Kristin Kaspersens tunga tid efter uppbrottet
Kristin Kaspersens tuffa tid.
Samtidigt som hon avslöjats som bostadsbluffare kommer gamla sår
och smärtor upp till ytan.
Nu berättar programledaren om sin prövning.
Stoppa Pressarna
| 2021-01-11 kl 07:02 |
Kristin Kaspersen, 51, avslöjades som en simpel bostadsbluffare av Stoppa Pressarna. Programledaren bor i en rymlig bostadsrätt på Nybrogatan på Östermalm samtidigt som hon är skriven i en hyresrätt på Lästmakargatan på Norrmalm i Stockholm.
Programledarens trixande med bostäder kan vara olagligt – folkbokföringslagen säger att man ska vara skriven där man har sin huvudsakliga dygnsvila och Stoppa Pressarnas bevis visar entydigt att Kristin Kaspersen inte bor i hyresrätten där hon är skriven.
LÄS MER: Elin Härkönens nya helvete efter Paolo-kraschen
Där bor i själva verket hennes vuxne son Filip Lamprecht, 23, och hans flickvän sångerskan och realityprofilen Peg Parnevik, 25.
Stoppa Pressarna har sökt Kristin Kaspersen men hon vägrar att svara på frågor kring sitt tveksamma lägenhetstrixande.
Även det börsnoterade fastighetsbolaget Fabege, som äger fastigheten där Kristin Kaspersen är falskeligen skriven, vägrar att svara på frågor. Men med tanke på att Fabege är ett börsnoterat bolag har de vissa regler de måste förhålla sig till, varför vi avser att återkomma till dem i en större granskning där även ledarskiktet i företaget kommer granskas bland annat ur ett privatekonomiskt perspektiv.
För Kristin Kaspersen är inte bara avslöjandet om hennes bostadsbluffande det enda som tynger henne. Programledaren är just nu aktuell med sin nya bok ”Vägen till att leda mig själv”.
LÄS MER: Dansbandskungen Thorleif död i covid-19
I boken tipsar hon om hur man kan få balans i livet och hjälpa
sig själv, hon ger dock inga råd hur man bluffar med bostäder i
bostadsbristens Stockholm. Boken bygger på hennes personliga
erfarenheter av problem med sådant som exempelvis stress, avsaknad
av självkänsla och rädslor.
– Jag vet inte vem som läser så jag vill inte säga “gör såhär”, för
vi alla är olika och befinner oss i olika situationer. Men jag har
flera saker som jag påminner mig om när jag hamnar i stressen igen,
vilket jag absolut gör, och det skriver jag i slutet av varje
kapitel, berättar Kristin Kaspersen i TV4:s ”Nyhetsmorgon”,
rapporterar Hänt.
Tidigare har Kristin Kaspersen genomgått två större
separationer, dels från Martin
Lamprecht, 57, dels
från Hans Fahlén, 56. Hon
vill dock inte se det som ett misslyckande.
– Jag har ju separerat två gånger, men jag ser inte det som
motgångar eller kriser. Jag ser det som att vi hittade en bra
lösning på ett problem. Jag tyckte faktiskt det var bra och
positivt, för vi hade inte en fungerande relation. Därför har jag
svårt att se det som motgångar, utan tvärtom ser jag det som
någonting bra, har hon sagt till tidningen Amelia tidigare.
LÄS MER: Unga gay-killens kärleksförklaring efter skandalfesten med Dan Eliasson
Kristin Kaspersen tar upp sina separationer i sin nya bok.
– Vafan, det gör ju ont båda och. Om du går och lever i en relation
som du inte mår bra av och det är jobbigt så blir det ju en
långsiktig värk. Och den stressen som det ger i längden, jag vet
inte om det är värt det. Ta hellre den kortsiktiga smärtan för att
ha chansen sen för att komma över den och sen kunna gå vidare,
säger Kristin Kaspersen.
Frågan är hur hon kommer se på sitt bostadsbluffanden när hon får lite perspektiv på vad det egentligen är hon sysslat med.
Även Kristin Kaspersens halvsyster Malin Berghagen, 54, har haft trassligheter med lägenheter. Nyligen blev hon vräkt från sin lägenhet på Linnégatan i Stockholm. Hon hade övertagit lägenheten från mamma Barbro ”Lill-Babs” Svensson men hyresvärden menade på att det inte hade gått rätt till.
LÄS MER: Alexander Bards egna ord om kärleksdramat med unga kostymkillen
Kristin Kaspersen och Malin Berghagen står nära varandra och i samband med Lucia lussade de tillsammans även sångerskorna Malena Lazlo, 50, och Tess Merkel, 50, var med. Tjejerna sjöng för sina grannar och vänner och även vid Centralen i Stockholm.
Den skicklige fotografen Karin Törnblom, 58, förevigade lussetåget. Det var ingen slump att just Karin Törnblom fick det ärofyllda uppdraget då hon gjort sig känd som de svenska kändisarnas favoritfotograf.
Genom åren har Karin Törnblom varit behjälplig åt Stoppa Pressarna och hon har betytt oerhört mycket för Stoppa Pressarnas framgångar.
LÄS MER: Emilio Ingrosso separerad från Åsa av myndigheterna
LÄS MER: Dan Eliassons unga gay-vän talar ut om nyårsnatten i Las Palmas