Brott och straff

Ny kvinna träder fram: Micke Leijnegards katastrof

Ingen rast, ingen ro.
Det börjar hetta till för Micke Leijnegard – nu träder en ny kvinna fram.
Programledarens blåsväder tilltar.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Per Nilsson

| 2025-06-03 kl 18:08 |

ProvaPremium

Den folkkära SVT-profilen Micke Leijnegard, 60, har åtalats för sexuellt ofredande efter att ha försökt kyssa en kvinnlig chefskollega vid två tillfällen under en arbetsresa till Costa Brava i september 2024.

Händelsen inträffade på en efterfest med delar av produktionsteamet till programmet ”Mästarnas mästare”, där Micke Leijnegard varit programledare sedan starten.

Bild 1 av 11

Nu orkar hon inte tiga längre. En ny kvinna träder fram i härvan kring Micke Leijnegard.
Bild 2 av 11

Micke Leijnegards försvar efter sexbrottsanklagelserna togs inte emot väl av hans kolleger i produktionen i "Mästarnas mästare".
Bild 3 av 11

Micke Leijnegard bröt ihop i tårar när minnena från inspelningen av "Mästarnas mästare" kom över honom. Nu står han åtalad för sexuellt ofredande i samband med produktionen.
Bild 4 av 11

Jenny Westerstrand var tidigare ordförande Roks, Riksorganisationen för kvinnojourer och tjejjourer i Sverige. Hon tycker det var helt rätt av SVT-kvinnan att polisanmäla Leijnegard.
Bild 5 av 11

Micke Leijnegard har det tungt just nu.
Bild 6 av 11

Jenny Westerstrand är en stark tjej som minsann inte är rädd av sig. Riktigt tuff tjej som står på egna ben. Nu går hon till storms mot de som tar Micke Leijnegard i försvar.
Bild 7 av 11

Kanske Jan Guillou kan stötta Micke Leijnegard? Den ödmjuke äventyrsförfattaren är ju van vid att det stormar.
Bild 8 av 11

Anne Lundberg och Micke Leijnegard ledde nationaldagsfirandet från Skansen förra året. I år är han dock inte med då SVT stängt av Leijnegard så länge rättsprocessen pågår.
Bild 9 av 11

Kvinnan tog så illa vid sig att hon lämnade inspelningarna av programmet i förtid.
Bild 10 av 11

Micke Leijnegard är just nu avstängd från SVT.
Bild 11 av 11

Micke Leijnegard blev berusad under en fest på "Mästarnas mästare" och ska ha försökt kyssa sin SVT-chef vid två tillfällen.

Enligt åtalet, som bland annat refererats av Stoppa Pressarna, ska SVT-stjärnan först ha försökt kyssa kvinnan mitt under festen, inför andra personer.

Kön och sexualitet

Ett vittne som hörts av polisen uppger:

– Det hände mitt på festen bland alla andra, så folk såg det. Jag såg att han pussade henne på munnen. Hon såg stel ut.

Senare på kvällen ska han ha upprepat försöket – den gången genom att ta tag i kvinnans kinder för att genomföra kyssen.

Kvinnan valde att lämna inspelningen i förtid och resa hem till Sverige.

Hon beskriver att hon mått mycket dåligt och fått samtalsstöd både från krishanterare och sina chefer.

Dagen efter skickade Micke Leijnegard ett sms till kvinnan där han skrev:

– Förlåt, förlåt, förlåt för att jag försökte pussa dig två gånger dessutom. Fan, fyllskalle och idiot var jag. Kan vi låtsas som att det aldrig har hänt?

Advokat Johan Eriksson, 61, meddelar att Leijnegard förnekar brott, även om han erkänner en puss:

– Leijnegards mer preciserade inställning till påståendet är att han pussat målsäganden vid ett tillfälle. Denna puss är inte, mot bakgrunden av omständigheterna i ärendet, straffbar.

