- Senaste nytt från kändispressen
Niklas glädje över TV4-Jennys comeback i rutan
Äntligen en positiv nyhet.
Jenny Strömstedt är snart tillbaka i rutan efter sin dramatiska kollaps.
För Niklas Strömstedt – som har haft det tungt på sistone – är beskedet extra glädjande.
Hundratusentals tv-tittare höll andan när Jenny Strömstedt, 47, plötsligt föll ihop i direktsändning.
Det var när den populära programledaren intervjuade Palme-åklagaren Krister Petersson, 59, som hon plötsligt knäade och föll ihop. Jenny Strömstedt landade helt utslagen på studiogolvet och var inte kontaktbar, något Stoppa Pressarna rapporterade om.
LÄS MER: Specifika kraven på Blondinbella när hon återförenas med "Sugardaddy-Erik"
Programmet avbröts omedelbart för reklam och när sändningen återupptogs efter ett ovanligt långt avbrott var Jenny ersatt av sin rutinerade kollega Anders Kraft, 51.
Det är inte känt varför Jenny Strömstedt svimmade, hon har själv skrivit att det kan ha varit ett plötsligt blodtrycksfall, hon hade dock både ätit och sovit bra varför det hela ter sig en smula mysteriöst. Hon har även bett om ursäkt för sin kollaps, vilket dessvärre startat spekulationer, något Stoppa Pressarna uppmärksammade.
Det var första gången i hela sitt liv som programledaren svimmade och att behöva göra det i direktsändning är såklart ett trauma. Nu har Jenny Strömstedt vilat ut på lantstället på Dalarö, men snart är hon redo för en comeback.
LÄS MER: Andreas Lundstedts härliga bröllopslycka
Under en fin bild hon delat på Instagram får Jenny Strömstedt massor av stöd och kärlek från sina hängivna följare.
– Vilken vacker bild! Har du gått på semester eller får vi se dig i rutan snart?, undrar en följare.
Jenny Strömstedts svar är härligt att ta del av.
– Tillbaka på torsdag!, skriver Jenny Strömstedt följt av en kattemoji med hjärtögon, rapporterar Hänt.
Vilken härlig inledning på midsommarfirandet för alla svenskar att åter få chansen att se Jenny Strömstedt i ”Nyhetsmorgon”.
För Niklas Strömstedt, 61, är det självfallet extra glädjande att hans älskade hustru är så pass återställd att hon kan jobba igen. Pop-poeten har haft en tung tid på sistone. Nyligen gick hans familjevän, den kände författaren PO Enquist bort, vilket Stoppa Pressarna har rapporterat om.
LÄS MER: Lotta Engberg avslöjar kärlekspirret med Soldoktorn
Niklas Strömstedt hade känt PO Enquist sedan barnsben och sångaren tog dödsfallet hårt. Som bekant är ju Niklas Strömstedt en känslig konstnärssjäl vilket inte minst manifesterar sig i hans förmåga att lätt brusa upp när han anser sig vara utsatt för en oförrätt.
Vid minst två tillfällen har ju musikanten hällt öl över personer han funnit misshagliga. Niklas Strömstedt blev vid ett tillfälle så förbannad på en journalist på en kändisfest att han kastade sin öl över honom och en annan gång var det mediemannen Calle Schulman, 40, som fick smaka på låtsnickrarens vrede, något som Stoppa Pressarna har rapporterat om.
Niklas Strömstedt hällde en öl över Calle Schulman på restaurang Teatergrillen. Att hantera konflikter på ett våldsamt sätt indikerar både en bristande impulskontroll och självkänsla varför man med fog kan anta att sångaren har svårt att hantera motgångar i största allmänhet.
LÄS MER: Därför bröt TV4-Ernst mot coronareglerna under tv-inspelningen
För Niklas Strömstedt måste det varit en rysare att se sin hustru svimma i direktsändning och dessutom inte kunna inte rikta sin vrede eller frustration mot någon person han kunde hälla öl över. Tidigare på dagen hade Niklas Strömstedt gått till offentlig attack mot Palme-åklagaren Krister Petersson och det har spekulerats om att det bråket kan ha förorsakat en inre stress hos Jenny Strömstedt varpå hon svimmade.
LÄS MER: Alexander Bards grova attack mot Bianca Ingrosso chockar
LÄS MER: Gunilla Persson erkänner att hon går på steroider från en Hollywood-klinik
LÄS MER: Kristin Kaspersens smarta knep för att behålla pojkvännen
Se våra senaste kungliga klipp här!
Kommentera: Niklas glädje över TV4-Jennys comeback i rutan
Liknande artiklar
Senaste från På Löpet
Sven Wollters egna ord om döden i sista tv-intervjun
Det var som att han hade en föraning.
I sin sista tv-intervju talade Sven Wollter om sina tankar på döden.
Skådespelaren var inte rädd för att dö.

