“Fråga doktorn”-Suzanne nära döden i svår bilolycka

Suzanne Axell i "Fråga doktorn" var nära döden. 

Nu lider programledaren av de svåra smärtorna efter en allvarlig trafikolycka. 

– Det blev en kedjekrock och jag blev påkörd framifrån och bakifrån, berättar hon. 

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Pedro Sanchez

| 2018-03-28 kl 05:40 |

ProvaPremium

”Fråga doktorn”-Suzanne Axell, 62, har lidit av kronisk smärta i närmare 30 års tid.

Och det på grund av en mycket svår bilolycka hon var med om 1991.

Bild 1 av 7suzanneaxell stor1 1 - Stoppa Pressarna

Suzanne Axell höll på att miste livet i en bilolycka.
Bild 2 av 7- Stoppa Pressarna

Nu har hon lidit av kronisk smärta i närmare 30 års tid.
Bild 3 av 7- Stoppa Pressarna

"Hade jag inte haft på säkerhetsbältet så hade vi inte pratat med varandra idag", säger Suzanne.
Bild 4 av 7- Stoppa Pressarna

Suzanne är sambo med Jörgen Wedebrand som hon träffade redan i 20-årsåldern.
Bild 5 av 7- Stoppa Pressarna

Paret har inga barn tillsammans, och det är ett medvetet val Suzanne har gjort.
Bild 6 av 7- Stoppa Pressarna

"Jag har aldrig velat ha några barn. Som tjej får man alltid den frågan. Det får aldrig manliga programledare", säger Suzsanne.
Bild 7 av 7- Stoppa Pressarna

Suzanne Axell festar med en väninna på Kristallengalan.

– Hade jag inte haft på säkerhetsbältet så hade vi inte pratat med varandra idag, säger Suzanne till Hänt Extra. 

Upprinnelsen till olyckan var att två cyklister cyklade mot rött varpå alla bilister fick tvärnita:
– Det blev en kedjekrock och jag blev påkörd framifrån och bakifrån. Brandkåren fick skära loss mig. Sedan dess har jag kämpat med värk i nacken. Men det är inget jag fokuserar på. Jag tycker att livet ska levas av de levande.

I Expressen har hon tidigare berättat om sina knep för att få en så dräglig vardag som möjligt.

– Jag är nästan bra, men det går inte att komma ifrån att jag har en skada efter den bilolyckan. Den får jag nog leva med. Men jag har mina små tricks för att hantera den: nackkrage, akupunktur och då jag känner smärtan komma krypande ta det lite lugnt och vila nacken.

Suzanne är sambo med Jörgen Wedebrand, 60, som hon träffade redan i 20-årsåldern. Paret har inga barn tillsammans, och det är ett medvetet val Suzanne har gjort.

– Jag har aldrig velat ha några barn. Som tjej får man alltid den frågan. Det får aldrig manliga programledare. De kan ha sex, sju stycken med olika kvinnor, men får ändå inte frågan. Jag ville inte ha barn, för jag ville ägna mig åt mitt jobb. Jag såg hur mamma fick slita, så jag hade ingen lust helt enkelt. Det talade jag om tidigt i vårt förhållande, sa hon i Expressen härom året.