Alicia Vikanders fantastiska Oscarsbragd
I natt hände det då äntligen! Alicia Vikander plockade hem en Oscarsstatyett för bästa kvinnliga biroll för sin roll i filmen ”The Danish Girl”.
Vår vackra skådespelerska passade på att tacka mamma och pappa samt på svenska hälsa till alla där hemma i sitt tacktal.
Stoppa Pressarna
| 2016-02-29 kl 08:53 |
Det är stort, jättestort, att vinna en Oscar.
Senaste gången en svenska kammade hem en guldgubbe för sina skådespelartalanger var för 42 år sedan.
Då var det Ingrid Bergman som vann birollspriset för filmen ”Mordet på Orientexpressen.
Men nu var det alltså Alicia Vikander, 27, som knep världens mest åtråvärda filmpris. I sin vackra gula klänning signerad Louis Vuitton, pussade hon sin mamma Maria Fahl Vikander, 64, och pojkvännen Michael Fassbender, 38, innan hon rusade upp på scenen för att hålla sitt tacktal.
Andfådd av rörelse tackade hon som sig bör regissören Tom Hooper, 43, sitt crew och sin motspelare i filmen– Eddie Redmayne, 34. Hon passade också på att tacka mamma och pappa och fick även med en hälsning på svenska till ”alla därhemma”.
Den senaste veckan har man i sociala medier kunnat se ett klipp från Tv4 med en då 8-årig Alicia. Hon medverkade i programmet Småstjärnorna där hon mimade till Helen Sjöholms ”Du måste finnas” från Kristina från Duvemåla. Hon vann även där en statyett och berättade för Agnetha Sjödin att det var sångare eller skådespelerska hon skulle bli när hon blev stor.
Förutom sång- och skådespelardrömmar dansade Alicia Vikander
bokstavligt talat fram genom livet.
– Hon var en dansare redan när hon var liten. Hon älskade balett
och spenderade kolossalt med tid på Backa Teatern tillsammans med
sin mamma. Och det präglade henne. Hon blev en del av den världen.
Och det var inte bara dans utan även skådespeleri, hon var
jätteintresserad av det, säger hennes pappa Svante
Vikander, 67 till Expressen.
Men efter gymnasiet i Stockholm fick Alicia ett erbjudande om att vara med i tv-serien ”Andra Avenyn” och därefter var det skådisintresset som tog över.
Det svenska genombrottet kom med filmen ”Till det som är vackert” där hon belönades med en Guldbagge för sin roll.
På Oscars röda matta berättade den svenska stjärnan på sitt
charmigt rättframma sätt att hennes förhoppningar inför kvällen var
att ”inte snubbla och inte bli för full”, innan hon vinkade och på
svenska sa:
– Hejdå Sverige, vi ses snart.