Realtydrama
”Robinson”-Sussies otäcka sjukdomsfall efter Järborg-bråket
Det kaotiska tävlingsbråket i ”Robinson” var bara början.
Martin Järborg dömde först fel lag som vinnare och Susanne Persson
snuvades på vinsten.
Sedan blev ”Robinson”-Sussie sjuk – nu berättar hon.
Stoppa Pressarna
| 2025-10-18 kl 19:10 |
Det blev en dramatisk start på säsongen av ”Robinson”.
Efter att programledaren Martin Järborg, 46, först utropat fel vinnare i en lagtävling, och senare fått backa, bröt ett rasande bråk ut på stranden.
LÄS MER: Victoria i unik intervju: ”Jag blir väldigt berörd”
Bland deltagarna som drabbades hårdast fanns Susanne ”Sussie” Persson, som dessutom kämpade med en infektion i kroppen.
– Jag hade ju en halsinfektion och kanske med facit i hand inte skulle tävlat, säger hon till Nöjeslivet.
Starka känslor
Trots sjukdomen valde hon att inte berätta något för läkarna på ön.
LÄS MER: Kändisgäst i ”Nyhetsmorgon” bakom åtalet mot TV4-Jens
Hon ville inte riskera att stoppas från att delta.
– Jag ville tävla, så jag sa inget om min hals, berättar hon.
Samtidigt visar det sig att flera deltagare insjuknat under inspelningen.
En annan deltagare, Carin Raabe, 55, i lag Syd, tvingades stå över tävling på grund av just halsinfektion.
LÄS MER: Rickard Olssons Tinder-dejt fick förödande konsekvenser
Den uppmärksammade tävlingen som väckte starka känslor slutade med att lag Nord först utropades som segrare – men kort därefter rättades resultatet.
När produktionen upptäckte att pusslet lagts fel beordrades en omstart. Lag Nord, med Sussie i laget, förlorade.
– Det blev total förvirring och panik i produktionen, berättade deltagaren Matteo Pasero, 23, för Hänt.
Efter beskedet att vinsten drogs tillbaka rasade flera deltagare – och kritiken riktades direkt mot programledaren.
LÄS MER: Eskortens smeknamn på TV4-Jens – bilden avslöjar
– Det är skitdålig stämning! Att först få höra att man vunnit och sedan förlorar igen, det tär på psyket, säger en deltagare till Hänt.
Läkare på plats
TV4 har bekräftat händelsen.
– Det var ett rent misstag. Vi agerade direkt för att säkerställa en rättvis utgång, säger Caroline Norrby, programansvarig på TV4.
LÄS MER: Snabba Cash-stjärnans attack mot SVT:s ”Spelet”
Mitt i dramat fortsatte Sussie tävla, trots att kroppen signalerade att något var fel.
– Jag var så ledsen, skämdes för hur dålig jag var och att jag sabbade för laget. Så mycket ångest for igenom min kropp när jag låg där och kämpade, berättar hon för Nöjeslivet.
På ön försökte hon samtidigt skydda sina lagkamrater från smitta.
– Vi var noga med att äta ur våra egna kokosnötsskålar och dricka ur våra egna flaskor, säger hon.
LÄS MER: Chocken: TV4-profilen misstänkt för sexbrott mot gravid kvinna
Sussie betonar att hon inte tror att hennes infektion smittade någon annan – och att produktionen hade noggranna rutiner.
– Vi hade läkarbesök varje morgon och kväll, och dessutom före och efter varje tävling. Fyra gånger om dagen totalt, berättar hon.
Det var alltså en kombination av fysisk sjukdom och psykisk press som gjorde starten i ”Robinson” ovanligt tuff för Sussie Persson.
– I den tävlingen kom jag inte alls till min rätta. Men jag ger inte upp, säger hon.
LÄS MER: TV4-profilen Jens B. Nordström åtalas för sexköp – nekar till brott
Samtidigt fortsätter kritiken mot Martin Järborg att växa.
På sociala medier har flera tittare ifrågasatt hur misstaget kunde ske – och om rutinerna för tävlingskontroll verkligen fungerar.
Trots det har TV4 tydligt markerat sitt stöd för programledaren och betonat att säkerheten och rättvisan alltid står i fokus.
För Sussie själv är målet tydligt: hon vill visa att hon inte låter sig stoppas.
LÄS MER: Bakom fasaden: Niklas Strömstedt om bråken med Jenny
– Jag ger aldrig upp, inte ens när kroppen säger ifrån, säger hon.