Samir & Viktor splittras efter infekterat storbråk

Samir & Viktor går skilda vägar.

Efter ett storbråk vägrar Samir arbeta med sin kollega. 

– Viktor blev riktigt otrevlig och då sa jag att jag inte tänker köra när det är den här stilen, berättar han. 

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Gittan Larsson

| 2017-01-20 kl 13:02 |

ProvaPremium

Men efter ett infekterat gräl splittras nu gruppen Samir & Viktor. Anledningen var dels att arbetsbelastningen blev för hög.

– Vi var i princip de mest bokade artisterna i somras i Sverige och det är inget positivt. Det kan låta bra, men det är det inte. Alltså, det är bra att vi var efterfrågade och att många ville se oss, men det var för mycket. Vi hade tre spelningar om dagen. Tre konserter om dagen. Vi hann inte andas förrän det var dags för nästa spelning. Förstår du? Det var brutalt, säger Samir Badran till Hänt.

Samir & Viktor går skilda vägar efter ett infekterat storbråk.
Bild 1 av 10
Samir & Viktor går skilda vägar efter ett infekterat storbråk.
Killarna har gjort succé i Melodifestivalen med låten
Bild 2 av 10
Killarna har gjort succé i Melodifestivalen med låten "Bada nakna".
Efter framgångarna fortsatte Viktor Frisk och Samir Badran att arbeta.
Bild 3 av 10
Efter framgångarna fortsatte Viktor Frisk och Samir Badran att arbeta.
Men tempot blev för högt.
Bild 4 av 10
Men tempot blev för högt.
Nu avslöjar Samir varför killarna väljer att ta en paus.
Bild 5 av 10
Nu avslöjar Samir varför killarna väljer att ta en paus.
Arbetsbelastningen gjorde att Viktor Frisk visade en helt annan sida.
Bild 6 av 10
Arbetsbelastningen gjorde att Viktor Frisk visade en helt annan sida.
Bild 7 av 10
"Viktor blev riktigt otrevlig och då sa jag att jag inte tänker köra när det är den här stilen" säger Samir.
Nu går Samir och Viktor åt olika håll.
Bild 8 av 10
Nu går Samir och Viktor åt olika håll.
Killarna utesluter inte att de kommer arbeta tillsammans i framtiden.
Bild 9 av 10
Killarna utesluter inte att de kommer arbeta tillsammans i framtiden.
Bild 10 av 10
"Vi behöver bara tid ifrån varandra för att bli ännu starkare tillsammans", säger Viktor.

Den som klarade pressen sämst var Viktor Frisk som plötsligt visade upp en helt annan sida av sig själv.  
– Viktor började må dåligt av att det var så mycket och han blev ganska otrevlig. Vi hade jämt så sjukt kul på scenen, men bakom så var det inte bra. Viktor blev riktigt otrevlig och då sa jag att jag inte tänker köra när det är den här stilen. Jag ville verkligen inte köra om det inte var 100 procent bra mellan oss, berättar Samir. 

Viktor Frisk håller med om det som hans kollega berättar. 
– Vi är två personer med starka karaktärer som behöver komma i från varandra ibland när man jobbat för mycket tillsammans. Jag älskar Samir och han är som en bror för mig. Vi kommer inte att lägga ner Samir & Viktor, vi behöver bara tid ifrån varandra för att bli ännu starkare tillsammans, säger han.