- Senaste nytt från kändispressen
Laila Bagge flydde skilsmässokaoset med pepparkaksbak
Efter att ha hållit en låg profil är nu Laila Bagge tillbaka i både bloggen och TV-rutan efter skilsmässan med Niclas Wahlgren. Det värdefulla stödet har hennes närmaste familj stått för.
– Idag har jag hängt hos syrran hela dagen och vi har gjort ett gäng pepparkakor, skriver hon på sin blogg.
Det har gått en vecka sedan Laila, 41, och Niclas, 49, meddelade att de ska skilja sig efter en rad spekulationer från insatta källor i TV-världen.
Niclas meddelade i samma veva att han skulle ta en paus från jobbet som programledare på Rix FM, medan Laila som vanligt syntes i rutan på fredagskvällen under ”Idol”.
Förra veckan var det premiär för idolerna att sjunga två låtar var, vilket fick Anders Bagge, 46, att påpeka att deltagarna haft en extra tuff vecka.
– Ja, vem fasen har inte haft en tuff vecka, kontrade Laila då snabbt och syftade på allt ståhej kring skilsmässan.
Direkt efter fredagsfinalen ska Laila ha åkt hem till sin syster för att tillbringa helgen där istället för hemma hos henne och Niclas i villan på Lidingö.
– Nu ska jag masa mig upp ur sängen och äta frukost tillsammans med syrran och hennes familj, skrev hon på sin blogg på söndagsmorgonen enligt Expressen.
Senare under dagen berättade hon att hon stannat kvar hos systern och sysselsatt sig med att baka ”ett gäng pepparkakor”, vilket hon bevisade med bilder från baket. Kvällen tillbringade hon dock hemma på Lidingö:
– Jag ska försöka hitta något i kylskåpet, det var ju ett tag sedan som jag var och handlade så det gäller att tänka till.
Se våra senaste kungliga klipp här!
Kommentera: Laila Bagge flydde skilsmässokaoset med pepparkaksbak
Liknande artiklar
Senaste från På Löpet
Sven Wollters dotter bryter ihop i tårar i tv
Känslorna tar över.
Stina Wollter bryter ihop när hon talar om sin pappa Sven Wollter.
Den folkkäre skådespelaren gick bort i sviterna av cvovid-19.

Se våra senaste kungliga klipp här!
Dubbel artiklar
Mandelmanns djupa sorg efter dödsbeskedet
Så ska Ebba Busch krossa Esbjörn, 81

Benjamin Ingrosso i triangeldrama med Danny Saucedo
EXTRA: "Den första tjejen jag blev kär i!"

Nakenbild på Persbrandt och en häst sprids på nätet
EXTRA: Det stackars djuret hade inget val!

Sigrid Bernson mystiskt försvunnen igen
EXTRA: Nu växer oron för "Let's Dance"-profilen!

Lance Hedmans plötsliga kärlekskrasch
EXTRA: Därför lämnar han flickvännen!
Dubbel artiklar
Eric Saades mystiska klipp på 17 miljoner
Jenny Strömstedts lättnad efter skräckbeskedet
svenskabloggare-mittpuff
Mer från stoppa pressarna

Kristin Kaspersens nya liv utan skam
VI AVSLÖJAR: Äntligen slipper programledaren smyga med sanningen!

Peter Forsbergs drömsemester efter krisen med Nicole
EXTRA: Äntligen lite lycka för det prövade paret!

Ebba Buschs hårda hämnd mot Esbjörn, 81
EXTRA: Partiledaren trycker till gamlingen inför rättegången!

Emilio Ingrossos ålderschock efter hemliga resan
VI AVSLÖJAR: En prövande tid i Barcelona som han inte talar om!

Jenny Strömstedts nya frisyr förbryllar följarna
EXTRA: Är det medelåldern eller "Jenny-mannen" som spökar?