Relation

Sanningen bakom: därför skiljer sig Måns Zelmerlöw

Det höll inte.
Måns Zelmerlöw och Ciara Zelmerlöw går skilda vägar.
Stoppa Pressarna kan nu avslöja varför artisten väljer att lämna sin fru.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Emma Andersson

| 2025-03-17 kl 16:53 |

ProvaPremium

Det har varit tunga veckor för Måns Zelmerlöw, 38.

Efter att han kom på andra plats i Melodifestivalen reagerade han mycket starkt och var en pinsamt dålig förlorare.

Bild 1 av 8Mans Zelmerlow Skiljer Sig Stor - Stoppa Pressarna

Äktenskapet gick inte att rädda. Måns Zelmerlöw dumpar sin hustru Ciara Zelmerlöw. Stoppa Pressarna kan avslöja vad som ligger bakom.
Bild 2 av 8Mans Zelmerlow Skiljer Sig Stor1 - Stoppa Pressarna

Ciara Zelmerlöw är med i årets "Let'ss Dance" på TV4. Nu har Måns tröttnat på att hon inte vill flytta till Sverige.
Bild 3 av 8Mans Zelmerlow Tarar Stor5 - Stoppa Pressarna

Måns Zelmerlöw lämnade Strawberry Arena i tårar och frågan är om han någonsin orkar komma tillbaka som artist, någon mer Melodifestival lär det inte bli. Nu skiljer han sig.
Bild 4 av 8Mans Zelmerlow Tarar Stor4 - Stoppa Pressarna

KAJ var desto gladare under efterfesten på Mall of Scandinavia.
Bild 5 av 8Mans Zelmerlow Tarar Stor3 - Stoppa Pressarna

Måns Zelmerlöw chockades, han kunde inte förstå hur han kunde förlora mot plojbandet KAJ. Nu är han på väg att skilja sig.
Bild 6 av 8Mans Zelmerlow Tarar Stor - Stoppa Pressarna

Ett bittert slut. Måns Zelmerlöw i tårar efter finalen av Melodifestivalen och nu blir det skilsmässa som lök på laxen.
Bild 7 av 8Mans Zelmerlow Tarar Stor1 - Stoppa Pressarna

Måns Zelmerlöws "Revolution" kom tvåa och sångaren bröt ihop.
Bild 8 av 8Mans Zelmerlow Nytt Utspel Stor - Stoppa Pressarna

Måns Zelmerlöw har fattat ett nytt beslut i relationen med Ciara efter krisen i äktenskapet och nu är skilsmässan ett faktum.

Han har hånats på nätet efteråt och flera tidningskrönikörer har varit kritiska mot att Måns Zelmerlöw tycks tro han hyser något slags hävdarätt att vinna musiktävlingen.

Tuff tid

Def var plojbandet KAJ som vann och gjorde succé med sin slagdänga ”Bada Bastu” som faktiskt är favorittippad i Basel där Eurovision avgörs den 13 maj.

Knappt han skammen efter Mello lägga sig förrän Måns Zelmerlöw och hans hustru Ciara Zelmerlöw, 37, skickade in skilsmässopappren till domstolen.

Sångaren antydde redan efter förlusten i Melodifestivalen att allt inte stod rätt till med hustrun som han gifte sig med i solnedgången på en kroatisk ö 2019.

– Den här veckan har varit en av de mest mentalt påfrestande någonsin i mitt liv. Både genom den roll jag haft i det här programmet, men även på ett privat plan har det varit väldigt tufft, sa Måns efter fiaskot i Mello.

Efter nio år tillsammans, varav sex år som gifta, går nu paret skilda vägar vilket Aftonbladet var först med att rapportera.

– Det är korrekt att Måns Zelmerlöw nyligen har ansökt om skilsmässa från Ciara. Det är förstås ett svårt beslut att fatta och inte minst för en småbarnsförälder som dessutom är en offentlig person, skriver sångarens manager Helene Wigren, 59, i ett sms till Expressen.

Hon fortsätter:

 Vi vädjar nu om förståelse och hänsyn till att Måns och Ciara har två små barn tillsammans. Familjen har behov av privatliv för att på bästa sätt kunna hantera denna situation.

Det är Måns Zelmerlöw som har skickat in ansökan – det är han som dumpar Ciara.

Stoppa Pressarna kan nu avslöja varför.

Paret hade en djup kris strax före sommaren och allehanda rykten cirkulerade kring sångaren som gick ut offentligt och bemötte en del av allt snack.

Sångaren hävdade exempelvis med emfas att han inte köpt sex – ett illvilligt rykte som han drabbats av oförskylt.

– Just nu kämpar jag om min fru för att hålla ihop vår relation, sa han då till Aftonbladet.

Stoppa Pressarna har talat med en person i sångarens närhet som berättar vad som egentligen ligger bakom skilsmässan.

– Att Måns sårade Ciara före sommaren är en orsak, hon har svårt att lita på honom numera. Sedan blir det inte bättre av att han vill bo på vingården i Skåne medan hon vill ha kvar basen i England. Det är de två huvudanledningarna, säger uppgiftslämnaren och fortsätter:

– Måns har även massor att göra jobbmässigt och han vill jobba mycket, han gillar att göra affärer och tjäna pengar. Man ska även komma ihåg att som artist måste du hålla dig aktuell hela tiden, han kan inte bara bli hemmapappa och ta det lugnt.

Trögt i starten

Till slut blev parets olika viljor oförenliga, skilsmässan är ett faktum.

Kärlekssagan höll i nio år, det var lite trögt i starten.

– Vi var på ett bröllop i England där jag spelade, och hon var fullständigt ointresserad. Vi hamnade bredvid varandra på middagen, och jag fick kämpa. Det var först när vi började sms:a efteråt som hon insåg att jag var rätt kul, har Måns Zelmerlöw tidigare berättat i ”P4 Extra”.

Därefter började paret att dejta – man höll det länge hemligt då Måns inte ville det skulle komma ut.

Han var redan bränd av att hans tidigare relationer blivit omskrivna och ville gå under radarn till dess han visste om det verkligen skulle bli han och Ciara.

Eftersom paret har två gemensamma barn kommer de ges sex månaders betänketid innan skilsmässan kan gå igenom i domstolen.

Medan Måns Zelmerlöw tävlade i Melodifestivalens fjärde deltävling i Malmö kämpade Ciara Zelmerlöw samtidigt i sitt tävlingskval i TV4:s ”Let’s Dance”.

Under finalen av Melodifestivalen var inte Ciara på plats i Strawberry Arena eller på efterfesten – men hon uppmanade sina följare på Instagram att rösta på maken.

Nu är dock kärlekssagan över om de inte lyckas hitta tillbaka till varandra under den sex månader långa betänketiden.

Tipsa Stoppa Pressarna!

– Vet du mer om Måns Zelmerlöws dolda sidor?
– Har du mer information om skilsmässan?
– Har du bilder, ljudklipp eller filmer? 

Kontakta Stoppa Pressarnas redaktion här!

Du är alltid garanterad anonymitet enligt källskyddet i grundlagen. 
Ersättning utgår för publicerad information.