Ny attack mot Glenn Hysén från barnen
Fullt krig och helt offentligt.
Nu avslöjar Glenn Hyséns barn varför de brutit med sin berömda
pappa.
Och föga förvånande har de en annan syn på det hela jämfört med den
silverhårige fotbollslegendaren.
Stoppa Pressarna
| 2019-10-08 kl 12:05 |
Stoppa Pressarna har rapporterat om att Glenn Hyséns, 59, två yngsta barn Annie, 25, och Anton, 28, helt har brutit med honom.
Barnen har tagit parti för Glenns exfru Helena Hysén, 57, som är vansinnig på sin exman – oklart varför hon är så arg men relationen mellan exmakarna gick åt pipan efter att Glenn träffat sin nuvarande hustru Camilla Lendott, 50.
LÄS MER: Nya skandalen som skakar prins Harry
Glenn Hysén har även stämt sin exhustru inför domstol då han hävdar att hon har lagt vantarna på hans pengar på ett bankkonto han inte var riktigt varse om.
Den tidigare Liverpool-stjärnan har beskrivit relationen till exhustrun som att det råder ”världskrig” och han såg till att Helena Hysén blev sparkad ur Kanal 5:s realityserie ”Hyséns” efter en säsong.
Tillsammans med Helena har han barnen Annie och Anton. De bägge barnen vägrade gå på pappas bröllop i slutet av augusti när Glenn fick sin Camilla Lendott. Kort därefter framkom det att barnen helt har brutit med sin far.
– Det är katastrof, konstaterade en ledsen Glenn Hysén.
LÄS MER: Jockes och Jonnas tuffa rättegång är över
Och det är inte den enda konflikten i klanen Hysén. Fotbollsstjärnan Tobias Hysén, 37, – Glenns son från ett tidigare äktenskap – berättar i sin nyutkomna självbiografi ”Tobias Hysén – Jag är inte klar”” att Annie och Anton vägrade komma även på hans bröllop då Tobias tidigare styvmor Helena Hysén inte var bjuden.
Helena Hysén verkerar generera en hel del konflikter i familjen
och den infekterade situationen ter sig – i alla för
ögonblicket – nästintill olöslig.
– Vi har aldrig haft så dålig kontakt som vi har nu. Men sen
kan man inte skylla på serien för det. Det har varit så infekterat
ett tag nu fram och tillbaka med olika saker. Jag ska inte skylla
på serien, att den har gjort att det blivit sämre – men det är
katastrofläge just nu. Vi pratar inte tyvärr, berättade Glenn Hysén
i sin podcast ”Göttänna”.
Nu reagerar Annie och Anton Hysén på pappas senaste utspel. I ett långt skrivet uttalande går de till motattack mot den folkkäre fotbollslegendaren.
LÄS MER: Niklas Strömstedt talar ut om polisanmälan
– Vi, Annie och Anton har nu fått nog av dessa påhopp. Att vi vägrar prata med pappa? Det är nog något han kommit på själv för det var mer än vad vi visste? Att gå ut offentligt och föra en debatt och diskutera vår relation öppet gentemot varandra är under all kritik. Vi har försökt att prata med pappa om varför vi inte kan acceptera denna situation, då pappa inte är mottaglig och förstår läget utan hela tiden skall skylla över det på oss barn, skriver de i ett sms, rapporterar Hänt.
Barnen Hysén kommer även in på varför de inte gick på bröllopet mellan Glenn och Camilla Lendott som hölls vid Önnereds brygga strax utanför Göteborg.
– Allmänheten har ju fått ett intryck av att vi bojkottade bröllopet av en endaste anledning, Men det ligger så mycket mer bakom det. Tyvärr kan endast pappa tro att vi tagit vår mamma i försvar som egentligen inte har någonting med vår relation att göra. Det här grundar sig i att vår pappa inte tar ansvar och gör sitt egna tänk och förstår hur en pappa och barn-relation skall vara, skriver barnen upprört.
Annie och Anton skräder inte order och inleder sin avslutning med en retorisk fråga som är ägnad att kasta en skugga över hur Glenn sköter sig i sin roll som pappa:
LÄS MER: Lasse Berghagen fick ledas ut från kändisfest
– Har man inget ansvar som pappa? Skall man gå ut i media och deklarera allt utan att ta ansvar själv? Jag och Anton blir smutskastade och nervärderade av människor som läser och lyssnar till dessa utlägg. Så om du vill vara en god pappa så börja agera som en, fräser barnen Hysén.
Det är ingen vågad gissning att sista ordet i den infekterade familjekonflikten inte är sagt.
LÄS MER: Carl Philip förkrossad efter vännens bajs-svek
LÄS MER: Drottning Silvias nära väninna i blodigt jaktbråk