Arbetsliv
Matilda Bozas osäkra framtid på TV4 väcker frågor
Nu väljer hon att berätta.
Matilda Boza är älskad av TV4-tittarna.
Ändå ter sig framtiden oviss för den välartikulerade
programledaren.
Stoppa Pressarna
| 2025-07-16 kl 07:09 |
Matilda Boza, 33, har beskrivits som en sensation i tv-rutan.
Det är inte ofta ett nyhetsankare får ett sådant snabbt genombrott men Matildas förmåga till professionalism parat med en stark och glad utstrålning har gjort henne älskad av TV4-tittarna.
LÄS MER: Pernilla Wahlgren lämnar Skansen mitt i säsongen – måste vila
Många av fansen är till åren komna – den litet äldre publiken älskar hennes tydliga sätt att tala.
Framtida roll
När Matilda Boza pratar hör man vad hon säger – utan att det på något sätt känns sökt eller konstlat.
Hennes förmåga till artikulation är av den graden att salig Margareta Krook ler i sin himmel och mången Dramaten-skådespelare önskar nog att de vore i närheten av Matilda Bozas glimrande språkhantering.
LÄS MER: Ciara Janson visar upp nye mannen i sitt liv
Artikulation är avgörande för att tal ska bli tydligt och lätt att förstå, något Matilda Boza begriper och hanterar på ett helt naturligt sätt.
För att öva sin artikulation kan man träna tungvrickare, läsa högt i lugnt tempo och spela in sig själv.
Att vara medveten om hur man formar ljuden förbättrar både tydlighet och genomslag – det är viktigt i allt från vardagstal till presentationer, vilket inte minst Matilda är en tydlig illustration av.
Sedan januari har hon dock varit föräldraledig från sin roll som nyhetsankare och programledare på TV4.
LÄS MER: Chris O’Neills oväntade gest på Victorias födelsedag
Nu börjar hon så smått synas i rutan igen – men hennes framtida roll i kanalen är ännu inte helt klar.
TV4-profilen blev tvåbarnsmamma i februari när sonen Bernard föddes.
Tillsammans med maken Jonathan Boza, 34, har hon även sonen Ben, född 2023.
Sedan dess har tillvaron handlat mer om blöjbyten och syskonmys än direktsändningar och manuskort.
LÄS MER: Ökad hotbild mot Victoria på Öland – Säpos motåtgärd
Men nu när sommaren är här – och semestertider råder – har Matilda Boza gjort några kortare inhopp i rutan.
Trots att hon alltså börjat synas i sändning igen är det långt ifrån säkert hur hennes arbete kommer att se ut under resten av året.
Den ordinarie återkomsten är planerad till januari 2026, men det är fortfarande oklart i vilken omfattning hon kommer att arbeta innan dess – eller exakt vilken roll hon kommer att ha när hon väl är tillbaka på heltid.
– Jag kommer att vara tillbaka i januari, säger Matilda Boza, men utan att gå in på detaljer om omfattning eller programformat.
LÄS MER: Robert Gustafsson om livet med sin psykiska diagnos
Ovisshet
TV4 har inte heller lämnat någon tydlig besked om hur Matilda Bozas roll på kanalen kommer att se ut efter ledigheten.
Under de senaste åren har hon haft en allt mer framträdande position i både ”Nyheterna” och ”Nyhetsmorgon”, men det är ännu inte fastslaget om hon återgår till samma arbetsuppgifter.
Att balansera småbarnsliv med ett arbete som ofta kräver mycket tidiga morgnar och ett snabbt nyhetsflöde är något Matilda Boza själv jämfört med just rollen som nyhetsankare – med glimten i ögat.
LÄS MER: Födelsedagsdrama: Victoria stoppar Sofias mamma
– Det är tidiga morgnar. Mycket arbete. Ingen dag är den andra lik. Så det påminner ganska mycket om jobbet ändå, sa hon nyligen till Expressen.
För tillfället prioriterar hon familjelivet, även om det också lämnar visst utrymme för att göra tillfälliga inhopp framför kameran.
Under sommaren har hon berättat att det väntar en Sverigeresa och ett efterlängtat besök på Astrid Lindgrens värld – ett äventyr med hela familjen.
På Instagram har Matilda Boza delat glädjen över det nya tillskottet, något som också väckt stort engagemang bland både tittare och kollegor.
LÄS MER: Jenny Strömstedts nya liv – lämnar rutan
Men även om många gärna ser henne tillbaka i rutan för gott, råder det alltså viss osäkerhet kring när och hur det faktiskt sker.
TV4 har ännu inte kommenterat framtiden för Matilda Boza, men mycket tyder på att kanalen – liksom tittarna – gärna ser att hon återvänder i en central roll.
När det sker och i vilken omfattning är dock en fråga som fortsatt lämnas öppen.
Tills vidare får tittarna nöja sig med sporadiska inhopp – och en fortsatt ovisshet kring när Matilda Boza är tillbaka fullt ut i rutan och i vilken roll hon då kliver in.