Ensamhet

Ola-Connys sorgliga kärleksbesked efter uppbrottet

Det går tungt.
Nu kommer Ola-Conny Wallgren med ett nytt kärleksbesked efter att han dumpats av fästmön Linda.
Ullared-profilen är överraskande uppriktig när han berättar om sin ensamhet.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Per Nilsson

| 2025-09-04 kl 12:33 |

ProvaPremium

När Ullared-profilen Ola-Conny Wallgren, 61, i våras bekräftade att förhållandet med fästmön Linda Persson, 49, var över satte det punkt för ett fyra år långt förhållande som både innehållit förlovning och uppbrott.

Nu berättar han om vardagen som singel – och om de lite ovanliga vägarna till inkomster vid sidan av tv-jobben.

Ola-Conny är ensam och övergiven efter att Linda dumpat honom. Nu berättar han.
Bild 1 av 8
Ola-Conny är ensam och övergiven efter att Linda dumpat honom. Nu berättar han.
Ola-Conny Wallgren trivs med tillvaron på varuhuset men nu har han blivit dumpad av kärleken Linda Persson och samtidigt kämpar han med ekonomin.
Bild 2 av 8
Ola-Conny Wallgren trivs med tillvaron på varuhuset men nu har han blivit dumpad av kärleken Linda Persson och samtidigt kämpar han med ekonomin.
Ola-Conny försöker nu landa i tillvaron som nydumpad.
Bild 3 av 8
Ola-Conny försöker nu landa i tillvaron som nydumpad.
Ola-Conny gillar kändisskapet.
Bild 4 av 8
Ola-Conny gillar kändisskapet.
De bland kvinnor så omtyckta Morgan och Ola-Conny blev så populära att de fick sin egen serie – där de fick uppleva drömmen att resa runt om i hela världen.
Bild 5 av 8
De bland kvinnor så omtyckta Morgan och Ola-Conny blev så populära att de fick sin egen serie – där de fick uppleva drömmen att resa runt om i hela världen.
Ola-Conny och Morgan har haft en egen tv-serie där de bland annat reste till USA.
Bild 6 av 8
Ola-Conny och Morgan har haft en egen tv-serie där de bland annat reste till USA.
Morgan Karlsson och Ola-Conny blev stora tittarfavoriter.
Bild 7 av 8
Morgan Karlsson och Ola-Conny blev stora tittarfavoriter.
Ola-Conny och Morgan har haft en egen tv-serie där de bland annat reste till USA.
Bild 8 av 8
Ola-Conny och Morgan har haft en egen tv-serie där de bland annat reste till USA.

I början av sommaren stod det klart att Ola-Conny och Linda Persson inte längre var ett par.

Försiktigare

De träffades via arbetet på Gekås i Ullared och var under en tid ett av programmets mest omskrivna par.

Redan 2022 förlovade de sig, men relationen har präglats av både pauser och återföreningar.

När Ola-Conny i maj bekräftade separationen för Hänt beskrev han det som att han och Linda helt enkelt befann sig på olika vägar i livet.

Några månader senare förklarar han att han nu försöker hitta balans i tillvaron, men medger att ensamheten ibland kan kännas påtaglig.

– Det är väl tråkigt när saker och ting inte håller, oavsett vem man är tillsammans och så vidare. Men det var väl någon mening med att man skulle gå vidare, säger han till Hänt.

Han beskriver sig själv som mer försiktig än tidigare, med erfarenheter av stormiga relationer som gjort att han vill ta det lugnt om han i framtiden träffar någon ny.

– Jag har bränt mig på de här plattorna några gånger. Så nu är jag mer noggrann med vem jag träffar i så fall, förklarar han.

Även om han trivs med att bo själv och uppskattar friheten, berättar han att det kan kännas tomt i vissa stunder.

Att ha någon att dela vardagen med – från små sysslor till resor – är något han kan sakna.

Sedan premiären 2009 har Ullared varit ett av Kanal 5:s största format.

Under flera år följde tittarna varuhusets vardag och inte minst duon Ola-Conny och Morgan Karlsson, 52, som snabbt blev programmets största profiler.

Men sedan serien avslutades har framtiden varit oklar.

Många fans hoppas på en återkomst, men ännu finns inga konkreta besked.

Själv säger Ola-Conny att han gärna skulle ställa upp igen – men med vissa villkor.

– Det hade varit himla roligt, men man vill också att det ska vara på rätt sätt. Det ska vara humoristiskt och lättsamt, inte skena iväg, säger han.

Livsmedel och souvenirer

Frustrationen över bristen på besked märks.

Tittarna hör fortfarande av sig, berättar han, och påminner om programmets storhetstid.

Trots att tv-inspelningarna uteblivit har Ola-Conny och hans parhäst Morgan hittat andra sätt att hålla liv i sin popularitet.

Sedan snart tio år tillbaka finns deras ansikten på produkter i Gekås sortiment – från livsmedel till souvenirer.

– Jag har limpor och Morgan har bullar, och de säljer som bara den kan jag säga, berättar Ola-Conny.

Utöver brödet har det funnits t-shirts och små samlarfigurer föreställande de båda.

Konceptet bygger på en procentuell ersättning för varje såld produkt, något som blivit en stadig extrainkomst för de båda tv-profilerna.

– Vi har haft en massa sådana grejer, och det har gett en viss procent tillbaka, säger Ola-Conny.

Strategin visar på ett ovanligt sätt att förvalta ett tv-kändisskap.

Där många tidigare realityprofiler försvunnit ur offentligheten har Ola-Conny och Morgan lyckats kapitalisera på sin folkliga status.

Produkterna har dessutom blivit en del av själva Ullared-upplevelsen för besökarna.

När det gäller framtiden håller Ola-Conny alla dörrar öppna.

Ett nytt Ullared är inte uteslutet, men tills dess fortsätter han att kombinera vardagen på varuhuset med försäljningen av profilprodukter.

Samtidigt beskriver han en vilja att landa i sig själv efter separationen och låta kärlekslivet ta den tid det tar.

– Jag tar det lite med ro faktiskt. Det ska inte kännas påtvingat, säger han.