- Senaste nytt från kändispressen
Annie Lööfs vänskap med Federley-pedofilen
Nu hotar pedofilhärvan Centerpartiet på allvar.
Annie Lööf är vän med en av de två dömda pedofiler som Fredrick Federley står nära.
Partiledaren erkänner för Stoppa Pressarna att hon har haft Facebook-kontakt med mannen som sitter i fängelse för barnporrbrott.
Stoppa Pressarna avslöjade nyligen att Fredrick Federley, 42, varit sambo med en dömd pedofil på sin sekelskiftesgård i Björbo i Dalarna.
EU-parlamentarikern är dessutom god vän med en 46-årig man som just nu avtjänar fängelse för barnporrbrott. Federley och pedofilvän nummer 2 har bland annat träffats i Bryssel där de frekventerat sexpartyn och gay-klubbar tillsammans, vilket Stoppa Pressarna avslöjade.
Den aktuelle 46-årige ”Bryssel-pedofilen” är en tidigare norsk topp-politiker. Han har under flera år varit internationellt engagerad för det svenska Centerpartiets norska systerparti, Senterpartiet, och på så sätt lärt känna både Fredrick Federley och Annie Lööf, 37.
LÄS MER: Fredrick Federleys hemliga sexfester med pedofilen
”Bryssel-pedofilen” har även haft högt uppsatta uppdrag i den norska regeringen och i samband med det kommit att träffa Annie Lööf. Numera är han verksam inom näringslivet.
I slutet av april i år dömdes 46-åringen till tre månaders fängelse för barnporrbrott. I domen framgår att den tidigare Senter-toppen delat barnporr och fantiserat om att våldta spädbarn.
Stoppa Pressarna kan nu avslöja att även Annie Lööf är vän med den barnporrs-dömde tidigare Senter-politikern. De båda politikerna umgicks bland annat under Almedalsveckan i juli 2018.
Annie Lööf erkänner nu att hon har haft kontakt med ”Bryssel-pedofilen” på Facebook.
När Stoppa Pressarna konfronterar Annie Lööf med uppgifterna om samröret med den dömde pedofilen väljer hon att 18 timmar senare svara via sin pressekreterare Anna Simon-Karlsson, 27.
– Det stämmer inte att de är nära vänner. Tvärtom är detta bara en ytlig Facebook-kontakt, som hon nu tagit bort, och Annie Lööf kände inte till dessa avskyvärda brott, hälsar Annie Lööf via pressekreteraren på Centerpartiets riksdagskansli.
LÄS MER: Här poserar våldtäktsdömde pedofilen i Fredrick Federleys kök
En av de frågor som Stoppa Pressarna krävde svar på från Centerledaren var bland annat hur det kommer sig att flera företrädare från Centerpartiet har dokumenterat samröre med dömda pedofiler?
Den frågan väljer Annie Lööf att inte svara på.
Hur nära Annie Lööf har stått ”Bryssel-pedofilen” råder det delade meningar om. En centralt placerad källa inom Centerpartiets riksdagskansli hävdar att pedofilen och partitoppen har setts i sociala sammanhang flera gånger genom åren.
En annan centerkälla känner väl till mannen men vill inte berätta om hur relationen mellan Annie Lööf och ”Bryssel-pedofilen” har varit.
– Ja, de har träffats, men gör ingenting av det här, säger han kort.
”Bryssel-pedofilen” verkar onekligen ha haft en tät kontakt med Centerpartiets absoluta toppar i Stockholm.
Som Stoppa Pressarna tidigare rapporterat har ”Bryssel-pedofilen” och Fredrick Federley ofta träffats i städer runt om i Europa, bland annat i Bryssel.
LÄS MER: Fredrick Federley vänskap med ännu en dömd pedofil
När Federleys pedofilvän nummer 2 varit på besök har de bägge umgåtts efter arbetstid och smugit ut under nätterna.
– De har träffat varandra privat på kvällarna efter att programmet för dagen varit över, de har inte träffats som ”par” men de har tillsammans gått på jakt efter sex, berättade en initierad källa för Stoppa Pressarna i vår granskning och fortsatte:
– De handlar om privata sexpartyn och besök på olika gayklubbar i stan i samband med att de har varit där och jobbat. Det har rört sig om ett stort antal sexkontakter.
Det står helt klart att pedofilhärvan inom Centerpartiet som Stoppa Pressarna avslöjat har satt hård press på ledningen.
Och nu riskerar den att eskalera.
Det florerar även uppgifter om att partisekreteraren Michael Arthursson, 62, har koppling till dömda pedofiler.
Informationen som Stoppa Pressarna har kring partisekreteraren kan innebära att en tredje medlem av partiets högsta företrädare dras in i pedofilhärvan. Stoppa Pressarna har sökt Michael Arthursson via Centerpartiet – men ännu inte fått något svar.
LÄS MER: Så träffade Fredrick Federley den dömde pedofilen
Annie Lööfs tidigare Facebook-vän, den så kallade ”Bryssel-pedofilen”, sitter just nu i fängelse men är fortfarande god vän med Fredrick Federley.
Annie Lööfs straffade pedofil-vän dömdes i Norge till 110 dagars fängelse och 50 000 norska kronor i böter.
I domen står bland annat läsa:
– I tidsrommet 9. juni 2018 til 23. oktober 2018 sendte han via brukeren "NN" på appen "Telegram" en rekke meldinger og svar på meldinger til brukeren "Peter Larsen" der han gir uttrykk for at han ønsker eller fantaserer om å begå grove anale/vaginale voldtekter av spebarn og småbarn i barnehagealder.
LÄS MER: Här poserar våldtäktsdömde pedofilen i Fredrick Federleys kök
Stoppa Pressarna fortsätter söka Annie Lööf och Michael Arthursson för att få svar på frågorna kring det faktum att allt fler av Centerpartiets högsta profiler har samröre med dömda pedofiler.
Vet ni mer om Annie Lööfs koppling till den dömda pedofilen? Har ni uppgifter om Michael Arthursson av känslig natur? Vet ni mer om Fredrick Federley och mannen som levt med honom eller andra pedofiler EU-parlamentarikern kan tänkas känna? Har ni bilder? Hör av er till Stoppa Pressarna här! Ni är garanterade anonymitet och källskydd. Alla tips som leder till publicering arvoderas.
LÄS MER: Så träffade Fredrick Federley den dömde pedofilen
LÄS MER: Annie Lööfs barnporrkrav efter avslöjandet samtidigt som Centertoppen bor med en pedofil
LÄS MER: Fredrick Federley visste allt om sambons barnvåldtäkter
Se våra senaste kungliga klipp här!
Kommentera: Annie Lööfs okända vänskap med Federley-pedofilen
Liknande artiklar
Senaste från På Löpet
Fredrick Federley har inte avgått som EU-parlamentariker
De sista delarna av pedofilskandalen återstår att rensa upp.
Stoppa Pressarna kan nu avslöja att Fredrick Federley ännu inte avgått som EU-parlamentariker.
Snart ska den skandaliserade Centertoppens öde slutgiltigt avgöras i Bryssel.

