Paris Hilton ska bli popstjärna

Rihanna, Katy Perry – Paris Hilton? Nu ska divadrottningen ta upp musiken igen, med hjälp från en av hiphopvärldens främste artister.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Jonathan Johansson

| 2013-10-02 kl 13:55 |

ProvaPremium

Paris Hilton, 32, må ha mycket pengar, men en framgångsrik karriär är hon inte känd för.

För cirka sju år sedan släppte hon albumet ”Paris”, men det gick inte alls bra.

Nu är hon redo att starta en karriär igen, med lite hjälp från rapartisten Lil Wayne, skriver tidningen Mirror.

Paris har jobbat med Wayne på singeln ”Good Time”, som släpps den 8:e oktober. Hon hoppas på att den ska ge liknande framgång som singeln ”Stars Are Blind” gjorde år 2006, då den låg bland topp fem på UK Singles-listan.

– Jag har spelat in det här albumet i ungefär ett och ett halvt år nu, säger hon.

Paris, som ofta tillbringar tid utomlands, säger att hon hämtade mycket inspiration från Ibiza, där hon träffade många DJ:s, producenter och andra människor.

Albumet har inte fått ett namn ännu men det kommer ligga under Cash Money Records, som bland andra har Nicki Minaj och Drake i sitt bagage.

– De har varit så stöttande och otroliga. Jag älskar att arbeta med alla, säger Paris om sina skivbolagskollegor, och fortsätter:

– Alla är hårt arbetande och passionerade personer och det är kul att jobba med coola människor som jag verkligen respekterar.