Runar anmäld för hot efter möte med Åkesson
Det är saligare att vända andra sidan till.
Runar Sögaard är polisanmäld.
Den norske predikanten anklagas för att ha gjort sig skyldig till
olaga hot efter ett möte med Jimmie Åkesson.
Stoppa Pressarna
| 2018-11-30 kl 13:45 |
Under valrörelsens sista skälvande veckor kom en oväntad spelare in på banan.
Predikanten Runar Sögaard, 51, höll ”väckelsemöten” med Jimmie Åkesson, 39, där norrmannen intervjuade partiledaren inför publik.
LÄS MER: Carolas katt ihjälskjuten av Runar
Runar och Jimmie gjorde flera framträdanden i bland annat Uppsala, Stockholm och i Jönköping. Och det är just Jönköpings-besöket som nu är på väg att få rättsliga följder.
Runar Sögaard har polisanmälts av Jönköpings-Postens ägare, de menar att Carolas exmake har gjort sig skyldig till olaga hot och bildstöld, rapporterar Expressen.
Upprinnelsen till bråket var en obetald hyra för mässhallen Elmia i Jönköping. Runar Sögaard betalade inte hyran på 54 000 kronor och Jönköpings-Posten skrev om den uteblivna betalningen och det fick den blonde norrmannen att se rött.
Runar Sögaard försvarade sig med att han hade legat på sjukhus och därför missat fakturan, som senare betalades. Jönköpings-Posten rapporterade även detta och då gick bulten för norrmannen.
LÄS MER: Officiellt: Victoria tar över från kungen
Runar Sögaard publicerade ett inlägg på Facebook där han önskade att reporterns ”grävande journalistik skapar en stor svart grop där du kan sitta och begrunda vad din oärlighet, falskhet och taskiga moral orsakar för människor du kastar dig över och svartmålar för din egen vinning och uppmärksamhets skull”.
Runar publicerade även en bild på reportern i inlägget som fick mängder av kommentarer som var av hotfull karaktär. Runar är nu polisanmäld för olaga hot, eftersom någon skrivit en kommentar att ”någon borde skjuta knäskålarna av reportern”.
Och dessutom är Runar Sögaard polisanmäld för brott mot upphovsrätten, eftersom det hävdas att han olovligen använt en bild på reportern.
Runar Sögaard försvarar sig med att han inte kunde hålla koll på kommentarsfältet på grund av medicinering och bilden togs från sociala medier och att den ”därför är fri att använda”.
LÄS MER: Jimmie Åkesson tvingades se på när kvinna urinerade
LÄS MER: Hovets mystiska besked om prinsessan Christina
LÄS MER: Pernilla Wahlgrens sjukdom allt allvarligare
LÄS MER: Hemliga planen för Madeleines avgång