Så får Anna Lindmarker kärleken att hålla
Kärleken till sambon är stor.
Men TV4-profilen Anna Lindmarkers relation med Lars Weiss har utsatts för många prövningar.
– Då Lasses son dog valde jag att jobba som planerat. Jag hade ingen plats i det akuta skedet, berättar hon.
Stoppa Pressarna
| 2018-04-21 kl 15:28 |
Anna Lindmarker, 57, har varit en populär programledare på TV4 i över 20 år.
Stundtals är jobbet som nyhetankare tufft och speciellt när det händer dramatiska nyheter.
LÄS MER: Anna Lindmarkers oväntade gravidbesked
En sådan händelse var terrorattacken i Stockholm.
– När vi sände om händelserna på Drottninggatan i fjol var min vuxne son Patrik på väg från skolan på Söder och jag ville inte att han skulle åka rakt genom stan hem mot oss, berättar hon i Expressen och fortsätter:
– Vi sms:ade under eftermiddagen och jag fick be om ursäkt i sändningen för att jag hade fokus på telefonen. “Min son försöker i likhet med många andra ta sig hem”, förklarade jag. Det var ganska många som hörde av sig och uttryckte uppskattning över det: att jag satt där både i egenskap av mamma och nyhetsankare. Jag är i första hand människa, i andra hand programledare.
Anna Lindmarker har varit tillsammans med mediemannen Lars Weiss, 71, i många år. Äktenskapet är lyckligt, men paret har upplevt smärtsamma situationer tillsammans.
LÄS MER: Nya uppgiften om Lill-Babs död
Lars lämnade sin dåvarande sambo Barbro för Anna. Efter en tid tillsammans förlorade han 2002 sin 33-årige son i en olycka. Jonas Weiss var diplomat i Irak och omkom i en trafikolycka på ökenvägen från Bagdad till Amman.
– Då Lasses son dog valde jag att jobba som planerat. Jag hade ingen plats i det akuta skedet och ville inte vara ensam hemma. Då var det skönt att vi var två i studion, Bengt Magnusson bar upp mig genom sändningarna, berättar Anna och avslöjar hemligheten bakom hennes och Lasses lyckade relation.
– Det är jättelätt med Lasse för jag är så otroligt kär i honom! Han har en massa grejer för sig, men han är i grunden en god människa. Och han är intelligent. Vi är ganska lika. Oj, nu blev det tokigt… Låt mig säga så här: jag har inte svårt att förstå Lasse. Han är en rastlös person. Jag tror att jag också är det, det är därför jag möblerar och tapetserar om hela tiden, säger hon och fortsätter:
– Han är jätterolig att vara med. Det finns alltid något att prata om. Och så lär man sig med tiden att ha överseende. Det tror jag är en nyckel, också i en relation med en hund.
LÄS MER: Madeleine avsäger prinsess-titeln
LÄS MER: Ebba von Sydows uppgång och fall
LÄS MER: Mona Sahlins mystiska liv – utan maken
LÄS MER: Mamma orolig för Avicii