Storbråk mellan Trump och prins Charles

Upplagt för bråk.
Prins Charles kommer träffa Donald Trump.
Och den engelske prinsen vill diskutera miljön med den stridbare presidenten.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Karl Biermann

| 2019-05-31 kl 06:12 |

ProvaPremium

Snart är det dags för Donald Trumps, 72, första statsbesök i England.

Presidenten var på öriket förra sommaren och fick bland andra träffa drottning Elizabeth, 93, men den här gången är det ett officiellt statsbesök för USA:s president.

Bild 1 av 6

Donald Trump och prins Charles ska mötas snart och det finns en stor risk att det blir bråk om klimatet med den miljöengagerade prinsen.
Bild 2 av 6

Donald Trump är kontroversiell och det kan bli heta klimatdiskussioner med prins Charles.
Bild 3 av 6

Donald Trump kritiserades för att han gått framför drottningen när de möttes. Hoppas det går bättre den här gången.
Bild 4 av 6

Donald Trump och Melania träffade drottning Elizabeth redan förra sommaren. Den här gången är det dock ett officiellt statsbesök så nu kommer det bli ännu pampigare.
Bild 5 av 6

Prins Charles får göra sitt bästa och visa upp sin skojfriska sida när han möter Donald Trump.
Bild 6 av 6

Prins Charles och Lionel Richie hade det trevligt när de möttes på Barbados.

Det väntas bli omfattande demonstrationer och protester i framför allt London mot Trump. Och det kan bli stökigt även vid sidan för den rödlätte presidenten som inte drar sig för att bråka med någon. Prins Charles, 70, – som kommer träffa Donald Trump – har nämligen klargjort att han vill diskutera miljö- och klimatfrågor med presidenten.

Och Donald Trump är ju bland annat känd för att han i princip är en klimatförnekare. Donald Trump ställer sig skeptiskt till många rön om människans påverkan på klimatet och USA hoppade ju även av det undertecknade Paris-avtalet efter att Donald Trump efterträtt Barack Obama, 57, i Vita huset.

Prins Charles har sedan många år ett genuint miljöengagemang och den engelska kungligheten vill nu lyfta frågan med Trump.
– Prinsen har talat om klimatförändringar i 40 år, och han ser fram emot att ta upp diskussionen med presidenten om det kommer upp. Han skulle mycket gärna ha möjligheten att prata om det, säger en person med insyn till den brittiska tidningen Daily Mail, rapporterar Expressen.

Det blir en stor delegation som kommer till England. Donald Trump tar inte bara med sig hustrun Melania, 49, utan även fyra av presidentens sammanlagt fem barn följer med pappa till de brittiska öarna.