Därför har Sinéad O’Connor blivit muslim
Har hon äntligen hittat hem?
Sinéad O’Connor har blivit muslim.
Sångerskan har länge brottats med personliga problem.
Stoppa Pressarna
| 2018-10-28 kl 05:05 |
Sinéad O’Connor, 51, fick en megahit med Prince-covern ”Nothin Compares 2 U” 1990.
Sedan dess har den irländska sångerskan varit i folks medvetande – men oftast för andra saker än sitt musicerande. Irländskan har inte mått psykiskt bra och hon har bland annat avslöjat att hon under ett år försökt ta sitt liv inte mindre än sju gånger.
LÄS MER: Biancas sexproblem med pojkvännen
Sinéad O’Connor som tidigare var djupt troende katolik har även hamnat i onåd hos katolska kyrkan – framför allt som en följ av att hon i direktsänd tv vid ett tillfälle rev sönder en bild av påven.
För två år sedan var sångerskan plötsligt försvunnen och det ryktas att hon hoppat från en bro. Hon hittades dock senare vid liv. Genom åren har hon även lidit av svårt drogberoende.
Nu överraskar Sinéad O’Connor, 51, igen. Hon har konverterat till Islam och numera lystrar hon till namnet Shuhada’ Davitt, skriver Expressen.
Sinéad O’Connor berättar själv om sitt stora livsbeslut på Twitter. Sångerskan har lagt ut en bild på sig själv där hon bär en hijab.
LÄS MER: Växande oro för kungens hälsa
– Tack så mycket alla mina muslimska bröder och systrar för som har varit så vänliga och välkomnat mig till Umma, skriver irländskan.
Sinéad O’Connor publicerar även en video på sitt Twitter-konto
där hon sjunger ett muslimskt böneutrop som kallas ”Adhan”
– När jag övat på Adhan hundra gånger så lovar jag att sjunga
den bättre än jag gör i inlägget jag postat”, skriver Sinéad
O’Connor.
Kanske är det just en djup religiös övertygelse Sinéad O’Connor behöver för att må bättre.
LÄS MER: Mette-Marit tvingas till lungtransplantation
LÄS MER: Agneta Sjödin klar för nöjesprogram i SVT
LÄS MER: Tom Hanks mörka sexhemlighet
LÄS MER: Efter skandalen: Här är Timells nya jobb








