Linda Thelenius förföljs av otäck stalker
Linda Thelenius kändisskap har utvecklats till en mardröm.
En galen stalker har vid upprepade tillfällen ofredat dokusåpastjärnan.
– Jag blev så rädd att jag höll på att kräkas, berättar Linda.
Stoppa Pressarna
| 2015-03-03 kl 09:46 |
Linda Thelenius, 41, är aktuell på TV3 i “Dokusåpastjärnorna på godset”. Det är över 12 år sedan då hon med efternamnet Rosing blev känd i “Big Brother”.
Det blev åtskilliga skandaler och löpsedlar innan hon drog sig tillbaka från rampljuset och istället valde en lugn tillvaro med maken Peter och de gemensamma barnen.
Men för en tid sedan kraschade det idylliska familjelivet då en heltokig kvinna dök upp.
– Det här är en människa som vill se ut som mig och började leva mitt liv. Hon blev besatt av mig, säger Linda i Aftonbladet uppger Hänt Extra.
Vid ett tillfälle jagade kvinnan in Linda i en hiss. En traumatisk upplevelse som den forna “Big Brother”-stjärnan fortfarande minns med skräck.
– Jag skrek “låt mig vara”, till slut blev jag tvungen att polisanmäla henne. Jag blev så rädd att jag höll på att kräkas.
Terrorn upphörde inte och helt plötsligt kunde Linda vakna av att det ringde på dörren till hennes hem.
– Hon blev hotfull och plingade på min dörr om nätterna och ropade i brevlådan, hon baktalade mig inför grannar.
Enligt Hänt Extra har stalkern tidigare attackerat en frisör på Lindas hårsalong. Då slet kvinnan fram en sax och klippte av det chockade offret en tuss hår.
– Samtidigt har hon försökt få frisören att ta tillbaka sin polisanmälan.
Lindas polisanmälan har inte gjort någon verkan då brott inte kunde styrkas. Den galna kvinnan går fortfarande lös på stadens gator.