Brott och straff
Emilio Ingrosso offer för fräck stöldkupp på paradisön
Ett övergrepp.
Emilio Ingrosso drabbades av en fräck stöldkupp – mitt på
dagen.
Nu berättar pastaprofilen om sin belägenhet och det tunga arbetet
för att återigen finna en balans i tillvaron.
Stoppa Pressarna
| 2025-05-07 kl 12:15 |
Dramatiskt värre. Emilio Ingrosso, 59, har blivit utsatt för en fräck stöld.
Pastaprofilen blev utsatt för ett par veckor sedan och det hela skedde inte långt från hemmet i Palma på Mallorca.
LÄS MER: Madeleines chockbeslut med Chris – statsministern informerad
Det är händer titt som tätt att den skicklige krögaren och pastakocken dras in i drama.
Myskläder
Tidigare har hustrun Åsa Ingrosso, 50, avslöjat hur hon räddade livet på Emilio.
De bägge har varit tillsammans i 12 år och paret är mycket tighta och jobbar ihop.
LÄS MER: Lasse Åbergs vacklande hälsa väcker oro
De har flera krogar både på Palma och i Stockholm och lever i en hektisk tillvaro och det kan vara nog så tufft många gånger.
Åsa Ingrosso har stora problem med sin sömn.
– Jag är sämst på att sova. Jag somnade 02:30 och vaknade 07:20. En helt vanlig natt, tyvärr, konstaterar Åsa Ingrosso.
Hennes problem med sömnen hänger sannolikt delvis ihop med hennes långa arbetsdagar men även övriga rutiner.
LÄS MER: Pernilla Wahlgren i jättebråk med Oliver Ingrosso
– När vi kommer hem från dagens aktiviteter. Tar jag ett bad, tar på mig myskläder och somnar på två röda i soffan.
Att sova på soffan före sänggående kan vara förödande och innebära att det är svårt att få riktig kvalitet på nattsömnen. Hon är dock nöjd med sin sovmiljö.
– Sovrummet i Palma är supermysigt och rogivande – och sängen är galet skön! Utanför finns vajande palmer, turkost vatten och oftast klarblå himmel. Det är svårslaget.
Trots problemen med sömnen är Åsa Ingrosso dock tillfreds med sin tillvaro.
LÄS MER: Mark Levengoods kärleksavslöjande efter uppbrottet från Jonas
– Nio av tio gånger vaknar glad, är sjukt optimistisk och hoppfull. Även i de svåraste tider ser jag ett varmt ljus som värmer mig. Jag kan bli ordentligt nedslagen och ledsen, men vet inom mig att jag kommer att lösa det som jag står inför. Efter någon dag har jag hämtat mig. Det är en otrolig styrka.
Åsa Ingrosso berättar i en intervju med Hänt att hennes berömde make med den tuffa machoframtoningen i många avseenden faktiskt är en rätt ömkansvärd person många gånger.
– Han är livrädd för höga höjder och när det stormar och åskar, vilket det kan göra något alldeles hysteriskt på Mallorca. Ibland, när det kommer oväder som man inte haft koll på, måste man snabbt upp på terrassen och plocka in grejer. Då är han inte så tuff, det vill han nog helst slippa.
Sedan avslöjar Åsa Ingrosso att hon faktiskt räddat livet på Emilio.
LÄS MER: Stellan Skarsgård drabbad av stroke – akut till sjukhus
– Inte på ett medicinskt vis, men jag tror att vi räddade varandras liv när vi träffades, har krögarhustrun konstaterat.
Faror i Palma
Nyligen hade Emilio Ingrosso besök av sin ack så framgångsrika dotter, Bianca Ingrosso, 30, som har köpt en våning i Palma.
Våningen har ännu inte färdigställts – arbetet har pågått i över ett års tid och förhoppningen är att Bianca snart ska få den klar så hon mer regelbundet kan besöka den spanska turistön och hänga med sin far och sin styvmamma.
LÄS MER: Ciaras nya liv med barnen efter kokainbråket med Måns
Det gäller dock att Bianca är varse att livet i Palma inte är utan faror – tvärtom.
Nu berättar Emilio Ingrosso om hur han blivit utsatt för en fräck stöldkupp – inte långt från hemmet.
– För två veckor sen blev min telefon stulen genom takluckan på vår bil, skriver Emilio Ingrosso på sina sociala medier.
Att bli bestulen är ett angrepp mot den personliga integriteten och dessutom för det ofta med sig praktiska problem, så även för Emilio.
LÄS MER: Prins Daniel i motvind – vännens oväntade sorti skapar frågor
Han har haft det motigt det den senaste tiden på grund av stölden:
– Sjukt irriterande att jag varken mindes ett enda lösenord och dessutom hade den kopplad till mitt gamla nummer, konstaterar pastaprofilen.
Saker och ting har dock ordnat upp sig:
– Många svordomar senare (och med mycket hjälp! Tack Åsa och Gabbe!) är nästan allt tillbaka, skriver Emilio Ingrosso.
LÄS MER: Dermot Clemengers nya framgång under flykten
Nu får vi hoppas att han får lite lugn och ro så att han återigen kan fokusera på sina restauranger och inte minst sin hustru.