Skamlig mobbning av Christer Sjögren

Mobbningen av Christer Sjögren gick för långt i ”Så mycket bättre”.
Nu riskerar TV4 att skrämma bort de riktigt stora artisterna.
Det menar Expressens krönikör Maria Brander.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

TImo Lahti

| 2018-12-17 kl 07:06 |

ProvaPremium

I den senaste säsongen av ”Så mycket bättre” har flera artisterna varit i det närmaste okända för tittarna före programserien.

Rapparen Stor, 31, var inte känd utanför hiphop-scenen innan programmet men programmet har givit honom ett genombrott i de bredare kretsarna, inte minst med hans tolkning av Linnea Henrikssons, 32,  ”Säga mig”.

En skamlig och taskig mobbning av Christer Sjögren har skett i
Bild 1 av 7
En skamlig och taskig mobbning av Christer Sjögren har skett i "Så mycket bättre", menar Expressens krönikör Maria Brander.
Christer Sjögren, Louise Hoffsten, Eric Gadd, Linnea Henriksson och Stor var några av deltagarna i senaste upplagan av
Bild 2 av 7
Christer Sjögren, Louise Hoffsten, Eric Gadd, Linnea Henriksson och Stor var några av deltagarna i senaste upplagan av "Så mycket bättre".
Christer Sjögren har en magisk röst. Det kan ingen ta ifrån honom, inte ens producenterna av
Bild 3 av 7
Christer Sjögren har en magisk röst. Det kan ingen ta ifrån honom, inte ens producenterna av "Så mycket bättre" som gjort sig lustiga över honom.
Christer Sjögren är en av våra mest rutinerade artister. Nu riskerar
Bild 4 av 7
Christer Sjögren är en av våra mest rutinerade artister. Nu riskerar "Så mycket bättre" att få svårt att locka riktigt stora namn efter den behandling man givit dansbandssångaren med den mörka rösten.
Christer Sjögren på plats vid inspelningarna av
Bild 5 av 7
Christer Sjögren på plats vid inspelningarna av "Så mycket bättre" på södra Gotland.
Maria Brander är en rutinerad nöjeskrönikör som tidigare arbetat som ledarskribent på bland annat Borås tidning.
Bild 6 av 7
Maria Brander är en rutinerad nöjeskrönikör som tidigare arbetat som ledarskribent på bland annat Borås tidning.
Christer Sjögren och Charlotte Perrelli på promenad under inspelningen av
Bild 7 av 7
Christer Sjögren och Charlotte Perrelli på promenad under inspelningen av "Så mycket bättre".

Annars har programserien i många avseenden präglats av både kritik mot och mobbning av Christer Sjögren, 68. Dansbands-artisten med den magiska rösten kritiserades av de andra deltagarna efter att han varit dåligt engagerad med att pynta käppar åt MS-drabbade Louise Hoffsten, 53. Det kanske inte var Christers bästa stund men framförallt har programmet och dess producenter inte försatt ett tillfälle att göra sig lustig över honom.
– Programmet har även en komplicerad relation till humor. Förra året var jag beredd att punktera trumhinnan för att slippa ännu ett skämt om Uno Svenningsons, 59, balle, skriver Expressens nöjeskrönikör Maria Brander.

Hon noterar att årets skämt mest har kretsat kring Christer Sjögren – något hon inte uppskattar.
– I år var det Christer Sjögren som de fixerat sig vid. Med hjälp av kreativ klippning och skojfrisk ljudläggning, förvandlade de minsta vardagshändelse till en liten ofrivillig sketch. Sånt kan vara kul om det finns en grund. Kvällens kavalkad av Sjögrens ständiga tummar upp, var välfunnen. Att se honom filosofera över en ostmacka är inte lika kul, skriver Maria Brander.

Krönikören reagerar även över att programmakarnas otyg med att göra sig lustig över veteranen från Vikingarna dessutom riskerar att bli kontraproduktivt. Programmet kan få stora problem inför kommande säsonger – för vilken duktig musiker vill riskera att bli driftkucku?
– Med största sannolikhet skrämmer det dessutom även bort de stora artisterna man så förtvivlat behöver. Exempelvis har drömgästen Björn Skifs, 71, uttryckt en oro över att en medverkan inte skulle vara på hans villkor. Kravet på att lufta tidigare livssorger verkar också ha sänkts i år. Men vad hjälper det om artisten i stället riskerar att förvandlas till en clown?, frågar sig Maria Brander.