Bonde-Susannas tragedi med pojkvännen

Lyckan ler mot Bonde-Susanna.
Hon och kärleken Hannes har det bra tillsammans.
Men ett sorgligt och hemskt drama har inträffat på gården.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Karl Biermann

| 2019-02-01 kl 07:25 |

ProvaPremium

Susanna Karlsson, 28, blev snabbt en tittarfavorit i senaste upplagan av TV4-scuccén ”Bonde söker fru”.

Den ärtiga mjölkbonden från Valdemarsvik trollband både friarna och tv-publiken med sitt härliga sätt och vackra yttre.

Bild 1 av 6bonde susanna drama stor 5 - Stoppa Pressarna

Dramat på Susanna Karlssons gård präglar hela stämningen. Nu är även hennes pojkvän Hannes Haraldsson informerad
Bild 2 av 6susanna bonde otrohet stor4 2 - Stoppa Pressarna

Susanna Karlsson kom snabbt att bli en av de populärare bönderna i tv-succén och hon fick mängder av brev från beundrare.
Bild 3 av 6susanna bonde otrohet stor2 2 - Stoppa Pressarna

Susanna Karlsson tänker ofta på den döde drängen hemma på gården i Valdemarsvik.
Bild 4 av 6susanna karlsson svek stor3 - Stoppa Pressarna

Susanna är något så ovanligt som både mjölkbonde och showartist.
Bild 5 av 6susanna karlsson svek stor2 - Stoppa Pressarna

Susanna Karlsson med resten av bönderna i TV4:s succé.
Bild 6 av 6susanna karlsson svek stor4 - Stoppa Pressarna

Naida Udovicic och Susanna Karlsson på 1,6 & 2,6 miljonerklubben som bjöd in till Svenska kalenderflickor och män.

Till slut blev det snickaren Hannes Haraldsson, 27, som drog det längsta strået och vann Susannas hjärta. Nu bor de ihop på Susannas mjölkgård och planerar för ett liv tillsammans.
– Vi har skaffat hund tillsammans, Indi, och vi har spelat vår första revy ihop, säger Susanna till Hänt.

Susanna Karlsson är ju den ovanlig kombinationen av bonde och showartist. Och det föll sig inte bättre än att även Hannes har artistisk begåvning.
– Jag hade inte sett det framför mig att jag skulle hitta någon som både kan följa med mig i arbetet här på gården och till scenen för att dansa och sjunga. Det är verkligen jackpot!, utbrister Susanna.

Men gården de bor på har drabbats av en svår tragedi som ofta upptar Susannas tankar. En av gårdsdrängarna dog knall och fall 1998.

– På förmiddagen hade Ström, som han hette, varit på ett hälsobesök, ett sådant där som man gör när man fyllt 60. Allt var bra, alla värden var på topp. Så kom han hem och ställde sig och målade. Pang bom så fick han en hjärtattack och dog! Så underligt, tragiskt oväntat fruktansvärt ledsamt.

Susanna har invigt Hannes i den sorgliga historien som präglar gården och dess historia.
– Han tyckte att det var märkligt och lite läskigt, säger Susanna.