Tommy Körberg om de mörka åren med kokain
Tommy Körberg åkte fast med droger.
Nu berättar artisten om sin mörka tid och alla år då han nyttjade kokain.
– Missbruket började redan i slutet av 70-talet, säger han.
Stoppa Pressarna
| 2020-06-07 kl 15:05 |
Tommy Körberg, 71, är en av landets mest beundrade artister. Sångaren har haft enormt stora framgångar, bland annat i Melodifestivalen och musikalen “Chess” där hans fantastiska insats blev internationellt hyllad.
Till hösten ska den mångsidige artisten medverka i TV4:s “Så mycket bättre” där inspelningarna startar på Gotland nu i sommar.
LÄS MER: Okända bilderna på Marilyn Monroe
Den stora framgången har dock haft en mörk baksida.
Under många år nyttjade Tommy Körberg både stora mängder alkohol och droger. Under en period slutade han dock dricka.
– Det gjorde jag ett tag, det var en period då det blev väldigt mycket. Jag blev trött på mig själv och ville vara någon annan, det blir man ju. Men sedan gick jag och pratade av mig det där. Jag har gått i terapi under perioder. Det är jättebra. Det är alltid de som förnekar det som behöver det mest, säger han i en öppenhjärtig intervju med Aftonbladet.
I dag dricker Tommy Körberg bara vid vissa tillfällen men kvällarna slutar inte, som förr, på innekrogarna i Stockholms city.
LÄS MER: Paolo Robertos nya hemliga jobb avslöjat
1981 greps han för kokaininnehav, en incident som blev en utdragen följetong i kvällspressen. Artisten dömdes till fängelse i tre månader.
– Missbruket började redan i slutet av 70-talet. Det blev jävligt omskrivet, men jag var ju först så det var därför. Sedan hängde några på, det var Johannes Brost och många fler som det inte skrevs om, säger han och fortsätter:
– Det är tragikomiskt. När jag tog för mycket kokain var jag tvungen att ge mig ut och gå av mig skiten. Det fanns många sätt att deka ned sig på. Det värsta var när jag stod i taxikön utanför Café Opera och försökte ragga klockan tre på natten. Då kom personalen och sa ”Tommy, gå hem!”.
Tommy Körberg lever nu ett betydligt lugnare liv med sin hustru Ann-Charlotte, 50, som han har dottern Elvira, 11, med. De vilda åren är över och artisten har en helt annan inställning till berusningsmedel än tidigare.
LÄS MER: Helena Hyséns bittra avslöjande om Glenn
– Alkoholen har påverkat till det sämre understundom, jag kan bli lite vass, nu försöker jag vara lite lugnare. Jag vet i god tid vad som händer, då reser jag mig och går, säger han.
LÄS MER: Björn Skifs tuffa kamp mot coronaviruset
LÄS MER: Christina Salibas iskalla hämnd mot Camilla Läckberg