Spanien-svenskar attackerar Pernilla Wahlgren
Bråket eskalerar.
Nu ryter Marbella-svenskarna tillbaka mot Pernilla Wahlgren.
De är minst sagt irriterade på sångerskan och vill fråga ut henne
på ett möte.
Stoppa Pressarna
| 2019-07-12 kl 15:05 |
Stoppa Pressarna avslöjade redan för drygt ett år sedan om den irritation som fanns bland svenskar i Marbella kring Pernilla Wahlgren, 51.
Man har retat upp sig på det faktum att Pernilla Wahlgren hävdade att hon köpt hus i Marbella när hon i själva verket bor 25 kilometer från Marbella och inte ens i kommunen.
LÄS MER: Gunilla Perssons lyxhån mot Kronofogden
– Hon ljuger ju! Det är som om jag skulle säga att jag köpt en villa i Djursholm medan jag i själva verket köpt ett radhus i Farsta, berättade en svensk som har bott på den spanska solkusten i många år.
Pernilla Wahlgren tog illa vid sig och i ett års tid har hon ruvat på hämnd. Till slut klarade hon inte hålla igen längre.
I sin podcast ”Wahlgren & Wistam” gick hon till motattack mot de
som sågat henne för att hon av praktiska skäl angivit Marbella som
sin bostadsort, trots att det i formell mening inte är korrekt.
– Det är sådana grejer som retar ihjäl mig, folk då som tycker
att, nej då skryter jag. Varför skulle jag skryta om att bo i
Marbella?, konstaterade Pernilla Wahlgren i podcasten, vilket
Stoppa Pressarna
rapporterade om igår.
LÄS MER: Kungens okända stöd till Noppes familj
Men hennes motattack går inte förbi opasserat och nu har det tagit hus i helvete på den kända jetsetorten.
Flera irriterade Marbella-svenskar hörde under gårdagen av sig till Stoppa Pressarna och av utrymmesskäl kan vi inte publicera allt som sagts, vi har även tagit bort de kommentarer som är rena påhopp och infama personangrepp som inte lämpar sig – särskilt med tanke på alla de barnfamiljer som läser Stoppa Pressarna.
De upprörda svenskarna på lyxorten påtalar att flera av
Wahlgrens Instagram-inlägg varit daterade med ”Marbella” och inte
”Benahavis” och att det inte bara var första gången hon berättade
att hon köpt sitt drömhus på den spanska Solkusten.
– Hon har satt i system att ljuga och bluffa om var hon
egentligen bor. Har hon ingen skam i kroppen? Hur är det egentligen
ställt med självkänslan? Har hon komplex för att hon inte hade råd
med ett hus i “riktiga Marbella”?, frågar sig en irriterad
Marbella-svensk som är aktiv i Club Nórdico, en förening som är
öppen för alla som talar skandinaviska på Solkusten.
LÄS MER: Charlotte Perrellis sanslösa lyxvilla i Spanien
En äldre dam, som bott i Marbella i tolv år och dessförinnan i
grannstaden Estepona, är mycket irriterad på sångerskan.
– Pernilla Wahlgren borde be om ursäkt för sitt fräcka tilltag. Hon
ska inte komma undan med det här. Hon ger oss riktiga
Marbella-svenskar dåligt rykte, säger kvinnan och tillägger att hon
”minsann aldrig sa att hon bodde i Marbella” under den tid hon drev
sin verksamhet med krukförsäljning i Estepona.
Helt klart är att Pernillas bråk med exil-svenskarna väcker väldigt starka känslor. Pernilla Wahlgren har lyckats reta upp en stor del av den svenska diasporan i Marbella.
Det finns dock ett par som tycker att frågan har fått orimligt stora proportioner.
LÄS MER: Jenny Strömstedt misshandlad på öppen gata
Stoppa Pressarna har en medarbetare på plats i den spanska lyxorten som träffar svenske ”Kalle”, 37. Han vill vara anonym då han inte vill stöta sig med ”svenskmaffian” i Marbella som han uttrycker det.
– Frågar ni mig så tycker jag allt är lite fånigt. Om nu Pernilla Wahlgren vill säga att hon bor i Marbella fast hon kanske inte har råd med det så kan man väl bjuda på det? Jag tycker faktiskt lite synd om henne, igår när jag var ute på ett par ”svenskställen” i Marbella så var det här det enda folk diskuterade. Helt galet, säger Kalle när vi träffar honom på en pool-klubb i Nueva Andalucía.
Kalle arbetar sedan flera år som mäklare i Marbella och gör ofta
affärer med svenskar.
– Det är rätt lustigt för just svenskar är det jätteviktigt
att det måste vara i Marbella, britter bryr sig inte alls lika
mycket och kan lika väl bo i enkla La Duquesa, men för svenskarna
är det jätteviktigt vilket postnummer kåken har. Jag känner till
flera som bluffat en del precis som Pernilla, det är väl mänskligt,
jag tycker man kan bjuda på det, säger han.
LÄS MER: Viktor Frisk om känslorna för Martina Haag
För Pernilla Wahlgren väntar nu förhoppningsvis en skön tid i huset i Benahavis utanför Marbella. Hon kan dock göra klokt i att undvika Marbella någon vecka eller två så att känslosvallet hinner lägga sig lite.
Stoppa Pressarna har även talat med medlemmar i Club Nórdico där det just nu diskuteras om man ska bjuda in Pernilla Wahlgren till en särskild frågestund där sångerskan får redogöra för hur hon resonerat och förklara sitt beteende.
Tanken är att frågestunden ska hållas i anslutning till när Club
Nórdico har ett av sina ordinarie middagsmöten och att Pernilla då
även kommer bjudas på nordisk mat.
– Vi har pratat om att Monika
Ahlberg, 58, som har en lägenhet i gamla stan i
Marbella, ska laga något gott och kanske Pernilla kan sjunga en
trudelutt också, jag tror det skulle hjälpa.
LÄS MER: Chris och Madeleine vräks från lyxvillan i Miami
– Luften kan behöva rensas för folk är otroligt uppretade, jag är själv lite chockad faktiskt att det blir så starka reaktioner men jag tycker samtidigt att det är riktigt dåligt av Pernilla att gå med ”lånta fjädrar”, i hennes ålder ska man inte behöva ägna sig åt sånt, säger medlemmen i Club Nórdico till Stoppa Pressarna.
LÄS MER: Nytt miljonregn över Leif GW Persson
LÄS MER: Därför bröt Lotta Engberg helt med Kikki Danielsson