Bråk

Chris O’Neill tvingades stänga ner Instagram efter kritik

Ajabaja.
Chris O’Neill fick feeling och blev politisk på Instagram.
Det skulle han inte gjort – nu är amerikanens konto ett minne blott.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Karl Biermann

| 2024-09-27 kl 05:59 |

ProvaPremium

Chris O’Neill, 50, är skygg likt en gasell på den afrikanska savannen.

Amerikanen får Greta Garbo att likna en narcissistisk influencer som slåss för att få uppmärksamhet och piercar sig offentligt.

Vad Chris O'Neill egentligen sysslar med för affärer vet vi inte i detalj, hovet vägrar kommentera.
Bild 1 av 9
Vad Chris O'Neill egentligen sysslar med för affärer vet vi inte i detalj, hovet vägrar kommentera.
När Chris O'Neill gav sig på Donald Trump var måttet rågat. Prinsessmaken fick kritik.
Bild 2 av 9
När Chris O'Neill gav sig på Donald Trump var måttet rågat. Prinsessmaken fick kritik.
Prinsessan Madeleine är hårt prövad av sin makes oresonliga attityd.
Bild 3 av 9
Prinsessan Madeleine är hårt prövad av sin makes oresonliga attityd.
Här är Chris O'Neill lite mer avslappnad när han och sonen, prins Nicolas köpte glass.
Bild 4 av 9
Här är Chris O'Neill lite mer avslappnad när han och sonen, prins Nicolas köpte glass.
Chris O'Neill vantrivs i Sverige och väljer att gömma sig.
Bild 5 av 9
Chris O'Neill vantrivs i Sverige och väljer att gömma sig.
Prinsessan Sofia och Chris O'Neill är båda ingifta i kungafamiljen men där upphör alla likheter.
Bild 6 av 9
Prinsessan Sofia och Chris O'Neill är båda ingifta i kungafamiljen men där upphör alla likheter.
Här ser vi Chris O'Neill med hörlurar, amerikanen påstås ha studerat svenska i över tio år ändå behövde han ha tolkhjälp när svärfar kungen talade.
Bild 7 av 9
Här ser vi Chris O'Neill med hörlurar, amerikanen påstås ha studerat svenska i över tio år ändå behövde han ha tolkhjälp när svärfar kungen talade.
Chris O'Neill var jätteglad och trevlig på Victoriadagen. Han kan om han vill. Efter Victoriadagen har han dock gömt sig.
Bild 8 av 9
Chris O'Neill var jätteglad och trevlig på Victoriadagen. Han kan om han vill. Efter Victoriadagen har han dock gömt sig.
Chris O'Neill vägrar rätta sig efter kungen men nu dras tumskruvarna åt. Monarken accepterar inte dåligt beteende.
Bild 9 av 9
Chris O'Neill vägrar rätta sig efter kungen men nu dras tumskruvarna åt. Monarken accepterar inte dåligt beteende.

Vi har tvingats vänja oss vid att finansmannen helst håller sig i skuggorna och inte visar sig överhuvudtaget.

Bejaka sitt nya liv

Han överraskade oss alla på Victoriadagen i somras. Då spratt det plötsligt av liv i amerikanen som var riktigt glad framför kamerorna.

Dagen till ära var Chris nyklippt och stolt visade han upp sig i sin sportiga och lite kortklippta pojkfrisyr.

Prinsessan Madeleine, 42, var strålande glad över att maken trivdes så bra i sällskapet.

Det hela andades harmoni på ett sätt som vi inte har skådat sedan bröllopet i juni 2013.

Det talades allmänt om att vi fick se ”Chris 2.0” och att amerikanen bestämt sig för att bejaka sitt nya liv i Sverige.

Det tändes mängder av förhoppningar om att vi skulle få se en helt ny sida av Chris i höst.

Men ack vad vi bedrog oss, säg den glädje som varar.

Ett dygn senare drog sig amerikanen tillbaka och visade sig inget mer under sommaren.

Medan övriga kungafamiljen roade sig och gick på flera konserter syntes inte finansmannen till överhuvudtaget – Chris var som uppslukad jorden.

De kungliga såg bland annat Orup, 65, E-Type, 59, och Molly Sandén, 32, som bjöd på konserter under Solliden Sessions och i slottsruinen.

Det var glatt och det var livat under konserterna men ingen Chris i sikte.

Enligt uppgift gömde sig amerikanen bakom neddragna persienner i ”Kavaljershuset” inne på Sollidens slottsområde.

Chris ska ha spenderat dagar, kvällar och nätter framför tv:n där han kollade på amerikanska Netflix-serier som ”Real Houseviwes of Jersey” och ”Selling Sunset”.

Kanske amerikanen deppade över sitt misslyckade försök att vara lite mer tillgänglig.

Under en tid drev han nämligen ett hemligt Instagram-konto.

Men efter kritik har Chris O’Neill tvingats stänga ner sidan helt och hållet.

– På sociala medier har Chris inte haft något offentligt konto, men har däremot haft ett privat Instagram-konto, skriver Hänt.

Amerikanen hade Instagram-kontot ”Chrisoneill101”.

Kontot var privat och Chris valde personligen ut vilka som skulle vederfaras med äran och nöjet att följa det.

Gav sig på Trump

Det privata kontot blev emellertid inte så privat efter att någon valde att sprida en bild där amerikanen tog politisk ställning och sågade Donald Trump, 78, då han var president.

I inlägget skrev Chris O’Neill:

– Å alla sunda amerikaners vägnar är jag väldigt ledsen för vår skamliga presidents handlingar. I dag är det sorgligt att vara amerikansk medborgare. Herr president, du är en smärtsamt okunnig människa. Du kommer vara orsaken till våldet och hatet som du säger att du skyddar oss från. Du har varken förnuft eller känsla, sir.

Det fanns de som hyllade Chris men Aftonbladets dåvarande krönikör Malin Wollin, 45, var inte nådig i sin kritik av amerikanen.

– Chris rader i sociala medier är en knytnäve in i sockervadd. Det kostar honom absolut ingenting. Det är lika radikalt som om jag skulle ställa mig i köket och konstatera att jag är emot smulor på golvet, skrev Malin Wollin och fortsatte raljera:

– Chris är inte modig. Möjligen är han en posör med goda intentioner. Eller så är han bara en person som väntar tills alla har sagt att kejsaren är naken och först då vågar konstatera att Kejsaren visar rumpan.

Det hela blev mycket uppmärksammat i svensk media och Chris O’Neill tvingades stänga sitt konto.

Det är inte orimligt att anta att kung Carl Gustaf, 78, personligen gav ordern till sin svärson.

De kungliga förutsätts vara helt opolitiska och även om Chris, som bekant, inte är kunglig så är han ändå en del av kungafamiljen varför det inte är lämpligt att han är öppet politisk.

Missa inte flera kungliga nyheter på vår stora succésajt Allt om Kungligt!