Relation

Rickard Olsson nya utspel efter förlovningen med Cathrine

Han är inte buskablyg.
Nu väljer Rickard Olsson att komma med ett nytt utspel efter chockförlovningen med Cathrine Hardenborg.
Programledaren räds inte för att ta plats.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Ishana Amiri

| 2025-07-21 kl 17:12 |

ProvaPremium

Efter ett omtalat uppbrott i våras har radio- och tv-profilen Rickard Olsson, 58, återigen funnit kärleken i den tidigare toppmodellen Cathrine Hardenborg, 55.

Nu är paret dessutom förlovade – en nyhet som snabbt väckt uppmärksamhet, inte minst för det sätt på vilket förlovningen offentliggjordes.

Rickard Olsson gav järnet och så fick han en så trist sorti från
Bild 1 av 12
Rickard Olsson gav järnet och så fick han en så trist sorti från "Let's Dance". Nu gör han ett nytt utspel om förlovningen med Cathrine.
Rickard Olsson fick snöpligen lämna
Bild 2 av 12
Rickard Olsson fick snöpligen lämna "Let's Dance".
Cathrine Hardenborg vägrade låta sig nedslås av att Rickard Olsson gått vidare, hon är en stark kvinna och nu har hon återförenats med den skandaliserade programledaren.
Bild 3 av 12
Cathrine Hardenborg vägrade låta sig nedslås av att Rickard Olsson gått vidare, hon är en stark kvinna och nu har hon återförenats med den skandaliserade programledaren.
Stoppa Pressarna avslöjade att RIckard Olsson och Cathrine Hardenborg har haft en hemlig fika efter att modellen dumpade programledaren.
Bild 4 av 12
Stoppa Pressarna avslöjade att RIckard Olsson och Cathrine Hardenborg har haft en hemlig fika efter att modellen dumpade programledaren.
Rickard Olsson och Cathrine Hardenborg satt sida vid sida, på Kafé Kringlan.
Bild 5 av 12
Rickard Olsson och Cathrine Hardenborg satt sida vid sida, på Kafé Kringlan.
Kringlan har även mycket prisvärda och goda luncher. Ett toppenställe om man gillar att äta gott och spana in A-kändisar.
Bild 6 av 12
Kringlan har även mycket prisvärda och goda luncher. Ett toppenställe om man gillar att äta gott och spana in A-kändisar.
Cathrine Hardenborg kände att hon var
Bild 7 av 12
Cathrine Hardenborg kände att hon var "klar" med Rickard Olsson. Sedan bestämde hon sig för att förlova sig med honom.
Cathrine Hardenborg hade redan gått vidare efter Rickard Olsson men så föll hon för honom igen.
Bild 8 av 12
Cathrine Hardenborg hade redan gått vidare efter Rickard Olsson men så föll hon för honom igen.
Rickard Olsson och Ines Stefanescu tävlade tillsammans i
Bild 9 av 12
Rickard Olsson och Ines Stefanescu tävlade tillsammans i "Let's Dance".
Rickard Olsson har haft det tungt på många sätt ända sedan den ödesdigra rattfyllan. Nu kanske det vänder efter förlovningen med Cathrine Hardenborg.
Bild 10 av 12
Rickard Olsson har haft det tungt på många sätt ända sedan den ödesdigra rattfyllan. Nu kanske det vänder efter förlovningen med Cathrine Hardenborg.
Modellen Catherine Hardenborg har fallit för Rickard Olsson. Hon debuterade som skådespelerska i TV såpan
Bild 11 av 12
Modellen Catherine Hardenborg har fallit för Rickard Olsson. Hon debuterade som skådespelerska i TV såpan "Vänner och Fiender".
Rickard Olssons hela tillvaro rasade ihop efter skilsmässan och rattfyllan. Programledaren bodde i ett skjul på gården.
Bild 12 av 12
Rickard Olssons hela tillvaro rasade ihop efter skilsmässan och rattfyllan. Programledaren bodde i ett skjul på gården.

Men i sin första kommentar efter avslöjandet sätter Rickard Olsson tydliga gränser för vad han vill dela med sig av.

I rampljuset

Den tidigare ”Vem vet mest?”-programledaren har genom åren varit ett välbekant ansikte i svensk tv.

Med en lång karriär i offentligheten har han vant sig vid att hans privatliv ofta hamnar i rampljuset.

Men i ett nytt uttalande markerar 58-åringen att den gränsen nu är nådd.

– Mitt privata liv har inte varit särskilt privat på många år. Men jag känner att det är dags att få ett privat liv, säger han till Hänt.

Paret, som först blev offentliga med sin relation sommaren 2023, har tidigare gett uttryck för en passionerad men stormig kärlek.

I maj i år bekräftades uppbrottet, då Cathrine Hardenborg på Instagram beskrev hur det intensiva medieljuset kring Rickard blev för mycket.

Hon skrev att hon ”ödmjukt backar ut ur rummet”, och markerade därmed att relationen nått vägs ände.

Men drygt två månader senare var historien omskriven.

Under en fredagseftermiddag uppdaterade både Rickard Olsson och Cathrine Hardenborg sin relationsstatus på Facebook till ”förlovad” – något som överraskade även Olsson själv.

– Hon skrev det på Facebook. Det var en överraskningsförlovning, men jag är jätteglad. Det är en kärleksfull bergochdalbana att vara tillsammans med Cathrine, säger han till Aftonbladet.

Inverkan på privatlivet

Enligt Cathrine Hardenborg själv var det en spontan och självklar handling.

I intervjun beskriver hon hur hennes rastlösa, direkta personlighet låg bakom beslutet att ta initiativet – offentligt och digitalt.

– Det var jag som förlovade mig med Rickard på Facebook. Han lajkade inlägget. Punkt slut, nu är vi förlovade, säger hon till tidningen.

Bakgrunden till deras återförening uppges vara ett möte på ett kafé på Östermalm, ett samtal som enligt vissa uppgifter syftade till att ”reda ut saker”, vilket Stoppa Pressarna avslöjade.

Mötet resulterade inte bara i försoning – utan alltså i ett nytt kapitel i deras relation.

Cathrine Hardenborg har tidigare haft uppmärksammade relationer med bland andra Marcus Schenkenberg, 56, och Martin ”E-Type” Erikson, 59, och beskrev i samband med förlovningen hur djupt hennes känslor för Rickard Olsson går.

– Jag har varit kär sedan jag hoppade ur taxin och han mötte mig. Jag älskar verkligen Rickard, säger hon.

För Rickard Olsson, som tidigare uttryckt frustration över offentlighetens inverkan på privatlivet, är det dock tydligt att han vill slå an en annan ton framöver.

I sitt svar till Hänt understryker han att han nu tänker hålla en lägre profil:

– Jag säger något jag aldrig sagt förr men som verkar vara en framgångsrik metod: ”inga kommentarer” får bli min kommentar.

Rickard Olsson avslutar med en tydlig markering:

– Det tog lång tid för apan att lära sig. Så ni ska vara glada för att jag ställde upp nu.

Att paret återigen funnit varandra råder det inga tvivel om – men framtiden får utvisa om kärleken den här gången kommer stå emot de påfrestningar som offentligheten för med sig.

Vad som däremot är klart är att Rickard Olsson har gjort ett aktivt val att värna sitt privatliv – trots att själva förlovningen började med en offentlig Facebook-uppdatering.