiga restaurang Riche och med i sällskapet var en mystisk och vältränad man, något som Stoppa Pressarna kunde visa avslöjande bilder ifrån.
LÄS MER: Camilla Läckbergs allvarliga hälsolarm oroar
LÄS MER: Johan Rheborg får upprättelse efter sop-attacken från småbarnsmamman
LÄS MER: Anders Borgs oväntade gay-besked skakar om hustrun
Se våra senaste kungliga klipp här!
Kommentera: Kristin Kaspersen drabbad av dödlig sjukdom
Liknande artiklar
Senaste från På Löpet
Nu är Sigfried & Roy hos sina tigrar i himlen
Nu är de återförenade.
Den tyske magikern Siegfried är död.
Nu får han träffa sin vän och magikerkollega Roy i himlen.

Se våra senaste kungliga klipp här!
Dubbel artiklar
Kollegorna rasar mot lesbiska stjärnfotografen
Dan Eliassons dolda motiv med gay-festen

Mikael Persbrandt portförbjuden i Uppsala
EXTRA: "Äldrenämnden är orolig för vad som kan hända!"

Runar Sögaards domedagsprofetia om Donald Trump
VI AVSLÖJAR: "Blir som inget annat vi sett eller upplevt förut!"

Domstolsbeslutet om Margaux Dietz nya kärlek
VI AVSLÖJAR: Okända sanningen om Sean Canning!

Allvarliga hotet mot Ebba Busch i domstol
EXTRA: KD-ledaren riskerar förnedrande förlust!
Dubbel artiklar
Lena Endre och maken stupfulla på Stureplan
Lesbisk stjärnfotograf tog känd artist på könet
svenskabloggare-mittpuff
Mer från stoppa pressarna

Kristin Kaspersen riskerar att bli vräkt efter bostadsbluffen
VI AVSLÖJAR: Hyresvärden är redo att "agera"!

Elin om sitt tortyrhelvete efter uppbrottet från Paolo Roberto
EXTRA: "Målet var att bryta ner oss psykiskt!"

Bianca Ingrosso attackerad i Federleys pedofil-skandal
EXTRA: "Deras tystnad är ett normaliserande av våldet mot barnen!"

Elin Härkönens nya helvete efter Paolo-kraschen
VI AVSLÖJAR: Hästakrobaten plågad i flera dygn – allt filmades!

Unga gay-killens kärleksförklaring efter skandalfesten med Dan Eliasson
EXTRA: En fin tröst mitt i all turbulens!

Alexander Bards egna ord om kärleksdramat med unga kostymkillen
VI AVSLÖJAR: Allt om den heta relationen till Andreas, 25!

Emilio Ingrosso separerad från Åsa av myndigheterna
EXTRA: "Är så ledsen och besviken att jag gråter!"

Han är Alexander Bards hemliga mys-dejt
VI AVSLÖJAR: Andreas, 25, har lyckats fånga Army of Lovers-stjärnan!

Vännen talar ut om pedofilryktena i Eliasson-affären
VI AVSLÖJAR: Sparkade generaldirektören vägrar svara på frågorna!

Så parades Margaux Dietz ihop med nya kärleken
VI AVSLÖJAR: "Hon har inte haft en aning om upplägget!"

Dan Eliassons unga gay-vän talar ut om nyårsnatten i Las Palmas
VI AVSLÖJAR: "Har varit på homosexfest!"

Så lyckades Carl Jan Granqvist lura döden
EXTRA: Fick det ödesdigra beskedet efter en bättre middag!

Här är Gay-frågorna som fick Dan Eliasson att avgå
EXTRA: Stoppa Pressarnas avslöjande tvingade bort generaldirektören!

Dan Eliasson avgår efter homosex-avslöjandet
VI AVSLÖJAR: Krismöte efter Stoppa Pressarnas publicering!

Dokumentet som skyddar Fredrick Federley i pedofilhärvan
VI AVSLÖJAR: Centertoppen slipper polisutredning!