Sexskandal
Nya anklagelser i Sveriges Radio: Sofias fasa i Epstein-härvan
Det blir värre och värre.
Nu kommer nya anklagelser mot prinsessan Sofias mentor Barbro
Ehnbom.
I Sveriges radio pekas den åldrade affärskvinnan ut som en
”kopplerska” som använt unga svenskor i New York som en
”valuta”.
Stoppa Pressarna
| 2025-12-20 kl 12:23 |
Uppgifter och spekulationer med koppling till den internationella Epstein-härvan har den senaste tiden åter aktualiserats i svensk offentlighet.
I centrum för ryktesspridningen står prinsessan Sofia, 41.
LÄS MER: Olla-Connys kamp: Ullared-stjärnans ensamma och sorgliga jul
Bakgrunden är den fortsatta globala genomlysningen av nätverken kring den amerikanske finansmannen Jeffrey Epstein, som 2019 dog i häkte i New York i väntan på rättegång för omfattande sexbrott.
Nätverksfigur
Hovets informationsavdelning uppger att prinsessan, då hon hette Sofia Hellqvist och var i 20-årsåldern i början av 2000-talet, träffade Epstein “vid ett fåtal tillfällen” i sociala sammanhang, bland annat i New York.
Dessa möten ska ha skett omkring 2005, långt innan Epstein åtalades för sexköp och traffickingrelaterade brott.
LÄS MER: Hovet i krismöte: nya Epstein-hotet mot Sofia
Hovet har också betonat att prinsessan aldrig stått i någon beroendeställning till Epstein och att ingen kontakt förekommit de senaste två decennierna.
Publiceringen av mejlen visar hur kontakten etablerades genom den svenska affärskvinnan Barbro Ehnbom, 80, som fungerade som ett slags nätverksfigur för unga kvinnor i New York vid den tiden.
I dokumenten finns bland annat korrespondens där Ehnbom introducerar Epstein för prinsessan Sofia, då en ung aspirerande skådespelerska, och beskriver henne i en e-post från december 2005.
I ett annat mejl erbjuder Epstein att ordna visumhjälp eller en plats på en utbildning för Sofia och en vän – erbjudanden som hovet senare förnekat att prinsessan tagit emot eller tagit del av.
LÄS MER: Läkarens larm: Mette-Marit förbereds för lungtransplantation
Barbro Ehnbom har i samband med rapporteringen också kommenterat sina kontakter med Epstein.
I slutna nätgrupper för tidigare studenter vid Handelshögskolan i Stockholm skrev hon nyligen att hon “ångrar samröre med Epstein” och att hon borde ha tagit avstånd tidigare, särskilt efter Epsteins dom 2008 för sexbrott.
”Titeln i sörjan”
Det framgår att hon tidigare introducerade flera kvinnor i sitt nätverk till Epstein, något hon kallat välmenande men i dag beklagar.
LÄS MER: Jens B Nordström i förhör – träffade eskorten när han var ledig
Jeffrey Epstein greps i USA 2019 och anklagades för omfattande sexualbrott, trafficking och övergrepp mot minderåriga, brott för vilka han väntade på rättegång när han avled i häkte senare samma år.
Trots hans död har utredningar och läckta handlingar fortsatt att ge nytt material, vilket nu fört upp flera kopplingar mellan svenska namn och Epsteins nätverk på agendan.
Nu kommer nya anklagelser mot Barbro Ehnbom – prinsessan Sofias mentor och vän som var på hennes och prins Carl Philips, 46, bröllop i juni 2015.
Det är i Sveriges Radios ”Spanarna” som den rutinerade radiomannen och manusförfattaren Calle Norlén, 63, i praktiken pekar ut Barbro Ehnbom för att ha ägnat sig åt en brottslig verksamhet.
LÄS MER: Tunga tiden: Ulf Brunnberg nära att ta livet av sig
Han kallar den skandaliserade finanskvinnan för ”kopplerska”.
I samband med att Calle Norlén spanar om att prinstiteln har förlorat sin magiska klang kommer han in på Epstein-härvan där prinsessan Sofia har fått en central roll och ändå vägrar uttala sig.
– Snart är det väl bara vår egen Carl Philip som faktiskt inte har dragit ner titeln i sörjan, säger Calle Norlén och fortsätter:
– Han öppnar aldrig munnen offentligt och det gör han säkert rätt i. Och han och Sofia är snygga att titta på. De kan gå rakt i fina kläder och det är väl ungefär vad som krävs, säger Calle Norlén och fortsätter:
LÄS MER: Elsa, 25, till attack mot Chris O’Neill efter de fula orden
– Nu blev visserligen Sofia också omnämnd i samband med Jeffrey Epstein men där är hon i så fall ett offer.
Programledaren Kristian Luuk, 59, flinkar in:
– Hon ser sig inte som det ens, har jag förstått.
– Nej, precis. Men till skillnad från dem så har vi den här kopplerskan Barbro Enbom som verkar ha använt unga vackra flickor som valuta i sin dubiösa mingel-business, säger Calle Norlén.
LÄS MER: Hanna Hedlund och Martin Stenmarck återförenas
Calle Norlén frågar sedan sina spanarkolleger:
– Vill ni höra varåt det här lutar.
– Knappt, känner jag, säger en lite bekymrad Jessica Gedin, 55.
Prinsessan Sofia fortsätter att tiga.
LÄS MER: Kungens order: Sofia stoppas efter Epstein-skandalen
Missa inte flera kungliga nyheter på vår stora succésajt Allt om Kungligt!










