- Senaste nytt från kändispressen
Martin Timell förnekar hustrumisshandel
Martin Timell slår inte sin hustru.
Det menar tv-profilen som förnekar de intensiva rykten som sprids om den skandalomsusade programledaren.
– Den är en ren, hemsk lögn, säger han.
Få kan väl ha missat den mediala tyfon som tv-profilen Martin Timell, 59, befunnit sig i den senaste veckan.
Helvetet för TV4:s välavlönade kassako bröt ut när hans tidigare ”Äntligen hemma”-kollega Lulu Carter, 55, gick ut på sociala medier och jämförde honom med Hollywoodmogulen Harvey Weinstein, 65, som anklagats för sexuella trakasserier och övergrepp av otaliga kvinnliga skådespelare.
LÄS MER: Lulu Carters attack mot Martin Timell
Martin, som fyller 60 i början av november, har flytt landet och befinner sig nu enligt uppgift på Seychellerna utanför Afrikas östkust där han slickar sina sår i solen långt ifrån mediadrev och TV4. Med på resan sägs hans fru Catarina, 53, vara. En uppenbart psykiskt stark kvinna som stått vid sin makes sida under det, enligt Martin själv, stormiga äktenskap som de haft sedan 1990.
– Det har knakat i fogarna. Så in i bomben, men vi lägger energi på att komma ihop, inte på att komma isär, har han förklarat i Expressen.
LÄS MER: Märkliga tystnaden kring Wallin och Carter
Catarina Timell har haft sin beskärda del av äktenskaplig turbulens under de här åren. I samband med den omskrivna badtunne-incidenten 2008, där Martin påstås ha ofredat en ung kvinna sexuellt, så fick tidningarna nys om händelsen. Då ryktades det att Martin och Catarina var på väg att skiljas, något makarna då dementerade bestämt och med facit i hand så tog sig paret igenom krisen.
Martin har även berättat om de rykten som florerar om honom på Internet.
– De säger att jag har slagit min fru. Min fru ska vid flertal tillfällen ha åkt in på akuten för att hon blivit misshandlad av mig. Det är ren, hemsk lögn, naturligtvis. Det värsta är att det sitter en massa människor där ute som tror att det är sant, har han berättat för Aftonbladet.
LÄS MER: Kollegan: "Jan Guillou tafsade på mig!"
Efter den senaste tidens skandaler är det många som ställer sig frågan om Martins äktenskap ska hålla. Om Catarina står vid sin makes sida ännu en gång och orkar bli förminskad och ifrågasatt för sin förvånansvärda lojalitet återstår att se.
– Hur kan Catarina hålla sin Martin om ryggen gång på gång, han har ju betett sig så illa, säger en person i parets vänkrets som Stoppa Pressarna talat med.
Möjligen är den pågående resan i Seychellerna ett desperat försök att rädda ett äktenskap. En 27 år lång relation kan just nu vara nere i en mycket djup kris.
LÄS MER: Äntligen haffad: Timells hårda fall
LÄS MER: Alexander Bards attack mot #metoo-kampanjen
LÄS MER: Hon är Robert Gustafssons hemliga älskarinna
Se våra senaste kungliga klipp här!
Kommentera: Martin Timell förnekar hustrumisshandel
Liknande artiklar
Senaste från På Löpet
Fredrick Federleys desperata vädjan till gud
En stilla nåd att bedja om.
Nu söker Fredrick Federley förlåtelse och tröst hos gud.
Den pedofil-skandaliserade före detta EU-parlamentarikern berättar själv om sina religiösa grubblerier.

Se våra senaste kungliga klipp här!
Dubbel artiklar
Emilio Ingrosso mystiskt försvunnen sedan tre dygn
Gunilla Persson om sexövergreppet i "Fångarna på fortet"

Björn Gustafssons hemliga myshelg efter uppbrottet
BILD-EXTRA: "Det syntes att han behövde vara för sig själv utan fästmön!"

SKARPA SEXVARNINGEN TILL CAROLINA NEURATHS EFTERTRÄDARE
VI AVSLÖJAR: "Blir bara trubbel om han slår klorna i dig!"
Dubbel artiklar
Fredrick Federleys desperata vädjan till gud
Madeleines lata dagar i soliga Florida
svenskabloggare-mittpuff
Mer från stoppa pressarna

Kristin Kaspersen backar i bostadsbluffen
VI AVSLÖJAR: Tvingades att folkbokföra sig korrekt efter trixandet!

Vännerna överger Fredrick Federley efter pedofilskandalen
VI AVSLÖJAR: "Fick gott om varningar om pedofilen!"

Dan Eliassons miljon-jackpot efter gay-festen
EXTRA: Rejäl ekonomisk utdelning för den sparkade generaldirektören!

Hedda Stiernstedts okända misslyckande efter SVT-succén
EXTRA: "Grävt i mitt eget känsloliv om ångest och tankar!"

Catenaccis hemliga lyxflykt efter sexskandalen
VI AVSLÖJAR: Stjärnkrögaren öppar ny krog i Marbella!

Runar Sögaards domedagsprofetia om Donald Trump
VI AVSLÖJAR: "Blir som inget annat vi sett eller upplevt förut!"

Emilio Ingrossos nya sköna liv efter separationen
VI AVSLÖJAR: Pasta-kungen njuter medan hustrun Åsa gråter!

Fredrick Federley har inte avgått som EU-parlamentariker
VI AVSLÖJAR: Snart ska pedofil-härvan avgöras i Bryssel!

Zara Larssons pojkvän fast i knarkrazzia
VI AVSLÖJAR: Slängde ifrån sig drogerna genom hotellfönstret!