Gunillas vilda vrede mot Anna Anka

Anna Anka gör comeback i "Svenska Hollywoodfruar". 

Hon tar Gunilla Perssons plats – som varit osedvanligt tyst om saken. 

– Innerst inne kokar hon av ilska, berättar en källa. 

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Jonathan Johansson

| 2018-08-17 kl 12:45 |

ProvaPremium

Som Stoppa Pressarna rapporterat tidigare är Gunilla Persson, 59, inte med i årets version av TV3:s ”Hollywoodfruar”.

Hollywoodfrun greps för stöld av ett par Chanel solglasögon i Florida och riskerar nu ett kännbart straff. 

Gunilla Persson är inte road över att Anna Anka tar över efter henne i
Bild 1 av 11
Gunilla Persson är inte road över att Anna Anka tar över efter henne i "Svenska Hollywoodfruar".
I och med Anna Ankas comeback kan tittarna lugnt räkna med bråk.
Bild 2 av 11
I och med Anna Ankas comeback kan tittarna lugnt räkna med bråk.
Gunilla Persson har varit mycket tyst om sin efterträdare och källor menar att hon blivit tystad av TV3.
Bild 3 av 11
Gunilla Persson har varit mycket tyst om sin efterträdare och källor menar att hon blivit tystad av TV3.
Bild 4 av 11
"Det var så klart en mardröm att framföra beskedet till Gunilla. Hon blev såklart inte glad, men beslutet var redan tagit och inget kunde ändra på det".
Anna Anka har jobbat som personlig tränare i Los Angeles.
Bild 5 av 11
Anna Anka har jobbat som personlig tränare i Los Angeles.
Skilsmässan från Paul Anka var blodig.
Bild 6 av 11
Skilsmässan från Paul Anka var blodig.
Här i skånska Höganäs växte Anna Anka upp hos sina fosterföräldrar. hon kommer ursprungligen från Polen. Här med barnen Elli och Ethan.
Bild 7 av 11
Här i skånska Höganäs växte Anna Anka upp hos sina fosterföräldrar. hon kommer ursprungligen från Polen. Här med barnen Elli och Ethan.
Anna Anka med designern Lars Wallin under invigningen av Puro Hotell på Mallorca.
Bild 8 av 11
Anna Anka med designern Lars Wallin under invigningen av Puro Hotell på Mallorca.
Det rådde Anna Anka-feber i Sverige 2009-2010.
Bild 9 av 11
Det rådde Anna Anka-feber i Sverige 2009-2010.
Gunilla Persson tror inte att Anna Anka blir långvarig i serien.
Bild 10 av 11
Gunilla Persson tror inte att Anna Anka blir långvarig i serien.
Anna Anka med barnen Elli och Ethan på en skön strandklubb.
Bild 11 av 11
Anna Anka med barnen Elli och Ethan på en skön strandklubb.

Tittarna lär sakna den krydda Gunilla tillför programmet med sina vredesutbrott och bestämda uppfattningar. Men hav hopp! Anna Anka, 47, har alla förutsättningar att fylla tomrummet efter ”The Gunilla”.

För första gången på nio år är Anna Anka med i programmet som gjorde henne berömd. Det blev mängder av konflikter kring Anna Anka och hennes kändisskap tog verklig fart efter en debattartikel i Expressen, där hon hävdade att ett lyckligt äktenskap uppnåddes genom att man gav sin man oralsex varje morgon.

Anna Anka dominerade löpsedlarna och svenskarna kunde mer eller mindre i realtid följa hennes skilsmässa och vårdnadstvist med ex-maken sångaren Paul Anka, 77.

Nu är Anna Anka tillbaka och knuffar bort Gunilla Persson ur serien. 

– Jag tog en paus och nu är jag redo att kavla upp armarna och jobba igen. En anledning till att vill jag vara med igen är för att berätta min version av allt som varit, säger Anna Anka i ett pressmeddelande från MTG.

Gunilla Persson har varit ovanligt tyst om sin efterträdare och nu kommer förklaringen. Hon blev tystad av kanalen. 
– Det är TV3 som belagt henne med munkavel. Dessutom vill inte Gunilla riskera sin relation till de som bestämmer om hennes framtid inom tv, berättar en källa i produktionen och fortsätter: 

– Det var så klart en mardröm att framföra beskedet till Gunilla. Hon blev såklart inte glad, men beslutet var redan tagit och inget kunde ändra på det. 

Enligt uppgift ska Gunilla för sin omgivning ha uttryckt mycket negativa omdömen om Anna Anka.  

– Innerst inne kokar hon av ilska. Men Gunilla tror inte att ankan blir långvarig eftersom ingen kan locka tittare som hon. 

Anna Anka hade under sin första tid som Hollywoodfru ett par episka bråk i serien men hon kan inte själv se att det på något sätt ska vara hennes fel.
– Vissa personer i showen var giftiga. Deras beteende var grymt och irrationellt…så jag var tvungen att sätta gränser.

Hon menar att de andra fruarna i många avseenden ägnade sig åt att gå från hus till hus och skvallra. Själv ser Anna Anka sig inte som den elaka flickan i serien.

Vi får se i höst. Räkna med att det blir full fart med rasande bråk – och vem vet vilka utspel Gunilla kommer göra.