Se våra senaste kungliga klipp här!
Dubbel artiklar
Mikael Persbrandt portförbjuden i Uppsala
Runar Sögaards domedagsprofetia om Donald Trump

Emilio Ingrossos nya sköna liv efter separationen
VI AVSLÖJAR: Pasta-kungen njuter medan hustrun Åsa gråter!

Lesbisk stjärnfotograf tog känd artist på könet
VI AVSLÖJAR: Offret om skammen på kändisfesten!

Fredrick Federley har inte avgått som EU-parlamentariker
VI AVSLÖJAR: Snart ska pedofil-härvan avgöras i Bryssel!
Dubbel artiklar
Sven Wollters egna ord om döden i sista tv-intervjun
Så försökte Dan Eliasson hemlighålla gay-festen
svenskabloggare-mittpuff
Mer från stoppa pressarna

Elin om sitt tortyrhelvete efter uppbrottet från Paolo Roberto
EXTRA: "Målet var att bryta ner oss psykiskt!"

Bianca Ingrosso attackerad i Federleys pedofil-skandal
EXTRA: "Deras tystnad är ett normaliserande av våldet mot barnen!"

Elin Härkönens nya helvete efter Paolo-kraschen
VI AVSLÖJAR: Hästakrobaten plågad i flera dygn – allt filmades!

Unga gay-killens kärleksförklaring efter skandalfesten med Dan Eliasson
EXTRA: En fin tröst mitt i all turbulens!

Alexander Bards egna ord om kärleksdramat med unga kostymkillen
VI AVSLÖJAR: Allt om den heta relationen till Andreas, 25!

Emilio Ingrosso separerad från Åsa av myndigheterna
EXTRA: "Är så ledsen och besviken att jag gråter!"

Han är Alexander Bards hemliga mys-dejt
VI AVSLÖJAR: Andreas, 25, har lyckats fånga Army of Lovers-stjärnan!

Vännen talar ut om pedofilryktena i Eliasson-affären
VI AVSLÖJAR: Sparkade generaldirektören vägrar svara på frågorna!

Så parades Margaux Dietz ihop med nya kärleken
VI AVSLÖJAR: "Hon har inte haft en aning om upplägget!"

Dan Eliassons unga gay-vän talar ut om nyårsnatten i Las Palmas
VI AVSLÖJAR: "Har varit på homosexfest!"

Så lyckades Carl Jan Granqvist lura döden
EXTRA: Fick det ödesdigra beskedet efter en bättre middag!

Här är Gay-frågorna som fick Dan Eliasson att avgå
EXTRA: Stoppa Pressarnas avslöjande tvingade bort generaldirektören!

Dan Eliasson avgår efter homosex-avslöjandet
VI AVSLÖJAR: Krismöte efter Stoppa Pressarnas publicering!

Dokumentet som skyddar Fredrick Federley i pedofilhärvan
VI AVSLÖJAR: Centertoppen slipper polisutredning!