Livssituation

Silvias okända stöd till Christina Schollin under krisen

En oväntad vän i nöden.
Nu berättar Christina Schollin om hur drottning Silvia kom att bli hennes räddning under den tunga tiden.
Det går inte att ta miste på den magnifika aktrisens tacksamhet.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Karl Biermann

| 2025-04-11 kl 11:58 |

ProvaPremium

Christina Schollin, 87, har haft en makalös karriär och vi trodde alla att hon toppade den och satte en magnifik slutpunkt under våren 2022 när hon gjorde succé som drottningen i ”Macbeth” på Dramaten.

– Drottningen i Christina Schollins helt hänförande uppenbarelse, skrev Expressen.

Bild 1 av 8Drottning Silvia Stod Schollin Stor - Stoppa Pressarna

Drottning Silvias oväntade stöd i krisen blev ovärderligt för Christina Schollin.
Bild 2 av 8Christina Schollin Stod Stor1 - Stoppa Pressarna

Christina Schollin tilldelades teaterpriset En bit av Georgs hatt vid Expressens kulturfest.
Bild 3 av 8Christina Schollin Stod Stor2 - Stoppa Pressarna

Christina Schollin fick ta emot regeringens belöningsmedalj på teatern Galeasen, där hon spelat i "Fanny och Alexander".
Bild 4 av 8Christina Schollin Stod Stor3 - Stoppa Pressarna

Susanne Nordström, Christina Schollin och Pernilla Wahlgren anländer till Expressens kulturfest.
Bild 5 av 8Christina Schollin Stod Stor4 - Stoppa Pressarna

Christina Schollin blev rörd till tårar när hon prisades på Expressens kulturfest.
Bild 6 av 8Christina Schollin Stod Stor5 - Stoppa Pressarna

Kulturminister Parisa Liljestrand (M) delade ut medalj till aktrisen.
Bild 7 av 8Christina Schollin Stod Stor6 - Stoppa Pressarna

Pernilla Wahlgren och lillebror Linus var med när Christinas Schollin prisades.
Bild 8 av 8Christina Schollin Stod Stor7 - Stoppa Pressarna

Det går inte att ta miste på att Christina Schollin är stolt över medaljen.

Det var första gången på 25 år som hon stod på Dramatens stora scen och hon var inget annat än strålande.

Museum över sig själv

Redan i mitten av 50-talet inledde den vackra blondinen sin yrkesbana då hon hade en roll i Alice Babs-filmen ”Swing it magistern”.

Sedan har Christina Schollin i decennium efter decennium förmått hålla sig kvar på toppen med otaliga roller i filmer, tv och på scen.

Hon är till och med så stor att hon tackade nej till att filma med Elvis Presley.

Med en sådan karriär i bagaget är det kanske inte så märkligt att hon föreslagit ett museum över sig själv.

I en intervju med Värmdö Magasin kom hon med sin lite djärva idé, vilket Svensk Damtidning rapporterade om.

– Varför inte öppna ett Christina Schollin-museum? Jag tror det skulle locka fler turister till Värmdö. Jag har massor av material och affischer som jag skulle vilja dela med mig av, sa aktrisen.

Lite blygsamt tillade hon:

– Utställningen skulle inte handla om mig i första hand utan om film och teater.

Visst vore det härligt med ett Christina Schollin-museum?

Nu hoppas vi att de styrande i Värmdö kommun tar tag i frågan å det snaraste – ännu har inget skett trots att det är tre år sedan som idén lanserades.

I vilket fall kan Christina Schollin se tillbaka på en ytterst gedigen karriär som skådespelare.

– Nyligen spelade hon sin sista föreställningen av Fanny och Alexander på teater Galeasen i Stockholm där hon porträtterat rollen som farmor Helena i teaterversionen av Ingmar Bergmans film, skriver Svensk Damtidning och fortsätter:

– Christina Schollin har en kär relation till klassikern som hon själv medverkade i 1982.

Nu väljer Christina Schollin att berätta om hur självaste drottning Silvia, 81, kom att bli ett värdefullt stöd under krisen inför den ansträngande inspelningen med Ingmar Bergman.

När Christina Schollin tackade ensemblen på teater Galeasen lyfte aktrisen fram den nyckelroll som Silvia kom att spela i aktrisens tillvaro under den tuffa tiden när hon jobbade med den ytterst krävande Ingmar Bergman.

Filmhistoria

Christina Schollin delar med sig av sitt tacktal på sina sociala medier.

– Mina kära vänner, mina kära medspelare, tack för den här spelperioden. Jag älskar er alla, säger Christina i videon från teatern och tvingas pausa för att hålla tillbaka tårarna.

– Oj, nu gråter jag, tillägger hon och fortsätter:

– Och vem vet vi kanske ses allihopa i lilla Nerja och spelar Fanny & Alexander, säger Christina och skickar en slängkyss till publiken.

Hon skriver även på Instagram:

– Vi har haft en fantastisk tid tillsammans och verkligen varit en familj som värnat om varandra. Jag är så oerhört tacksam över att vi tillsammans har fått skapa magi och ge vår publik.

Hon avslöjar hur hon hittade rätt i rollen som Lydia inför Bergmans Oscars-belönade film.

– Fanny och Alexander som Ingemar Bergman skrev ihop, en enorm gobeläng, och vi visste allihopa som var med i den filmen att nu skapar vi filmhistoria, säger Christina i en video på Instagram och fortsätter:

– Det var en magisk stämning och Ingemar var på strålande humör. Och jag är så tacksam för att han gav mig rollen som stackars Lydia, en tyska.

Christina Schollin beskriver därefter sin tacksamhet gentemot drottning Silvia som kom att bli ett stöd för henne – hon hittade den perfekta tyska brytningen tack vare kungligheten.

– Jag skulle bryta på tyska och jag studerade drottning Silvia för att hon hade en sådan lagom brytning, säger Christina i videon.

Missa inte flera kungliga nyheter på vår stora succésajt Allt om Kungligt!