Silvias oväntade koppling till Federleys pedofilskandal
Ett obehagligt sammanträffande.
Stoppa Pressarna kan nu avslöja drottning Silvias okända koppling till Fredrick Federleys pedofilvänner.
Nu associeras kungligheten med både ”Björbo-pedofilen” och ”Volvo-pedofilen”.
Stoppa Pressarna
| 2022-01-09 kl 20:24 |
Det har gått ett drygt år sedan Stoppa Pressarna avslöjade att dåvarande EU-parlamentarikern och andre vice ordförande i Centerpartiet sedan ett halvår tillbaka var sambo med en dömd pedofil och våldtäktsman.
Fredrick Federley, 43, hade träffat den så kallade ”Björbo-pedofilen” på gaysex-appen Grindr och det tände till mellan politikern och barnvåldtäktsmannen.
LÄS MER: Aftonbladetchefens sexresor i jobbet avslöjade
Kort efter männens första möte, som skedde i Örebro, installerade sig den 43-årige mannen, som bland annat är dömd för 22 fall av grova våldtäkter mot barn, på Centertoppens kringbyggda och vackra Dalagård i Björbo, inte långt från Gagnef.
Avslöjandet väckte stor uppståndelse och Stoppa Pressarnas nyhet toppade alla tidningar, tv- och radioprogram. Det dröjde två veckor; sedan tvingades Federley bort från alla sina politiska uppdrag.
Den skandaliserade ex-politikern verkar dock ha svårt att släppa ”Björbo-pedofilen”. I juli i år kunde Stoppa Pressarna avslöja att de bägge männen återförenats – exklusiva bilder visar hur pedofilens mammas röda Toyota stått parkerad över natten utanför Federleys Dalagård.
Till slut lämnade Fredrick Federley Björbo – han sålde sitt hus och köpte en mer modest bostad i grannbyn Dala-Floda.
LÄS MER: Kungen tar avstånd från prins Daniel efter bråket
Hans livsstil verkar dock inte ha förändrats i och med flytten, nyligen kunde Stoppa Pressarna avslöja att den forne EU-parlamentarikern nu träffar en ny pedofil; den så kallade ”Volvo-pedofilen”.
Det är en tidigare lärare från en stad i Mellansverige som hade sin Volvo herrgårdsvagn parkerad utanför Federleys hus i Dala-Floda. Mannen är dömd för bland två våldtäkter mot barn och har nyligen muckat från ett femårigt fängelsestraff.
Volvo-pedofilens bil stod parkerad utanför Federleys hus under natten mellan den 17:e och 18:e december.
Dessvärre är det inte bara Federleys namn som dragits i smutsen av hans umgänge med pedofiler. Nu blir även drottning Silvia, 78, associerad med både ”Björbo-pedofilen” och ”Volvo-pedofilen”.
LÄS MER: Laila Bagges chockbyte av karriär skakar om
Federley och drottningen har en gemensam bekant och det ter sig som att både kungligheten och den pedofil-anfäktade ex-politikern har en innerlig och nära kontakt med Roger ”Royal-Roger” Lundgren, 47.
Roger Lundgren är Sveriges utan tvekan mest kunniga och respekterade kungaexperter och han är mannen bakom den hyllade dokumentärserien ”Barnens drottning” på Viaplay där hans djupa vänskap med Silvia gav honom unik tillgång till både drottningen och prinsessan Madeleine, 39.
Drottning Silvia är uppbragt över att Roger Lundgren varit inlagd i Umeå på Norrlands universitetssjukhus med dubbelsidig lunginflammation.
– Annorlunda jul med sjukhusinläggning i Umeå med dubbelsidig lunginflammation, skriver Roger Lundgren på Facebook eller om det är någon som hjälpt honom att publicera inlägget med tanke på hans hälsoläge.
LÄS MER: Kristin Kaspersens sluga hämnd mot Agneta Sjödin
Det känsliga är dock det faktum att det inte bara är drottning Silvia som månar om Roger Lundgren, även Fredrick Federley är en nära vän.
– Krya på dig vännen, skriver Fredrick Federley till Roger Lundgrens inlägg och bibringar dessutom ett rött hjärta.
För drottning Silvia är det självfallet en fasa att bli sammankopplad med Federley och hans pedofil-umgänge.
Drottning Silvia är sedan länge engagerad mot sexuellt utnyttjande av barn och hon har grundat Childhood Foundation.
LÄS MER: Glenn Hysén kan ha smittat hustrun Camilla
Vi minns alla hur hon och prinsessan Madeleine vägrade gå på Polarprisgalan 2014 då numera framlidne Chuck Berry prisades.
– Jag bara kände att jag inte kunde står där och låtsas som om det inte hade hänt något, konstaterade Silvia i Aftonbladet efteråt.
Chuck Berry dömdes för trafficking och människohandel 1960 och det är lätt att föreställa sig hur äcklad Silvia måste vara av våldtäktsdomarna för ”Björbo-pedofilen” och ”Volvo-pedofilen”.
Nu återstår att se om Roger Lundgren tvingas välja mellan att ha antingen drottning Silvia eller Fredrick Federley som vän – det är dock inte så svårt att gissa hur den vänlige västerbottningen skulle agera om han blir pressad.
LÄS MER: Zara Larssons ärliga ord till pojkvännen efter porrskandalen