Camilla Läckbergs fräcka lyxhyckleri

Camila Läckberg har blivit rik som ett troll på sina böcker.

Ändå får författaren skamkänslor när hon lyxshoppar – påstår hon. 

Nu kan Stoppa Pressarma avslöja hur deckardrottningen vältrar sig i svindyra märkesväskor för hundratusentals kronor. 

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Pedro Sanchez

| 2018-03-26 kl 12:05 |

ProvaPremium

Att försöka sig på att bli författare är inte den sämsta idéen som Camilla Läckberg, 43, har kommit på.

Hon tjänar i dag enorma summor på sina succédeckare. 

Bild 1 av 13lackberg lyx stor1 1 - Stoppa Pressarna

Camilla Läckberg äger exklusiva modeväskor för hundratusentals kronor.
Bild 2 av 13lackberg sjukhus stor5 1 - Stoppa Pressarna

Camilla Läckberg har blivit en mycket förmögen kvinna på sina böcker.
Bild 3 av 13- Stoppa Pressarna

Trots all lyx så känner Camilla Läckberg en skam när hon köper väskorna. Det är i alla fall vad hon påstår.
Bild 4 av 13- Stoppa Pressarna

"En del av mig skäms lite. Jag vet att många bara kan drömma om att lägga en sån summa på en jäkla väska och istället kämpar med att få livet och ekonomin att ens gå ihop", skrev Camilla när hon köpte en väska för 10 000 kronor.
Bild 5 av 13- Stoppa Pressarna

Men på Instagram verkar deckardrottningen inte skämmas alls. Här visar hon upp sin nya walk in closet som bland annat har plats för 42 par skor.
Bild 6 av 13- Stoppa Pressarna

Det syns tydligt att hennes våning är fylld av väskor från världens mest exklusiva modehus.
Bild 7 av 13- Stoppa Pressarna

Stoppa Pressarnas granskning visar att författaren inte bara äger några få lyxiga väskor. Camilla Läckberg kan vältra sig i dem. Här visar hon upp en Chanel 2:55. Prislappen? Omkring 30 000 kronor i butik.
Bild 8 av 13- Stoppa Pressarna

Camilla Läckberg med en annan Chanel-väska.
Bild 9 av 13- Stoppa Pressarna

Läckberg stoltserar ofta med lyxen när hon poserar för fotograferna på röda mattan.
Bild 10 av 13- Stoppa Pressarna

Camilla Läckberg har råd med sina väskor. Hennes bolag omsatte 2015 över 27 miljoner kronor.
Bild 11 av 13- Stoppa Pressarna

Samma år tog hon ut en aktieutdelning på 24 miljoner kronor.
Bild 12 av 13- Stoppa Pressarna

Camilla Läckberg med en väska från exklusiva Louis Vuitton.
Bild 13 av 13- Stoppa Pressarna

Den här rosa och piffiga Chanel-väskan går loss på närmare 50 000 kronor.

2015 omsatte exempelvis hennes bolag Camlac AB hela 27,2 miljoner kronor. Samma år tog hon ut en aktieutdelning på 24 miljoner kronor. 

Trots det menar Läckberg att hon minsann har kvar både sin ekonomiska moral och kompass sedan hon växte upp med två sjukpensionerade föräldrar.
– Nu behöver jag inte längre känna den där klumpen i magen när jag står i kassan på Ica och ska betala. Jag kan välja fläskfilén i stället för fläskkarrén om jag vill, sa hon i podcasten ”Värvet” förra året.

Förutom en liten fredagsfilé unnar hon sig också en ny väska vid varje boksläpp.

Härom året blev det en Kelly Bag från Hermès som hon budade in på auktion för 10 000 kronor.

– En del av mig skäms lite. Jag vet att många bara kan drömma om att lägga en sån summa på en jäkla väska och istället kämpar med att få livet och ekonomin att ens gå ihop, skrev hon då på Instagram.

Men nu har uppenbarligen skammen lagt sig. Eller så vittnar bilderna från hennes nybyggda walk in closet om ett hyckleri utan dess like.

Där har författaren unnat sig en specialbyggd skohylla för 42 par skor. Rummet svämmar även över av handväskor från hutlöst dyra märken som Gucci, YSL och Chanel.

Just Chanels åtråvärda väskor går loss på drygt 45 000 kronor.
– Det blir ju nästan komiskt med tanke på hur hon alltid uttrycker sig när det kommer till just lyxshopping. Varför kan hon inte stå för att hon gillar det? Hon om någon har ju verkligen råd att unna sig, säger en källa nära författaren som Stoppa Pressarna har talat med.

I höstas kunde Stoppa Pressarna avslöja att Camilla Läckberg hade köpt ett 237 kvadratmeter stort kärleksnäste på Södermalm i Stockholm för 23,5 miljoner kronor.

Den enorma våningen var dock sliten och Camilla lät därför totalrenovera den för åtskilliga miljoner innan de flyttade in i början av februari. Medan hantverkarna slet som djur för att få fason på gökboet drog Camilla till Dubai med familjen för att vila upp sig inför alla slitsamma flyttbestyr.

– Tänker ofta på hur lyckligt lottad jag är, konstaterade hon belåtet i ett inlägg på Instagram.

Klicka i bildspelet ovan för att se ett axplock av Camilla Läckbergs exklusiva väskor.