Nu träder en ny kvinna fram, inte som vittne eller målsägande, men som akademisk röst i samhällsdebatten.

Jenny Westerstrand, 56, doktor i juridik och forskare specialiserad på mäns våld mot kvinnor och juridikens relation till kön och sexualitet.

Hon ifrågasätter i en debattartikel den rådande tonen i de reaktioner som framkommit efter att Leijnegard blev åtalad.

Jenny Westerstrand varnar för att fokuset håller på att förskjutas – från den utsatta kvinnan till den anklagade mannen.

– En SVT-profil har pussat en kollega på munnen mot hennes vilja och åtalats för sexuella trakasserier. Många tycker att reaktionen är absurd och överdriven. Men att göra den gränskränkande mannen till offer är farligt – för kvinnor, skriver Jenny Westerstrand inledningsvis i debattartikeln som är publicerad på Dagens Nyheters kultursida.

Hon konstaterar att många instinktivt ogillar att juridik används i sammanhang som uppfattas som ”vardagliga misstag”, men varnar för vad den logiken leder till:

– Alternativet att inte nyttja rätten är ingen framkomlig väg – särskilt inte som Linderborgs råd (i en artikel i Aftonbladet, reds. anm.) ”att låta livet ske” redan efterföljs av en bedövande stor majoritet av Sveriges kvinnor som inte anmäler mer än tio procent av det våld som de utsätts för.

”Recept på ett lyckat patriarkat”

Jenny Westerstrand är inte främmande för känslan av att något skaver i balansen mellan gärning och konsekvens, men hon sätter händelsen i ett större sammanhang – våldets kontinuitet.

Hon hänvisar till den banbrytande undersökningen Slagen dam från 2001, där en fjärdedel av kvinnorna uppgav att de blivit kyssta, fasthållna eller kramade mot sin vilja.

– Skulle det vara våld?, frågade kritiker då.

Jenny Westerstrand svarar indirekt:

– De som är kritiska till det som skett […] talar om en social arena där ett misstag inte accepteras utan kastar den man som har begått misstaget utför ett stup av avbokade uppdrag, avslutade vänskaper och stark social skam.

Men den viktiga poängen är enligt henne inte mannens sociala fall – utan kvinnans rätt att anmäla det hon upplever som ett övergrepp, hur ”litet” det än må te sig:

– När två pussar på munnen anmäls är det ett erkännande av ett våldskontinuum och ett försök att bryta den kontrastering som så lätt tar makt över och minimerar erfarenheter av övergrepp.

Jenny Westerstrand problematiserar samtidigt mediedramaturgin som skapas kring enstaka fall, där den anklagade blir en symbolisk syndabock medan det verkliga våldet, det systematiska och ofta osynliga, fortsätter i tysthet.

– Offret blir den gränskränkande mannen. Och det är alltid farligt för kvinnor.

Hon avslutar med en tydlig uppmaning:

– Att peka ut den som ändå vågar anmäla ”det vardagliga” som överkänslig och samtidigt skapa ett stort socialt stigma runt den enskilde mannen – det är bara ett recept på ett lyckat patriarkat.

För Micke Leijnegard kommer Jenny Westerstrands anklagelser om att ett ifrågasättande av att hans pussar har polisanmälts är ”ett erkännande av ett våldskontinuum” förödande.

Det står redan klart att SVT-profilen inte kommer få leda ”Mästarnas mästare” igen, vilket Stoppa Pressarna har rapporterat om – den här typen av anklagelser är det sista han behöver just nu.

Tipsa Stoppa Pressarna!

– Vet du mer om Micke Leijnegards okända liv och hans dolda sidor?
– Har du mer information om åtalet gällande sexuellt ofredande?
– Har du bilder, ljudklipp eller filmer? 

Kontakta Stoppa Pressarnas redaktion här!

Du är alltid garanterad anonymitet enligt källskyddet i grundlagen. 
Ersättning utgår för publicerad information.