Brott och straff
Nu rasar allt: Pernilla Wahlgren kallad till polisförhör
Mycket märkligt och obehagligt.
Pernilla Wahlgren kallades in till polisförhör.
Nu väljer hon att berätta – men inte allt.
Stoppa Pressarna
| 2025-02-15 kl 17:42 |
Pernilla Wahlgren, 57, lever ett liv i högsta fart.
Den drivna artisten och företagaren har det minst sagt hektiskt i sin tillvaro vilket blir uppenbart när man tittar på realityserien ”Wahlgrens värld”.
LÄS MER: Efter Ulf Kristerssons svek: Landerholm med ny kille
Sångerskan flänger runt och hennes schema är fullspäckat och det verkar aldrig ta slut.
Kallad till förhör
Nu avslöjar Pernilla Wahlgren att hon blev kallad till polisförhör – under tiden som hon genomförde en modefotografering.
– Det var samtidigt som jag satt och smörjde in mina ben, säger sångerskan i podcasten i ”Wahlgren & Wistam”, rapporterar Hänt.
LÄS MER: Kungens beslut: Daniels föräldrar inte välkomna till slottet
Det är i det senaste avsnittet av succépodcasten ”Wahlgren och Wistam” som Pernilla berättar om dramat med polisen.
Kändisväninnan Sofia Wistam, 58, blir minst sagt förvånad när hon för höra om kallelsen från polisen.
Avsnittet präglas av att båda tjejerna är uppe i varv och har haft ovanligt körigt.
– Jag är lite stressad nu Pernilla, hur lång tid har vi på oss att klämma ur denna podden, inleder Sofia varpå Pernilla svarar:
LÄS MER: Bert Karlssons hälsoproblem allt värre – i rullstol
– Nej men asså ibland…Den här dagen, det är fredag och vi sitter nu i mitt kök och poddar. Och jag har då, fram tills nu, först ha jag varit på passkontrollen för jag har gjort nya pass och id kort eftersom jag numera heter Pernilla Wahlgren Bauer.
Det var dock inte slut med det nya passet, sångerskan berättar vidare:
– Och sen var jag och hämtade ut massa paket. Sen körde jag hem och när jag rullar in på uppfarten står mitt L’aquila team redan här för då ska vi börja fota för L’aquila på en gång. Sen hände det en annan grej.
Då berättar Pernilla Wahlgren att hon blivit inkallad till ett polisförhör.
LÄS MER: Advokatens uppmaning till Dermot Clemenger: ”Ge upp!”
– Jag har suttit i polisförhör samtidigt.
– Men du kan inte bara säga att du har suttit i polisförhör utan att ge oss någon kontext, utbrister Sofia Wistam frustrerat.
Pernilla Wahlgren var inkallad som vittne och det var därför polisen sökte henne.
– Så du har inte gjort något kriminellt?, frågar Sofia.
LÄS MER: Därför vägrar Silvia prata om prinsessan Ines
– Jag har inte gjort något kriminellt utan det var ett vittnesförhör, inget allvarligt skulle jag säga. Men det var samtidigt som jag satt och smörjde in mina ben och tog contentbilder för våra nya produkter satt jag i polisförhör, konstaterar Pernilla Wahlgren utan omsvep.
Det händer mycket i hennes tillvaro och allt är inte positivt. Det är inte länge sedan som det gick intensiva skilsmässoryktena efter de upprepade bråken med Christian Bauer, 59.
Det var i december förra året som Pernilla Wahlgren gifte sig för en andra gång med sin älskade ”skärgårdshunk”.
Sångerskan och hennes grånade modell vigde sig först vid en intim familjeceremoni – man ville bli äkta makar innan Hans Wahlgren gick bort.
LÄS MER: Dan Ekborg i jättebråk med 35 år yngre flickvännen
Pernilla visste att hennes far var obotligt sjuk i cancer och därför ändrade hon sina planer och slog till med ett nedtonat, men ack så vackert, bröllop i Lidingö kyrka.
Det var bara närmaste familjen på plats och efter vigseln var det middag och bröllopsfest i Pernillas nybyggda lyxvilla ”Villa Wahlgren” på Lidingö.
Från början hade sångerskan och hennes spänstige skärgårdshunk tänkt gifta sig vid en kändisspäckad ceremoni i jetsetorten Marbella och i september förra året slog man till med ytterligare en ceremoni och en storslagen fest.
Därefter var det dags för smekmånad för de nygifta tu och paret flög först till Sri Lanka där man njöt i sitt lyxiga boende med havsutsikt, en pool och stora palmer.
LÄS MER: Biancas mardröm: diagnosticerad med ny allvarlig sjukdom
Taggarna utåt
Paret flög i första klass och skålade självfallet i champagne – dessutom fick man en tårta av kabinpersonalen som hade koll på det celebra brudparet.
I drygt ett år har de varit hustru och man men på den senaste tiden har vi fått ta del av deras infekterade bråk och till slut valde Pernilla Wahlgren själv att kommentera skilsmässoryktena.
I ett omtalat avsnitt av ”Wahlgrens värld” fick tittarna ta del av hur ett bråk mellan makarna verkligen urartade.
LÄS MER: Så mycket tjänar prinsessan Estelles barnflicka
Bråket utspelade sig dagen före bröllopet i Spanien och det började med att Christian påpekade att han tycker att Pernilla lägger för stort fokus på vad alla gästerna gör istället för att fokusera på honom och dem som par.
Sångerskan håller inte med utan tycker att Bauer verkar väldigt stressad och att han går omkring med taggarna utåt.
Pernilla Wahlgren är förbannad, det framgår tydligt i programmet:
– Men gud, alltså du har verkligen taggarna utåt. Jag tycker det här är jätteotrevligt. Jag tycker du är jätteotrevlig, säger Pernilla till en moloken Christian Bauer i programmet.
LÄS MER: Linus Wahlgren i våldsamt vansinnesutbrott – lögnen efteråt
Sångerskan utvecklar sedan sina tankar inför kameran:
– Jag ser sidor hos Christian som jag aldrig sett förut. Och han ser säkert sidor hos mig som han aldrig sett förut. Och jag inser bara att vi aldrig någonsin ska starta en business ihop. Väldigt, väldigt läskigt och skrämmande för så här mycket har vi aldrig bråkat.
Det blir dramatiskt i programmet där vi får se hur Pernilla stormar iväg från Christian där han sitter på trappen utanför huset i Marbella.
Sedermera valde Pernilla Wahlgren att kommentera bråken som startade en lavin av skilsmässorykten:
– Om man tittar på ”Wahlgrens värld” nu, de här kommande avsnitten, så kommer man ju tro att vi håller på att skilja oss på riktigt. Men jag kan säga att det känns inte så, det känns väldigt bra, säger Pernilla.
Vi får innerligt hoppas att det inte är någon allvarlig fnurra på tråden.