Jan Emanuels egna ord om spritdramat och flykten i Ferrarin

Jan Emanuel flydde i sin röda Ferrari från ett allvarligt spritdrama i centrala Stockholm.
Nu orkar han berätta.
– Det var fasansfullt, säger den välbyggde entreprenören och mångmiljonären.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Johan Bergström

| 2021-09-06 kl 07:49 |

ProvaPremium

Stoppa Pressarna avslöjade och kunde publicera fartfyllda bilder från spritdramat med Jan Emanuel Johansson, 47, på Östermalm i Stockholm.

Den välbyggde och framgångsrike debattören, entreprenören och mångmiljonären gjorde en fin insats efter en incident där två välfyllda Systembolagspåsar krossades mitt på gatan.

Bild 1 av 8jan emanuel egna ord stor 1 - Stoppa Pressarna

Nu orkar Jan Emanuel berätta om spritdramat på Östermalm och flykten i den röda Ferrarin.
Bild 2 av 8jan emanuel johansson spritdrama stor7 1 - Stoppa Pressarna

Jan Emanuel förtydligar och avslöjar att den unga blondinen vid hans sida i Ferrarin är hans dotter.
Bild 3 av 8jan emanuel johansson spritdrama stor1 1 - Stoppa Pressarna

Jan Emanuel röjde upp på gatan efter att två välfyllda Systembolagspåsar fallit ur en vit Mercedes Suv. Jan Emanuel blev vittne till det hela och tog osjälviskt sitt ansvar och gjorde en samhällsinsats.
Bild 4 av 8jan emanuel stan stor15 1 - Stoppa Pressarna

Jan Emanuel beskriver det hela som ett "fasansfullt drama".
Bild 5 av 8jan emanuel stan stor14 1 - Stoppa Pressarna

Jan Emanuel passar även på att hylla Stoppa Pressarnas journalistik. "Nu pratar vi journalistik", skriver han på sin Facebook-sida.
Bild 6 av 8jan emanuel johansson spritdrama stor8 1 - Stoppa Pressarna

Jan Emanuel Johansson är något så ovanligt som en materialistisk kapitalist som vurmar för socialism. Han älskar prylar och lyx och vill gärna visa sin rikedom och köra runt i fräsiga bilar och båtar.
Bild 7 av 8jan emanuel efterfest stor2 1 - Stoppa Pressarna

Det händer att Jan Emanuel har efterfester på sin imponerade båt "Red" men han ser alltid till att festerna är städade.
Bild 8 av 8jan emanuel egna ord stor1 - Stoppa Pressarna

Här berättar Jan Emanuel själv om dramat på sin Facebook-sida.

Uppståndelsen och uppmärksamheten blev så stor att han flydde i sin röda Ferrari.

Det var när Jan Emanuel fikade med sin dotter på trendiga caféet Joe and the Juice på Östermalm i Stockholm som han drogs in i ett rafflande spritdrama.

Alldeles utanför caféet där Jan Emanuel befann sig passerade en elegant vit Mercedes Suv. Bakluckan på bilen var inte stängd och for upp ­– två välfyllda Systembolagspåsar for ut från bagageutrymmet och krossades på övergångsstället.

Kalabaliken blev stor i de fashionabla kvarteren. Medan överklassen stod handfallen så ingrep Jan Emanuel; han ordnade fram en sopkvast och sopade gatan ren från glassplitter.

Utan egen vinning tvekade han inte att göra en rådig samhällsinsats och det här är en tydlig illustration av Jan Emanuels karaktär – han är i sanning en solidarisk medborgare.

Efter spritdramat valde Jan Emanuel att snabbt fly från platsen i sin röda Ferrari med sin dotter vid sin sida – uppmärksamheten blev honom helt enkelt övermäktig.

Nu berättar Jan Emanuel själv om spritdramat och det råder ingen tvekan om att han blev illa berörd. Han passar även på att hylla Stoppa Pressarna som kunde berätta om händelsen.
– Nu pratar vi journalistik, skriver Jan Emanuel på sin Facebook-sida.

Han kallar det hela ”fasansfullt” och vill även förtydliga att den unga blondinen vid hans sida i Ferrarin är hans dotter.

– Den unga blondinen jag flydde med från detta fasansfulla drama var alltså min dotter, skriver mångmiljonären.

Nu får vi hoppas att den kommande veckan blir lugnare för Jan Emanuel så han kan fokusera på sin kampanj för att bli ny partiledare för Socialdemokraterna.

Stoppa Pressarna har valt att officiellt att stötta hans kandidatur till att bli ny statsminister efter Stefan Löfven, 64.

Vet du vem som körde den vita Mercedesen Suven med spriten som Jan Emanuel städade upp efter? Hör av dig till Stoppa Pressarna

här! Du är garanterad anonymitet och skyddad som källa i enlighet med grundlagen. Alla tips som leder till publicering arvoderas.