BROTT & STRAFF

Brolle åtalad för brutal misshandel på krogen: ”Djävulskt våldsam”

Kjell ”Brolle” Wallmark blev hela Sveriges favorit i Melodifestivalen. 
Nu står artisten åtalad efter ett våldsamt krogdrama.
I polisförhören avslöjas allt om slagsmålet på toaletten. 

Stoppa Pressarna

Kjell ”Brolle” Wallmark, 44, slog igenom med dunder och brak i Kanal 5:s talangjakt ”Popstars” 2001.

Med sin raspiga rockröst, rebelliska stil och karismatiska utstrålning blev norrlänningen snabbt en stor publikfavorit.

Kjell ”Brolle” Wallmark är åtalad för misshandel. Här visar han upp sina händer efter slagsmålet.
Bild 1 av 2
Kjell ”Brolle” Wallmark är åtalad för misshandel. Här visar han upp sina händer efter slagsmålet.
Brolle deltog i Melodifestivalen 2011 och blev en stor favorit i landet.
Bild 2 av 2
Brolle deltog i Melodifestivalen 2011 och blev en stor favorit i landet.

Debutsingeln ”Playing with Fire” blev startskottet på en framgångsrik karriär med flera album, stora turnéer och prestigefyllda scenframträdanden.

Brolle har även spelat huvudrollen i musikalen om rockikonen Buddy Holly, uppträtt i jätteshowen ”Diggiloo” och fått damerna att dregla i ”Ladies Night”.

År 2011 tävlade han i Melodifestivalen med den egenskrivna låten ”7 Days and 7 Nights”. Bidraget gick direkt till finalen i Globen, där artisten slutade på tionde plats.

Nu handlar rubrikerna om något helt annat.

Stjärnan. Kjell ”Brolle” Wallmark slog igenom i ”Popstars” och blev senare hela Sveriges favorit i Melodifestivalen. Bild: Leif R Jansson/TT

Brolle står åtalad för misshandel efter ett våldsamt krogdrama i Skellefteå.

Händelsen inträffade på Stadskällaren den 8 november 2025. Brolle befann sig på restaurangen tillsammans med sin sambo, mamma och bonuspappa för att lyssna på ett band.

Våldsamt på toaletten

På krogen fanns även en man som Brolle kände sedan tidigare. Han var där för att lyssna på några vänner som uppträdde under kvällen.

Stämningen blev snart laddad och mannen hävdar att Brolle hotade att slå ihjäl honom.

Situationen lugnade till synes ner sig – men en stund senare möttes de inne på herrtoaletten.

Där utbröt ett våldsamt bråk. 

LÄS MER: Efter kokainhärvan – Daniel Nannskog lämnas av unga hustrun

Enligt stämningsansökan utdelade Brolle flera knytnävsslag och sparkade eller stampade mot mannens kropp och huvud.

Mello-stjärnan ska även ha tagit ett strypgrepp om mannens hals.

Målsäganden orsakades enligt åklagaren rodnader, svullnader, sårskador och smärta.

Mannen själv ger en närmast skräckinjagande bild av händelseförloppet.

– När jag öppnade dörren till toan så stod Brolle där innanför dörren och tog tag i mig och slet in mig, berättar han i polisförhöret.

Enligt mannen började Brolle slita sönder hans kläder innan de hamnade på golvet. Där ska artisten ha fortsatt attacken med slag och stampningar.

LÄS MER: Jimme Åkesson kastade kvinna överbord – från lyxyachten

Mannen hävdar att Brolle försökte sparka honom i huvudet vid ett flertal tillfällen.

– Säkert tio sparkar, uppger han.

Han berättar även att Brolle tog ett strypgrepp som gjorde att han tappade andan i mellan 30 och 40 sekunder.

– Han ser helt galen ut, han är svart i ögonen, säger mannen om artistens uppträdande.

Krogdramat. Brolle står åtalad för misshandel efter det våldsamma slagsmålet på en toalett i Skellefteå. Bild: Fredrik Persson/TT

Men det är framför allt ett ögonvittnes berättelse som sticker ut i den omfattande förundersökningen.

”Mer än 15 slag”

Vittnet hade gått in på toaletten när slagsmålet plötsligt bröt ut.

När han vände sig om låg den andre mannen på golvet – medan Brolle stod ovanför honom.

– Brolle stod upp och var djävulskt våldsam. Brolle stod och slog mot han som låg, berättar vittnet.

Slagen ska enligt honom ha utdelats med knuten näve.

– Mer 15 än 5 i alla fall.

LÄS MER: ”Robinson”-vinnaren svårt skadad – akut förd till sjukhus

I ett senare förhör uppger vittnet att mannen låg på rygg och att Brolle satt ovanpå honom och slog mot ansiktet.

– Brolle höll inte igen.

Polisbilderna. Brolles händer och ansikte fotograferades efter tumultet. Bilder: Polisen

Sångaren förnekar dock brott och beskriver ett helt annat händelseförlopp.

Enligt Brolle är mannen en tidigare anställd som under lång tid har sökt kontakt med honom. Artisten upplever att han har blivit provocerad och beskriver mannens beteende som obehagligt.

Förnekar strypgrepp

I sitt första polisförhör uppgav Brolle att det var mannen som slog först. När han hördes på nytt flera månader senare sa artisten att han inte längre mindes vem som utdelade det första slaget.

– Han slår ett slag och jag slår tillbaka. Sen brottar jag ner honom i backen, berättar Brolle i förhöret.

Artisten uppger att han själv blev träffad i ansiktet och var orolig för att mannen skulle fortsätta attacken.

Han förnekar bestämt att han ska ha sparkat, stampat, brutit mannens fingrar eller tagit strypgrepp.

LÄS MER: Här avslöjas Silvia med yngre mannen – efter sexhärvan

När polisen läser upp vittnesuppgifterna om att han varit ”djävulskt våldsam” slår Brolle ifrån sig.

– Det är inte sant.

Åtalet. Enligt åklagaren utdelade Brolle flera knytnävsslag och sparkade eller stampade mot målsäganden.

Ett annat vittne ger delvis stöd åt artistens version.

Han berättar att mannen tog tag i Brolles kläder och uppträdde aggressivt. Vittnet såg sångaren trycka bort mannen, men säger sig inte ha sett några slag.

Nu väntar den rättsliga prövningen i Skellefteå tingsrätt.

Som bevisning åberopar åklagaren fotografier av mannens skador, ett rättsmedicinskt yttrande och förhör med ett ögonvittne.

Brolle förnekar brott. Enligt oskuldspresumtionen ska han betraktas som oskyldig till dess att motsatsen har bevisats

LÄS MER: Daniel Nannskog festade med Patrick Ekwall – två dagar efter kokainet

Det blir nu upp till domstolen att avgöra vad som egentligen hände under det våldsamma bråket på Stadskällarens toalett.