Se våra senaste kungliga klipp här!
Dubbel artiklar
Dan Eliassons dolda motiv med gay-festen
Lyckligt slut på Alexander Bards triangeldrama

Mikael Persbrandt portförbjuden i Uppsala
EXTRA: "Äldrenämnden är orolig för vad som kan hända!"

Runar Sögaards domedagsprofetia om Donald Trump
VI AVSLÖJAR: "Blir som inget annat vi sett eller upplevt förut!"

Emilio Ingrossos nya sköna liv efter separationen
VI AVSLÖJAR: Pasta-kungen njuter medan hustrun Åsa gråter!

Allvarliga hotet mot Ebba Busch i domstol
EXTRA: KD-ledaren riskerar förnedrande förlust!

Lena Endre och maken stupfulla på Stureplan
EXTRA: "Usch, vad läbbigt!"
Dubbel artiklar
Lesbisk stjärnfotograf tog känd artist på könet
Fredrick Federley har inte avgått som EU-parlamentariker
svenskabloggare-mittpuff
Mer från stoppa pressarna

Kristin Kaspersen riskerar att bli vräkt efter bostadsbluffen
VI AVSLÖJAR: Hyresvärden är redo att "agera"!

Elin om sitt tortyrhelvete efter uppbrottet från Paolo Roberto
EXTRA: "Målet var att bryta ner oss psykiskt!"

Bianca Ingrosso attackerad i Federleys pedofil-skandal
EXTRA: "Deras tystnad är ett normaliserande av våldet mot barnen!"

Elin Härkönens nya helvete efter Paolo-kraschen
VI AVSLÖJAR: Hästakrobaten plågad i flera dygn – allt filmades!

Unga gay-killens kärleksförklaring efter skandalfesten med Dan Eliasson
EXTRA: En fin tröst mitt i all turbulens!

Alexander Bards egna ord om kärleksdramat med unga kostymkillen
VI AVSLÖJAR: Allt om den heta relationen till Andreas, 25!

Emilio Ingrosso separerad från Åsa av myndigheterna
EXTRA: "Är så ledsen och besviken att jag gråter!"

Han är Alexander Bards hemliga mys-dejt
VI AVSLÖJAR: Andreas, 25, har lyckats fånga Army of Lovers-stjärnan!

Vännen talar ut om pedofilryktena i Eliasson-affären
VI AVSLÖJAR: Sparkade generaldirektören vägrar svara på frågorna!

Så parades Margaux Dietz ihop med nya kärleken
VI AVSLÖJAR: "Hon har inte haft en aning om upplägget!"

Dan Eliassons unga gay-vän talar ut om nyårsnatten i Las Palmas
VI AVSLÖJAR: "Har varit på homosexfest!"

Så lyckades Carl Jan Granqvist lura döden
EXTRA: Fick det ödesdigra beskedet efter en bättre middag!

Här är Gay-frågorna som fick Dan Eliasson att avgå
EXTRA: Stoppa Pressarnas avslöjande tvingade bort generaldirektören!

Dan Eliasson avgår efter homosex-avslöjandet
VI AVSLÖJAR: Krismöte efter Stoppa Pressarnas publicering!

Dokumentet som skyddar Fredrick Federley i pedofilhärvan
VI AVSLÖJAR: Centertoppen slipper polisutredning!