Hälsa
Ebba Busch tvingad till psykvård
Smärtan blev för stark.
Nu berättar Ebba Busch om sin svåra tid.
KD-ledaren tvingades söka psykvård, hon tog antidepressiva tabletter och gick i terapi.
Stoppa Pressarna
| 2022-09-07 kl 14:46 |
Vi har lärt känna Ebba Busch, 35, som den frejdiga, kavata och tuffa superkvinnan som styr Kristdemokraterna med fast hand. Hon räds inte någon eller något.
KD-ledaren tog fighten med Robert Aschberg, 70, i Aftonbladets valdebatt och hon gick segrande ur striden. Efter debatten har Aschberg anklagats för sexism och hans mobbning av Ebba Busch – som han uppmanade att sluta ”bjäbba” – har slagit tillbaka mot honom själv med sådan kraft att vi sannolikt har sett det sista av honom i offentligheten.
Ebba Busch har dock inte alltid varit lika ståndaktig. Nu berättar hon om sin svåra gymnasietid. Partiledaren tvingades till psykvård, hon åt antidepressiv medicin och gick även i terapi.
– Jag fick mitt hjärta krossat för första gången, säger radioshowen ”Halv tre med Lotta Bromé” i Mix Megapol, rapporterar Expressen.
Ebba Busch tid i gymnasiet var kämpig på flera sätt. Hennes mamma blev långtidssjukskriven efter att hon blivit utbränd.
I samma veva blev Ebba Busch lämnad av sin pojkvän.
Detta är en Premium-artikel.
Logga in för att fortsätta läsa och se fler bilder.
eller välj din prenumeration här nedan:
Digital prenumeration
Läs vidare för endast 39 kr
Välj din prenumeration nedan, uppsägningstiden är 30 dagar och därefter kan du alltid enkelt avsluta ditt abonnemang online.
Visa vad som ingår
Obegränsad tillgång till alla artiklar
Som prenumerant läser du alla våra låsta artiklar helt fritt.
Stoppa Pressarna avslöjar
Varje vecka får du alla våra exklusiva avslöjanden.
Bildspel
Stoppa Pressarna har tusentals bildspel med kändisar och kungligheter
Långläsning
Alla våra längre reportage, fördjupningsartiklar och spännande kartläggningar
Arkiv
Som premium-läsare kan du läsa alla artiklar som har publicerats hos oss.
Vimmel & premiärer
Följ med in på röda mattan och kändisfesterna.