Örjan Rambergs pjäs läggs ner efter skandalen

Skandalen är för stor.
Nu lägger Dramaten ner pjäsen med Örjan Ramberg.
Beslutet verkställs omedelbart.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Anders Nilsson

| 2019-03-26 kl 06:05 |

ProvaPremium

Protesterna mot Örjan Ramberg, 71, efter SVT-dokumentären om Josefin Nilsson har blivit orkanartade.

Kändisar och vanliga människor rasar mot skådespelaren Örjan Ramberg som är dömd för misshandel av den gotländska sångerskan som avled 2016, endast 46 år gammal.

Bild 1 av 6orjan ramberg pjas stornyny 1 - Stoppa Pressarna

Pjäsen "Orfeus stiger ner" av Tennesse Williams läggs ner efter skandalen med Örjan Ramberg.
Bild 2 av 6josefin nilsson ramberg stor1 2 - Stoppa Pressarna

Josefin Nilsson trakasserades av Ramberg även efter att han var dömd, enligt hennes familj.
Bild 3 av 6josefin nilsson ramberg stor 4 - Stoppa Pressarna

Josefin Nilsson polisanmälde Örjan Ramberg som dömdes till tre månaders fängelse villkorligt.
Bild 4 av 6josefin nilsson ramberg stor6 2 - Stoppa Pressarna

Hundratals personer protesterade utanför Elverket där Ramberg spelade i en roll. Nu läggs pjäsen ner.
Bild 5 av 6josefin nilsson ramberg stor5 2 - Stoppa Pressarna

Josefin Nilsson och Örjan Ramberg blev ett par 1994, två år senare började terrorn.
Bild 6 av 6orjan ramberg forsvar stor3 2 - Stoppa Pressarna

Örjan Ramberg med Marie-Louise Ekman som var skådespelarens chef på Dramaten 2009-2014.

Efter ljusmanifestationen utanför Dramatens scen Elverket på Östermalm i Stockholm har nu ledningen beslutat sig för att lägga ner resterande föreställningarna av pjäsen ”Orfeus stiger ner” där Ramberg hade en av rollerna.
– Det går inte att genomföra den, det är för allas bästa, säger Dramatens presschef Lena Törner till DN.

Dokumentären om Josefin Nilsson väcker även frågor hur Dramaten skötte sina förehavanden med Örjan Ramberg när domen kom för nästan 20 år sedan.

Att föreställningen ställs in är ”för allas bästa”, säger Sveriges Radios kulturredaktör Gunnar Bolin, 61.

– Vi vet ganska lite konkret vad som händer på Dramaten och andra teatrar, säger Gunnar Bolin med anledning av debatten som varit kring metoo tidigare och nu senast Ramberg-affären.

Flera medarbetare på Dramaten har reagerat mycket starkt efter dokumentären. Samtidigt finns det röster som manar till eftertanke i den rådande hysterin kring Örjan Ramberg.

När man läser om pjäsen av Tennessee Williams blir det nästan en kusligt svart ironi när man tar del av vad Kulturbloggen skriver om uppstättningen med Örjan Ramberg i rollen som Jabe.
– En berättelse om rädslan för det som är annorlunda och om mäns makt över kvinnor med en lång rad duktiga skådespelare i rollistan.