Peter Magnussons magiska kärlekslycka
Efter den tuffa separationen är Peter Magnusson förälskad igen.
Nu har tv-profilen blivit sambo med nya kärestan Ebba Trollsten.
Men han är förvånansvärt tyst om sina känslor.
Stoppa Pressarna
| 2017-03-31 kl 09:37 |
Peter Magnusson, 42, känner vi mest igen från TV4:s “Hey Baberiba” där han spelade kungen, 70.
Nu är han aktuell i Kanal 5:s “Sommaren med släkten” där han återförenas med Christine Meltzer, 42, som spelade drottning Silvia, 73, i det prisade humorprogrammet.
LÄS MER: Efter MC-krocken: Peter Magnusson dömd till böter
Privat har Peter Magusson haft det turbulent. Han fick barn med sin förra flickvän Ida Bergfeldt, 36. Men parets relation tog abrupt slut när dottern Greta, 3, bara var ett halvår och familjen precis hade köpt en villa i Bromma. Ett tufft bakslag för Peter som precis blivit pappa.
– Det finns en ny gigantisk kärlek i livet. Jag tänker mycket på hur jag ska bli en så bra förälder som möjligt och oroar mig hela tiden för att göra fel. I mina mörkaste stunder tänker jag att jag är en kass farsa och att allt kommer att floppa och att hon kommer börja knarka och så. I mina ljusaste stunder tänker jag att hon är det mest fantastiska barn som funnits, berättade han i magasinet King.
Nu har Peter funnit kärlekslyckan igen. Hänt i veckan avslöjar att han är förälskad i sin nya flickvän Ebba Trollsten, 32.
Paret blev sambor i oktober i fjol och lever i dag på Lidingö i ett radhus. Men trots att kärleken blommar så härligt är Peter förvånansvärt tyst när det kommer till sin nya relation.
LÄS MER: David Hellenius talar ut om separationen
– Jag vill inte prata om mitt privatliv. Jag vill hålla det privat, säger han.
LÄS MER: Peter Magnusson om sin stora sorg
LÄS MER: Carina Bergs vågade nakenscen
LÄS MER: Lotta Engberg i obscent sexdrama
LÄS MER: Kungen i ny otrohetsaffär