På spåret
Nu avslöjas deltagarna i ”På spåret” – Mellostjärnorna gör upp i SVT
Hösten har knappt hunnit börja innan Sveriges mest
prestigefyllda tv-burar öppnar igen.
Nu står det klart vilka som ska slåss om poängen, äran och den
eftertraktade finalplatsen i nya säsongen av ”På spåret”.
Stoppa Pressarna
| 2026-08-19 kl 10:25 |
Det blir en höst fylld av gamla mästare, tv-profiler, vassa journalister och flera överraskande duos.
Kristian Luuk återvänder som programledare när SVT:s långkörare drar i gång den 18 september.
Vid hans sida sitter som vanligt Fredrik Lindström, redo att avgöra vad som är rätt – och vad som bara är ett desperat försök till en kvalificerad gissning.
LÄS MER: Därför är det så jävla synd om Simona Mohamsson
I år består startfältet av tolv lag, uppdelade i fyra grupper.

Och redan i första gruppen väntar en riktig kraftmätning.
LÄS MER: Hannah Graaf bryter förlovningen efter dramat i Kroatien
Erik Haag har tidigare vunnit ”På spåret” tillsammans med sin dåvarande hustru Martina Haag. Den här gången tävlar han med Lotta Lundgren – sin livspartner och mångåriga tv-kollega.
I samma grupp finns också Radiosportens Bengt Skött, som tävlar tillsammans med journalisten Ayan Jamal Warsame.
Radioparet Gry Forssell och Jonas Rhodiner är tillbaka i tävlingen. Båda vet precis hur det känns när frågesport blir blodigt allvar.

I grupp två samlas tre synnerligen verbala lag.
Författaren Malin Persson Giolito bildar par med poddaren Ola Söderholm. Kalle Lind och journalisten Isobel Hadley-Kamptz är ett annat lag med skarpt språk, snabba associationer och bred kulturkunskap.
Dessutom tävlar SVT-profilen Nils Holmqvist med Karin Magnusson. Hon har nyligen meddelat att hon lämnar jobbet som programledare för ”Morgonstudion” – men innan dess väntar en helt annan sorts prövning framför tv-kamerorna.
LÄS MER: Chris hemliga affär avslöjad – efter djupa krisen med Madeleine
I grupp tre står de regerande mästarna på startlinjen.
Kirsty Armstrong och Hanna Lublin Niklasson tog hem förra säsongen och är tillbaka för att försvara titeln. Men vägen till ännu en final blir inte enkel.
Duon möter Augustprisvinnaren Andrev Walden och komikern Kristoffer ”K” Svensson. I gruppen finns också radioprofilerna Assia Dahir och Kalle Berg, som båda gör debut i programmet.

Det mest oväntade paret återfinns dock i grupp fyra.
Där tävlar två av KAJ:s stjärnor, Jakob Norrgård och Axel Åhman, tillsammans. Efter Melodifestival-succén och den enorma uppmärksamheten kring gruppen kliver de nu in i en tävling där varken bastu, scenkläder eller publikjubel räcker särskilt långt.
LÄS MER: Brolle åtalad för brutal misshandel: ”Djävulskt våldsam”
I samma grupp finns Amy Deasismont och Uje Brandelius, samt komikerparet Johanna Wagrell och Johan Hurtig.

Totalt gör 13 av deltagarna debut i ”På spåret”.
LÄS MER: Magdalena Anderssons vilda raseri – efter fräcka smygbilden
Den stora frågan är om någon lyckas rubba Kirsty Armstrong och Hanna Lublin Niklasson – eller om SVT:s nya säsong slutar med att mästarna kör hela vägen till ännu en final, som sänds på juldagen.


