Hälsa på äldre dar
Camilla Läckbergs hälsa kraftig försämrad – Simons oro
Det går tungt, riktigt tungt.
Camilla Läckberg blir allt bräckligare.
Nu väljer Deckardrottningen att berätta om sin försämrade hälsa.
Stoppa Pressarna
| 2025-02-16 kl 11:28 |
Camilla Läckberg, 50, har sålt över 30 miljoner böcker världen över och blivit rik som ett troll.
Hon är inte bara en framgångsrik författare utan även en driven entreprenör och affärskvinna med massor av skinn på näsan.
LÄS MER: Nu rasar allt: Pernilla Wahlgren kallad till polisförhör
Frågan är dock hur länge till hon ska orka – Camilla mår inte alls bra och hennes sviktande hälsa går även ut över älskade maken, Simon Sköld, 37.
Hormonella rubbningar
I programmet ”Bianca by Night” öppnar Camilla Läckberg upp sig om hur klimakteriet påverkar inte bara henne utan även makens och familjens liv.
– Det är vidrigt, säger hon.
LÄS MER: Efter Ulf Kristerssons svek: Landerholm med ny kille
Snart kan vi se framemot realityserien ”Läckbergs” på Viaplay där vi får följa succéförfattaren och hennes brokiga familj.
Frågan är dock om Camilla kommer orka, hennes hälsa är klart nedsatt som en följd av att hon blivit äldre och fått hormonella rubbningar som förändrar allt.
Hälsoproblem är påtagliga och påverkar det dagliga livet för Camilla och hennes närmaste.
– I programmet ”Bianca by Night” åker programledaren Bianca Ingrosso och besöker Camilla Läckbergs och Simon Skölds hem, en villa strax utanför Stockholm city. I programmet får tittarna en rundtur i huset, och paret visar upp det som Camilla beskriver som ”det mest geniala i hela hemmet”, skriver Hänt och fortsätter:
LÄS MER: Kungens beslut: Daniels föräldrar inte välkomna till slottet
– Det är en fjärrkontroll till tv:n med en airtag, vilket gör att de lätt kan hitta fjärrkontrollen med mobilen om den kommer bort. Airtagen verkar vara mycket användbar då Simon Sköld har hittat fjärrkontrollen på flera konstiga ställen i huset.
Vid ett tillfälle hittade den smidige MMA-fightern fjärrkontrollen i kylskåpet där Camilla hade varit och försett sig lite och passade på att glömma den ack så viktiga prylen.
– Det är min klimakteriehjärna, älskling, säger Camilla Läckberg.
Därefter väljer Camilla Läckberg att öppna sig om den svåra tiden och hur klimakteriet påverkat henne på djupet, hon är inte sig lik.
LÄS MER: Bert Karlssons hälsoproblem allt värre – i rullstol
– Det är vidrigt. Hjärndimma, glömmer saker hela tiden, trött som fan, säger mångmiljonären och författaren.
Hon har tidigare berättat i ”Renées brygga” om sin kamp i vardagen.
– Jag beskrev det för Simon här om dagen, jag liksom tappar livslusten, ingenting är roligt längre. Till och med saker jag alltid har älskat att göra, och som jag tycker är skitkul. Jag har ingen lust, pallar inte, orkar inte, vill inte. Det är läskigt att känna sin personlighet förändras så mycket, konstaterade Camilla i TV4-succén.
Det är inte bara den sviktande hälsan som Camilla Läckberg tvingas hantera, hon har även anklagats för att ha låtit spökskriva två av sina böcker – ett gammalt rykte som Stoppa Pressarna tidigare har avslöjat.
LÄS MER: Advokatens uppmaning till Dermot Clemenger: ”Ge upp!”
En mindre tidskrift på nätet försökte klä ryktet i ”vetenskapliga” termer genom att man lät en ung reporter göra ett AI-baserat test av Läckbergs böcker.
En mardröm
Camilla Läckberg har försökt skämta bort det hela men flera andra medier har, till skillnad från Stoppa Pressarna, okritiskt låtit publicera uppgifterna utan att man i detalj granskat hur AI-processen gått till och att den som av en händelse hamnade i samma slutsats som de tidigare gamla ryktena om Läckberg och en spökskrivare.
För Camilla Läckberg är det naturligtvis en mardröm.
LÄS MER: Därför vägrar Silvia prata om prinsessan Ines
Hur ska man kunna bevisa att man skrivit något själv? Det låter sig inte göras.
Samtidigt kan deckardrottningen vara storsint och låta mindre nätpublikationer i Sverige granska hennes stilistik. Hon är nämligen större än den svenska ankdammen någonsin förmår bli.
Camilla Läckberg har nämligen skrivit en av världens bästa deckarböcker.
Det är Time Magazine som placerar den svenska författaren i klass med Stephen King, 77, Agatha Christie och Fjodor Dostojevskij.
LÄS MER: Dan Ekborg i jättebråk med 35 år yngre flickvännen
Det är stort på riktigt. Och för Camilla Läckberg kunde inte upprättelsen komma lägligare.
Time Magazine har låtit upprätta en lista över de hundra bästa deckar- och thrillerböckerna från 1800-talet och framåt.
Camilla Läckberg omnämns tillsammans med bland andra ”Brott och straff” av Fjodor Dostojevskij, ”The talented mr Ripley” av Patricia Highsmith, ”The shining” av Stephen King och ”Dolken från Tunis” av Agatha Christie.
Det är ”Isprinsessan” – den första boken i Fjällbackaserien – som hyllas av Time Magazine. En bok som inte anklagats för att vara spökskriven.
LÄS MER: Biancas mardröm: diagnosticerad med ny allvarlig sjukdom
– Känns fantastiskt. Och som en revansch för all kritik jag fått under hela min karriär från kulturhåll. Och ska fira med en lunch nu med en av mina bästa vänner, med lite bubbel och skaldjur från västkusten, skrev Camilla Läckberg i ett meddelande till Expressen.
Läckberg har sällskap på listan av två andra svenskar; ”Mördare utan ansikte” av Henning Mankell och ”Män som hatar kvinnor av Stieg Larsson är även de omnämnda.