Runar Sögaards vapen beslagtagna på nytt
Än en gång har Runar Sögaard blivit av med sina vapen till
myndigheterna.
Men det är norrmannens minsta problem.
Han jagas av Kronofogden för skulder på 3,8 miljoner kronor och
hotas av fängelse.
Stoppa Pressarna
| 2019-07-02 kl 06:12 |
Det går motigt för den norske före detta predikanten Runar Sögaard, 52.
Carolas, 52, exmake är dömd till ett år och åtta månaders fängelse i tingsrätten – en dom som är överklagad till hovrätten – och dessutom har den blonde norrmannen stora skulder till Kronofogden.
LÄS MER: Sanningen om Carolas skilsmässa från Runar
Numera är Runar Sögaard mantalsskriven i Oslo men de svenska myndigheterna jagar honom för glatta livet.
Nu har man lyckats mäta ut en jukebox som stod i hans tidigare
bostad i Nacka och ett jaktgevär av fabrikatet Winchester.
Jukeboxen är av märket Seeburg och värderas till 75 000
kronor.
– Vi har fattat två beslut om utmätning, säger kronoinspektör
Kristin Gülich hos
Kronofogdemyndighetens specialverkställighet Öst, till Expressen.
Runar jagas för en mängd olika skulder och med räntor är norrmannen nu skyldig sammanlagt 3,8 miljoner kronor, den äldsta skulden går tillbaka till 2012.
LÄS MER: Kungens väninna avslöjad i biomörkret
Det är svettigt för vem som helst att vara skyldig så mycket pengar men Runar har större bekymmer än så. Snart väntar rättegång i hovrätten för grovt bokföringsbrott och skattebrott.
I tingsrätten fick Runar 20 månaders fängelse och fem års näringsförbud.
Han vägrade yttra sig under tingsrättsförhandlingarna då han menade att det var fel att rättegången genomfördes trots att ett av huvudvittnena inte dök upp.
Men till hovrättsförhandlingarna kommer norrmannen låta sin tämligen ljusa stämma bli hörd.
LÄS MER: Kristin Kaspersens svåra liv efter Dans-Calle
– Runar Sögaards begäran avser således ett nytt förhör med sig själv till styrkande av att han inte varit bolagets faktiske företrädare, att han saknat brottsligt uppsåt och att han inte heller varit oaktsam samt till bemötande av åklagarens påstående att han framställt eller använt förfalskad urkund, skriver Runars advokat Leif Gustafson till Svea hovrätt.
Runar Sögaards upprepade ekobrottsdomar gör det sannolikt att hans vapentillstånd kommer att återkallas, och det var därför polisens omhändertog ex-predikantens två vapen.
Runar överklagade och vann, men polisen ger sig inte och nu ska ärendet avgöras i kammarrätten. Polisen skriver bland annat att Runar inte kan anses uppfylla de ”högt ställda krav på laglydnad, omdöme och pålitlighet” som gäller för en vapeninnehavare.
LÄS MER: Mystiken kring Chris O’Neills frånvaro tätnar
LÄS MER: Carolas son Amadeus avslöjar framtidsplanerna
LÄS MER: Daniels och Victorias osämja splittrar hovet
LÄS MER: Carolina Gynnings barnlängtan med Hippie-Viktor