Kvinnan som ska rädda Martin Timell i rätten
Snart börjar våldtäktsrättegången mot Martin Timell.
Karin Mannerstål ska vittna till TV4-stjärnans fördel.
Programledarkollegan ska under ed berätta om vad som egentligen hände i badtunnan.
Stoppa Pressarna
| 2018-05-15 kl 10:45 |
Martin Timell, 60, kallar vännen och “Äntligen hemma”-kollegan Karin Mannerstål, 55, till domstol för att vittna till hans fördel.
Mannerstål var på den famösa badtunnefesten 2008 där Martin Timell misstänks ha våldtagit en kvinna.
LÄS MER: “Hustrun lämnar Martin Timell”
I polisförhör säger Karin Mannerstål att hon “absolut inte” tror att Timell vidrörde kvinnan i badtunnan på det sätt åklagaren påstår, rapporterar Expressen.
Nu kallar Martin Timell vännen och kollegan som vittne. Mannerstål arbetade som programledare på “Äntligen hemma” vid tidpunkten för Timells personalfest.
Timells advokat Hanna Lindblom skriver till Attunda tingsrätt:
– Martin Timell åberopar förhör med sin före detta kollega Karin Mannerstål. Karin Mannerstål skall höras angående sina iakttagelser den aktuella kvällen i allmänhet samt i och kring den i nu ifrågavarande badtunnan i synnerhet, allt till vederläggande av att Martin Timell skall ha tryckt ned målsägande A:s höft, hållit i/fast henne samt fört in sina fingrar i hennes underliv.
LÄS MER: Ofattbara uppgifterna: Så dog Avicii
Till Expressen säger advokaten:
– Hon är en av personerna som var med i badtunnan och har inte sett något av det som påstås. Det är för att ge en mer nyanserad bild, säger Hanna Lindblom.
På tisdagen skickade Attunda tingsrätt en kallelse till Karin Mannerstål:
“Martin Timell har begärt att få höra dig som vittne i målet. Du kallas därför till huvudförhandling.”
LÄS MER: Timells hustru konfronterade Lulu Carter
Karin Mannerstål har förhörts av polis under utredningen mot Martin Timell. Där säger hon att ”Martin kan vara en riktig humörmänniska” men att han alltid varit snäll och hjälpt henne på olika sätt. Att han varit ”lite som en mentor.”
Hon säger också att hon ”absolut inte” tror att Timell vidrört den målsägande kvinnan på det sätt som påstås i våldtäktsåtalet.
Expressen berättar även att advokat Elisabeth Massi Fritz, målsägandebiträde för kvinnan som anmält Timell, har lämnat in skadeståndsanspråk. Kvinnan kräver att Martin Timell ersätter henne med 115 000 kronor, varav 100 000 gäller kränkning och 15 000 gäller sveda och värk.
”Det yrkas att ränta på beloppet enligt 6 § räntelagen från den 30 september 2008 till dess att full betalning sker”, skriver Massi Fritz.
LÄS MER: Martin Timell slog ner reporter på innekrog
Mycket talar för att rättegången mot Martin Timell hålls bakom stängda dörrar. Detta har yrkats av åklagare Anna Bengtsson. Vare sig Timells försvarare eller kvinnans målsägandebiträde motsätter sig detta.
Rättegången äger rum vid Attunda tingsrätt i Sollentuna den 21, 24 och 25 maj. Mannerstål ska vittna den 25 maj.
LÄS MER: Anders Timells stora stöd efter svåra tiden
LÄS MER: Glädjen: “Estelle blir storasyster igen”
LÄS MER: Advokaten avslöjar: De ärver Aviciis miljoner